Среда, 25 Ноември 2020    PDF Печати Е-пошта
Научникот кој докажа дека Билазора си била Бела Зора

Целата македонска јавност е запознаена со постоењето на археолошкиот локалитет Билазора до Свети Николе, престолнината на независните Пајонци. Место за кое со години народот се чуди зошто не е Бела Зора, како што личи на нашиот јазик. Официјалниот став на македонската наука, како и описот на овој локалитет во археолошката карта, книгите, публикациите и на изложбите со артефакти, е дека името е Билазора, според Bylazora. За ова Никола Ристевски, научник од Овче Поле на неговата страница www.nikolaristevski.com пишува:

„Денешното именување на археолошкиот локалитет Билазора наидува кај чудење кај многу посетители на кои самото име им звучи како нашиот, македонски израз – Бела Зора. Официјалната македонска наука го има прифатено латинското, римското и грчкото именување на многу места, и не остава простор за враќање на вистинските имиња, што можеби би предизвикало промени кон подобро и напредок во научните истражувања. Вака, звучи нешто како „…си била некогаш една Бела Зора, но одамна не е Бела, туку Билазора…”, и на езотерично ниво во догледно време не може да се види враќање на сјајот од оваа древна цивилизација и нејзиниот главен град – Бела Зора, се додека истиот го именуваме со туѓото – Билазора. Било Градиштето кај Кнежје навистина Бела Зора или не, време е овој локалитет да почне да се именува со македонското име – Бела Зора.“

Понатаму наведува делови од многу стари книги од целиот Балкан, во кои што се потврдува она што македонскиот народ го говори со години - Бела Зора.

bela-zora
Бела Зора - фотографија од авион, Super Brain Research Group 2014

Прочитајте го текстот на Никола Ристевски - Ни Byla, ни Била, туку е Бела Зораhttp://nikolaristevski.com/bela-zora-a-ne-bilazora-bylazora/

Ристевски е долгогодишен истражувач на природните ресурси и културното наследство на Овче Поле, член на меѓународниот научен тим Super Brain Research Group и соработник на Институтот за Култура и Уметност при МСУ. Сопственик и уредник на страницата ЛОЗА www.loza.mk, автор на книгата Имагинариум.

Минатата година беше одговорен за промоција на археолошкиот локалитет на Градиштето до селото Кнежје во Овче Поле, каде што се претпоставува дека се наоѓа древниот Пајонски град Бела Зора. www.bylazora.mk

Ги иницираше првите архео - акустични мерења на геоглифот во Овче Поле, по што со Super Brain Research Group објавија три научни трудови во меѓународната научна литература. www.sbresearchgroup.eu

Наскоро ќе биде објавено и второто печатено издание на Ристевски, големиот Зборник за Овче Поле. 

видео https://www.youtube.com/watch?v=qwCyMDV_8DI

bela-zora-2

Никола Ристевски

 

На прво место

News image

Христијан Мицкоски : Нека е честит големиот празник Свети Сава!

Мицкоски со честитка: Св. Сава треба да не обединува во напорите за подобар живот и крај на поли...

Историја

News image

Историски белешки за Мијаците – Св. Јован Претеча (Бигорски)

Во V поглавје од својата „Книга за Мијаците“ (Македонска библиотека No. 12, Софија, 1941), Георги Тр...

Иселеници

Култура и туризам

News image

ИЗЛЕЗЕ ОД ПЕЧАТ МОНОДРАМАТА „ЧЕНТО“ ОД ДУШАН РИСТЕВСКИ - МАКЕДОН ОД СИДНЕЈ

Во издание на Македонското литературно друштво „Григор Прличев“ и „Австралиско - македонскиот теат...

Фељтон

News image

БАЛКАНОТ И МАКЕДОНИЈА (57)

УЛОГАТА НА ТОГАШНИТЕ НАУЧНИЦИ 

Your are currently browsing this site with Internet Explorer 6 (IE6).

Your current web browser must be updated to version 7 of Internet Explorer (IE7) to take advantage of all of template's capabilities.

Why should I upgrade to Internet Explorer 7? Microsoft has redesigned Internet Explorer from the ground up, with better security, new capabilities, and a whole new interface. Many changes resulted from the feedback of millions of users who tested prerelease versions of the new browser. The most compelling reason to upgrade is the improved security. The Internet of today is not the Internet of five years ago. There are dangers that simply didn't exist back in 2001, when Internet Explorer 6 was released to the world. Internet Explorer 7 makes surfing the web fundamentally safer by offering greater protection against viruses, spyware, and other online risks.

Get free downloads for Internet Explorer 7, including recommended updates as they become available. To download Internet Explorer 7 in the language of your choice, please visit the Internet Explorer 7 worldwide page.