Недела, 18 Декември 2016    PDF Печати Е-пошта
ВРХОВИЗМОТ НАСПРОТИ ДЕМОКРАТИЈАТА ВО МАКЕДОНИЈА

todorПишува Тодор ПЕТРОВ

Македонија не пати од дефицит на демократија, туку од суфицит на врховизам.

А, врховизмот е историски феномен. Врховизмот не е етничко, туку геополитичко прашање. Врховизмот е сервилност на определена номенклатура која во отсуство на доверба од сопствениот електорат, мандат за власт во Македонија бара од некоја метропола. Во дваесеттиот век тие биле Белград, Софија, Атина и Тирана, во дваесетипрвиот век тие се Брисел, Стразбур, Вашингтон, Лондон, Париз, Берлин, Москва...

Ако врховистите во дваесеттиот век биле за Македонците како Срби, Бугари, Грци или Албанци, со Македонија во рамките на Србија, Бугарија, Грција или Албанија, (нео)врховистите во дваесетипрвиот век велат дајте ни нам мандат за власт во Македонија, ние ќе го смениме името на државата и идентитетот на нацијата.

Македонците мора да расчистат со врховистите и колаборационистите, кои отворено работат за туѓи и други интереси во Македонија и не се срамат од тоа.

И покрај се' и после се', силата и верата е кај нас Македонците!

Ќе победи вистината за нас Македонците, ќе победи вистината за Македонија!

Македонија од исконот до бескрајот! Македонија вечна! Амин!

 

На прво место

News image

Дали власта ги фингира бројките на заразени за да се креира лабава атмосфера на новото нормално на Заев

Власта вечерва ги корегираше бројките на новозаразени од коронавирусот во Македонија. Како 67 стан...

Историја

News image

ЗАШТИТЕНА ВО МОЛЕ-КУЛА И 243 КЛЕТКИ

ЗАШТИТЕНА ВО МОЛЕ-КУЛА И 243 КЛЕТКИ

Иселеници

News image

БАЛКАНОТ И МАКЕДОНИЈА (23)

КОЛОНИЗАЦИЈАТА НА ТЕБА ОД ФЕНИКИЈЦИТЕ - ДЕЛ I

Култура и туризам

News image

ПРВИОТ РИМСКИ ИМПЕРАТОР ШТО ГО ПРИЗНАЛ ХРИСТИЈАНСТВОТО

3 јуни е празникот на светите рамноапостолни цареви Константин и Елена. 4 јуни е празникот на св...

Фељтон

News image

БАЛКАНОТ И МАКЕДОНИЈА (22)

ФЛЕГИЈЦИТЕ НА БЕОТИЈА И НА ТЕСАЛИЈА – ДЕЛ II

Your are currently browsing this site with Internet Explorer 6 (IE6).

Your current web browser must be updated to version 7 of Internet Explorer (IE7) to take advantage of all of template's capabilities.

Why should I upgrade to Internet Explorer 7? Microsoft has redesigned Internet Explorer from the ground up, with better security, new capabilities, and a whole new interface. Many changes resulted from the feedback of millions of users who tested prerelease versions of the new browser. The most compelling reason to upgrade is the improved security. The Internet of today is not the Internet of five years ago. There are dangers that simply didn't exist back in 2001, when Internet Explorer 6 was released to the world. Internet Explorer 7 makes surfing the web fundamentally safer by offering greater protection against viruses, spyware, and other online risks.

Get free downloads for Internet Explorer 7, including recommended updates as they become available. To download Internet Explorer 7 in the language of your choice, please visit the Internet Explorer 7 worldwide page.