Среда, 15 Февруари 2017    PDF Печати Е-пошта
Во Прилеп нови работни места во индустриските зони

zonaГрадот под Марковите кули на чело со ревносниот градоначалник Марјан Ристески кој успешно го одработува својот трет едно по друго градоиачалнички мандат во минатата година преку средства од локалниот буџет и во координација со Владата на Република Македонија продолжија со реализација на нови грандиозни проекти кои истите ќе значат подобрување на квалитетот на живот на обичниот прилепчанец.

Најголемо внимание е посветено на отворањето на нови работни места.

За таа цел комплетно и изградена инфраструктурата во слободната економска зона ТИРЗ во близина на с.Алинци. Инвестицијата тешка 147 000 000 денари е обезбедена од дирекцијата та технолошко - индустриски развојни зони и Владата на Република Македонија. Ва тоа место се постави нов асфалт на пристапните улици. Исто така, се постави нова водоводна и канализациона мрежа и се донесе електрична енергија, оптички кабли за интернет и се друго што е потребно за нормално функционирање на ТИРЗ зоната.

во оваа слободна технолошки - развојна индистриска зона ТИРЗ почна со работа Американскиот гигант во автомобилската индустрија Гентерм. Инврстиција вредна 20 милиони евра и во моментот работат над 800 работници од Прилеп и населените места кои гравитираат со градот под Марковите кули.

Во Тирз се изгради и објект на германската компанида Акомпласт која наскоро треба да започне со работа. Во оваа фабрика се очекуваат нови 100 вработувања.

Се финишираат прековорите со други мултинационални компании кои сакаат да инвестираат во ТИРЗ Прилеп.

Се изгради поголем дел од инфраструктурата во индустриската зона Прилеп1. Со средства во висина од 27 милини евра обезбедени од Буџетот на локалната самоуправа како и Грант од Светска банка од124 000 евра. Во оваа зона се продадени 27 локации.

Изработен е новиот ДУП за индустриската зона Прилеп 2, каде се продадени 5 од вкупно 14 локации.

На крајот, со еден збор кажано во минатата година само во индустриските зони и слободната Технолошко-индустриско разбојна зона /Тирз) се отворени околу1000 работни места во Градот под Марковите кули.

Дипл.Екк.Рубинчо Б.Јованоски од Прилеп

 

Историја

News image

Владетелите на Македонија

Сите познати и образувани луѓе во вековите пред Христа пишувале за македонската историја и за Македо...

Иселеници

Култура и туризам

News image

ОД КИСЛЕВ – МЕСЕЦ ОД ЕВРЕЈСКИОТ КАЛЕНДАР - ДО ЗБОРОТ КРШТЕВАЊЕ (21)

Во ова продолжение за читателите на порталот „Македонска нација“ ќе ги претставиме имињата, збо...

Фељтон

News image

БАЛКАНОТ И МАКЕДОНИЈА (44)

ТРОЈАНСКАТА ВОЈНА

Your are currently browsing this site with Internet Explorer 6 (IE6).

Your current web browser must be updated to version 7 of Internet Explorer (IE7) to take advantage of all of template's capabilities.

Why should I upgrade to Internet Explorer 7? Microsoft has redesigned Internet Explorer from the ground up, with better security, new capabilities, and a whole new interface. Many changes resulted from the feedback of millions of users who tested prerelease versions of the new browser. The most compelling reason to upgrade is the improved security. The Internet of today is not the Internet of five years ago. There are dangers that simply didn't exist back in 2001, when Internet Explorer 6 was released to the world. Internet Explorer 7 makes surfing the web fundamentally safer by offering greater protection against viruses, spyware, and other online risks.

Get free downloads for Internet Explorer 7, including recommended updates as they become available. To download Internet Explorer 7 in the language of your choice, please visit the Internet Explorer 7 worldwide page.