Петок, 16 Декември 2016    PDF Печати Е-пошта
Македонија мора да издржи до инаугурацијата на Трамп на 20 Јануари

Screenshot 1129

Јово Бурне-Македонија мора да издржи до инаугурацијата на Трамп на 20 Јануари

Република Македонија се соочува можеби и со најголемата политичка криза од нејзиното постоење, која може да постане и потенцијална безбедносна криза. Република Македонија се соочува со можеби и со потенцијални немири и инциденти после тесните парламентарни избори и калкулациите со резултатите од страна на ДИК под директна директива на Американската амбасада и актуелниот амбасадор Џес Бејли.
Ова можеби е и единствениот и краен обид на актуелната американска администрација на Обама преку Џес Бејли да си го истурка своето сценарио за дестабилизација на Македонија. Што може да очекуваме во иднина ??? Како прво може да очекуваме широка влада кон која ја туркаат Република Македонија Џес Бејли и Америчката амбасада, во која влада би влегле сите и која би потпишала промена на уставното име на државата.
Како второ сценарио може да очекуваме ниту една партија да неможе да состави влада и да имаме повторени избори некаде заедно со локалните на пролет. А како трето сценарио може да очекуваме влада на Вмро и Дуи која ќе предизвика протести од страна на приврзаниците на Сдсм, или малцинска влада на Сдсм со повеќе албански партии која ќе предизвика масовни протести од приврзаниците на Вмро.
Но што и да се случува Република Македонија мора да најде сили и да издржи до 20 Јануари и инаугурацијата на новиот Американски претседател Доналд Трамп, кој најавува нови ветришта за Балканот и светот, како и темелна реконструкција и промена на сегашната Американска администрација во која е и Џес Бејли кои упорно се трудат од Македонија да направат нова Украина. Доналд Трамп најави дека заедно со Владимир Путин ќе работат на подобрување, благосостојба и мир во светот, и нема повеќе Америка да изигрува светски полицаец. Останува на Македонија и Македонците да останат со ладни глави, да не го загубат трпението и да го дочекаме во мир 20 Јануари, денот кога доаѓа Трамп а заминува Џес Бејли.
news stream logo-MK
 

На прво место

News image

Виктор Грозданов: Царот е гол!

Фудбалската репрезентација на Северна Кореја успеа да се пласира на светското првенс...

Историја

News image

Словенското писмо го изучив од татко ми Димитрија Македонски, зашто сме Македонци (1846 година)

„Да се знае кога  селаните од моето родно с. Радибуш, Криворечка Паланка, ме главија за учител ...

Иселеници

News image

ДЕМОКРАТИЈА НА АМЕРИКАНСКИ НАЧИН

ДЕМОКРАТИЈА НА АМЕРИКАНСКИ НАЧИН

Култура и туризам

News image

Одење по невестата во Зубовце

Во неделата наутро, младиот девер, со зојачката карта и со тапаните оди да ги покани кумот и старосв...

Фељтон

News image

БАЛКАНОТ И МАКЕДОНИЈА (56)

ЗНАЧЕЊЕ НА ПОИМИТЕ „ХЕЛЕНИЗАМ“ И „МАКЕДОНИЗАМ“

Your are currently browsing this site with Internet Explorer 6 (IE6).

Your current web browser must be updated to version 7 of Internet Explorer (IE7) to take advantage of all of template's capabilities.

Why should I upgrade to Internet Explorer 7? Microsoft has redesigned Internet Explorer from the ground up, with better security, new capabilities, and a whole new interface. Many changes resulted from the feedback of millions of users who tested prerelease versions of the new browser. The most compelling reason to upgrade is the improved security. The Internet of today is not the Internet of five years ago. There are dangers that simply didn't exist back in 2001, when Internet Explorer 6 was released to the world. Internet Explorer 7 makes surfing the web fundamentally safer by offering greater protection against viruses, spyware, and other online risks.

Get free downloads for Internet Explorer 7, including recommended updates as they become available. To download Internet Explorer 7 in the language of your choice, please visit the Internet Explorer 7 worldwide page.