Недела, 26 Февруари 2017    PDF Печати Е-пошта
АПЕЛ ЗА МИРНА РАЗВРСКА НА КРИЗАТА ВО МАКЕДОНИЈА!

Grb 3СВЕТСКИ МАКЕДОНСКИ КОНГРЕС

АПЕЛ ЗА МИРНА РАЗВРСКА НА КРИЗАТА ВО МАКЕДОНИЈА!

26 февруари 2017 година, Скопје, Македонија - Светскиот Македонски Конгрес (СМК) изразува сериозна загриженост на Македонците во светот за политичката криза во Македонија и апелира на уставност и законитост!

СМК бара Претседателот на Републиката да изјави дека неговите овластувања во согласност со членот 90 од Уставот се исцрпени и да ги упати пратениците на распуштање заради организирање на нови парламентарни избори!

СМК ги повикува пратениците да предложат и донесат одлука за распуштање, со претходен избор на претседател или тројца потпретседатели кои ќе го потпишат решението за распишување на локалните и нови парламентарни избори!

СМК ги предупредува пратениците да не ги суспендираат локалните избори поради неизбор на претседател на Собранието кој има овластување за нивно распишување!

СМК ги одвраќа пратениците од избор на Влада без доверен мандат од претседателот на Републиката, како злоупотреба на службената должност и самовластие.

СМК, уште еднаш, со индигнација ја отфрла таканаречената “албанска платформа“ којашто претставува грубо мешање на Тирана во внатрешните работи на Македонија и ултимативно барање за состав на коалициона влада во спротивност со Уставот.

СМК отфрла редефинирање на уставноста и државноста, двојазичност на целата територија и функционална федерализација, со цел територијална дезинтеграција.

СМК ги повикува Албанците да отфрлат авантура за војна со Македонците, бидејќи може се’ да изгубат, а нема ништо повеќе од тоа што досега го имаат, да добијат!

СМК смета дека Законот за употребата на јазиците на малцинските заедници, донесен во 2008 година, претставува најширока основа за остварување на јазичните права во согласност со членот 7 од Уставот.

СМК отфрла меѓународна арбитража за политичката криза во Македонија!

СМК ги повикува Руската Фдерација и Кина, како постојани земји членки на Советот за безбедност на Обединетите Нации, да го заштитат суверенитетот и територијалниот интегритет на Македонија, доколку ЕУ и НАТО ја дестабилизираат со цел рекомпонирање на власта заради промена на името на државата и идентитетот на нацијата!

СМК ги повикува Соединетите Американски Држави, врз принципите на еднаква сувереност и немешање во внатрешните работи, да ги одвратат силите кои провоцираат дестабилизација, контролирана нестабилност и војна во Македонија!

СМК бара американскиот претседател Доналд Трамп веднаш и безусловно да го повлече амбасадорот Џес Бејли, поради негово инволвирање во мрежата на мизантропот Џорџ Сорос во обидите за дестабилизација на Македонија!

 

На прво место

News image

Народот очекува најголемиот буџет во историјата на македонија да се троши домаќински

Народот има мандатно писмо до крими тендерашката власт на Заев да ги решава проблемите кои сама ...

Историја

News image

Македонија, мојот копнеж – Манојил Мане Јаковлески (71)

Македонија, мојот копнеж – Манојил Мане Јаковлески (71)

Иселеници

News image

ФОРМИРАЊЕТО НА ЦРКВАТА „СВЕТИ КЛИМЕНТ ОХРИДСКИ“ ВО ТОРОНТО (2)

   По повод 30-годишниот јубилеј на првата маке...

Култура и туризам

News image

СВЕЧЕНО ПОКЛОНЕНИЕ ПРЕД ГРОБОТ НА СВЕТИ КИРИЛ ВО РИМ ВО 1978 ГОДИНА (22)

ДЕСЕТТО ПОКЛОНЕНИЕ ПРЕД ГРОБОТ НА СВЕТИ КИРИЛ ВО ВЕЧНИОТ РИМ

Фељтон

News image

БАЛКАНОТ И МАКЕДОНИЈА (38)

ТЕСАЛСКО-ПЕЛОПОНЕШКА МИТОЛОГИЈА ЗА ХЕРАКЛЕ (ХЕРАКЛЕВИТЕ ПАТУВАЊА ВО ХИПЕРБОРЕЈА И...

Your are currently browsing this site with Internet Explorer 6 (IE6).

Your current web browser must be updated to version 7 of Internet Explorer (IE7) to take advantage of all of template's capabilities.

Why should I upgrade to Internet Explorer 7? Microsoft has redesigned Internet Explorer from the ground up, with better security, new capabilities, and a whole new interface. Many changes resulted from the feedback of millions of users who tested prerelease versions of the new browser. The most compelling reason to upgrade is the improved security. The Internet of today is not the Internet of five years ago. There are dangers that simply didn't exist back in 2001, when Internet Explorer 6 was released to the world. Internet Explorer 7 makes surfing the web fundamentally safer by offering greater protection against viruses, spyware, and other online risks.

Get free downloads for Internet Explorer 7, including recommended updates as they become available. To download Internet Explorer 7 in the language of your choice, please visit the Internet Explorer 7 worldwide page.