Среда, 28 Декември 2016    PDF Печати Е-пошта
ЗОРАН ЗАЕВ И АЛЕКСАНДАР МАКЕДОНСКИ

todorПишува Тодор ПЕТРОВ

Не постојат недопирливи и дела за кои ако се докаже дека се кривични да не може да се одговара, на виновниците да им се суди...

Ама идиотска е изјавата на Зоран Заев за германскиот “Зидојче цајтунг“: “Со идиотскиот проект Скопје 2014 и со него поврзаната псевдо-историја која го рекламира Александар Велики како Македонец, не само што ја испровоциравме Грција, туку ја загубивме и меѓународната поддршка за нашите позиции“.

Изјавата на Зоран Заев не е само идиотска, туку и анти-македонска!

Ама, кога попокот на ваквите им е врзан “зад Карпатите“, а мозокот со Белград и Атина, и со тоа не труеја 50 години во поранешна СФР Југославија, епилогот не може да биде поинаков, освен ваков каков што го читаме: “Александар Македонски не е Македонец, туку Грк“!

Е, ова е индоктринацијата на “идеолозите“ болни за власт во Македонија кои би го демонтирале со штрафцигер проектот “Скопје 2014“, кои се’ би срушиле, затоа и со шарената револуција се’ по ред префарбаа...

Ова е само продолжение на расистичката изјава на покојниот Крио Глигоров кој своевремено рече: “Ние сме Словени, дојдени по шестиот век од нашата ера од зад Карпатите, за да не не’ поистоветуваат со Бугари и Срби, се нарековме Македонци поради името на територијата Македонија што ја населивме. Ние не сакаме да го присвојуваме културното и историското наследство на Александар Велики.“ Кажа Киро Глигоров тогаш и остана жив! Ама веќе го нема... Но, додека беше жив и не и’ се извини на нацијата затоа што ја прелажа “Временото обраќање ‘поранешна Југословенска Република Македонија’ во Обединетите Нации ќе остане само два месеци“, за жал, остана до денес, цели дваесет и три години.

И затоа не случајно децата во основните училишта по историските читанки ќе ги среќаваат следните гатанки за “Македонците и Словените“: “Словените од зад Карпатите се доселија во Македонија по шестиот век од нашата ера. Во Македонија ги затекнаа староседелците, Македонците. Дел од нив избегаа по приморските градови, а дел од нив се повлекова на планините, го задржаа јазикот, културата, обичаите и тоа се денешните Власи во Македонија.“ Е ова е МАНУ на дело! Ја збрлавеа нацијата, на која се потрудеа да и’ накалемат се’, само дека се Македонци не’!

Македонското чистилиште од пеколот до рајот е макотрпна работа, некои се враќаат назад на поправен а многумина и без продолжение...

Е толку од овие со Македонијата им! Та и Македонија толку од нив!

Ама, и покрај се' и после се', ние Македонците ќе победиме!

Македонците пирејот, Македонија фениксот!

Македонија од исконот до бескрајот! Македонија вечна! Амин! Амин! Амин!

 

На прво место

News image

Наместо оставка, го именуваа директор, непресметлив и неспособен, спасете животи дајте си оставка

   ВМРО-ДПМНЕ : Унапредувањето на статусот на Стојанче Ангелов од в.д. во директор ...

Историја

News image

Македонската античка Hова Година е на 19 октомври

Античкиот македонски календар бил календар во употреба во Македонија во ПРВИОТ милениум п.н.е. и е т...

Иселеници

News image

ИСЕЛЕНИЧКИ СРЕДБИ ВО ЉУБОЈНО И ДОЛНО ДУПЕНИ (19)

ДЕЛОТО „ИЛИНДЕН ВО ЉУБОЈНО И ПРЕСПА“

Култура и туризам

News image

ЕГЕЈСКА МАКЕДОНИЈА – ДЕЛ ОД СУДБИНАТА НА ЕТНИЧКА МАКЕДОНИЈА (14)

  Дo почетокот на 1947 година, партизанските сили покажале вистинска моќ во воените способно...

Фељтон

News image

КОПНЕНИ И ПОМОРСКИ СОЈУЗНИШТВА НА АНТИЧКАТА ТЕРИТОРИЈА МАКЕДОНИЈА (22)

Пердика внимателно ја разгледал својата ситуација и решил да оди кај Атињаните за по...

Your are currently browsing this site with Internet Explorer 6 (IE6).

Your current web browser must be updated to version 7 of Internet Explorer (IE7) to take advantage of all of template's capabilities.

Why should I upgrade to Internet Explorer 7? Microsoft has redesigned Internet Explorer from the ground up, with better security, new capabilities, and a whole new interface. Many changes resulted from the feedback of millions of users who tested prerelease versions of the new browser. The most compelling reason to upgrade is the improved security. The Internet of today is not the Internet of five years ago. There are dangers that simply didn't exist back in 2001, when Internet Explorer 6 was released to the world. Internet Explorer 7 makes surfing the web fundamentally safer by offering greater protection against viruses, spyware, and other online risks.

Get free downloads for Internet Explorer 7, including recommended updates as they become available. To download Internet Explorer 7 in the language of your choice, please visit the Internet Explorer 7 worldwide page.