Среда, 01 Март 2017    PDF Печати Е-пошта
Адвокат со Градоначалнички амбиции

zarko-i-marjan

Во градот под Марковите кули постои еден нецивилизиран адвокат кој во последните 2-3 години животна опсесија му претставува да поднесува кривични пријави против актуелниот татко на градот Марјан Ристески.

Сигурно адвокатот за кој во оваа прилика не сакам ниту името да му го споменам нема доволен број на клиенти за да истите ги застапува по судските инстанци ширум нашата земја од една и со кривичните тужби притив градоначалникот на општина Прилеп, Марјан Ристески сака на истиот да му го намали неговиот висок рејтинг кој го има кај своето доминицилно население.

Исто така, нецивилизираниот адвокат беше во првите "борбени редови" на т.н."шарена револуција" каде под плаштот на нерегистрираното здружение Протестирам и под слоганот "Нема правда нема мир" маршираа по улиците низ градот Херој Прилепо со своите реквизити со мрсна боја и јајца направија голема материдална штета на надворешната фасада на новата општинска зграда во градот под Марковите кули.

Во оваа прилика само да го потсетам нецивилизираниот адвокат дека локалната зграда е градена со средства од локалниот буџет каде секој негов сограѓанин по разни даноци и давачки има придонесено да се изгради прекрасниот грандиозен објект кој всушност е репрезент од највисоко значење за градот. Имено, при секоја посета на дипломатскиот кор во нашата земја, домашни и странски претприемачи, домашни и странски туристи приоритетни места за посета е токму Локалната самоуправа каде што Кабинетот на таткото на градот.

Не мо.же  за еден нецивилизиран адвокат во пакет да бидат ставени прилепчани како некултурен народ.

Во едно цивилизирано општество каде демократијата е на прво место различните мислења за било каков проблем да станува збор, и тоа, од локалнен, регионален или државен карактер се води со дијалог меѓу спротивставените страни.

Во некои случаи може да има и искажување на незадоволството по улиците. Но тоа, да бкде уредно пријавено кај органите за ред и мир и самите учесници во една мирна атмосфера без уништување на материјалните добра да го искажат своето незадоволство.

На крајот од ова мое писмо се плашам да не нецивилизираниот адвокат спроведува некоја политичка агенда со цел да го привлече вниманието на обичниот граѓанин и како негов душегрижник да го побара неговиот глас за татко на градот на следните редовни локални извори кои ќе се одржат за брзо време во плурална Македонија.

Дипл.Екк.Рубинчо В.Јованоски од Прилеп

 

На прво место

News image

Народот очекува најголемиот буџет во историјата на македонија да се троши домаќински

Народот има мандатно писмо до крими тендерашката власт на Заев да ги решава проблемите кои сама ...

Историја

News image

Македонија, мојот копнеж – Манојил Мане Јаковлески (71)

Македонија, мојот копнеж – Манојил Мане Јаковлески (71)

Иселеници

News image

ФОРМИРАЊЕТО НА ЦРКВАТА „СВЕТИ КЛИМЕНТ ОХРИДСКИ“ ВО ТОРОНТО (2)

   По повод 30-годишниот јубилеј на првата маке...

Култура и туризам

News image

СВЕЧЕНО ПОКЛОНЕНИЕ ПРЕД ГРОБОТ НА СВЕТИ КИРИЛ ВО РИМ ВО 1978 ГОДИНА (22)

ДЕСЕТТО ПОКЛОНЕНИЕ ПРЕД ГРОБОТ НА СВЕТИ КИРИЛ ВО ВЕЧНИОТ РИМ

Фељтон

News image

БАЛКАНОТ И МАКЕДОНИЈА (38)

ТЕСАЛСКО-ПЕЛОПОНЕШКА МИТОЛОГИЈА ЗА ХЕРАКЛЕ (ХЕРАКЛЕВИТЕ ПАТУВАЊА ВО ХИПЕРБОРЕЈА И...

Your are currently browsing this site with Internet Explorer 6 (IE6).

Your current web browser must be updated to version 7 of Internet Explorer (IE7) to take advantage of all of template's capabilities.

Why should I upgrade to Internet Explorer 7? Microsoft has redesigned Internet Explorer from the ground up, with better security, new capabilities, and a whole new interface. Many changes resulted from the feedback of millions of users who tested prerelease versions of the new browser. The most compelling reason to upgrade is the improved security. The Internet of today is not the Internet of five years ago. There are dangers that simply didn't exist back in 2001, when Internet Explorer 6 was released to the world. Internet Explorer 7 makes surfing the web fundamentally safer by offering greater protection against viruses, spyware, and other online risks.

Get free downloads for Internet Explorer 7, including recommended updates as they become available. To download Internet Explorer 7 in the language of your choice, please visit the Internet Explorer 7 worldwide page.