Среда, 01 Март 2017    PDF Печати Е-пошта
СОВЕТОТ НА ОПШТИНА ПУСТЕЦ ГО ОТФРЛИ ДЕЛОТ ОД ЕВРОПСКИОТ ИЗВЕШТАЈ ЗА "БУГАРИ" ВО АЛБАНИЈА!

СОВЕТОТ НА ОПШТИНА ПУСТЕЦ ГО ОТФРЛИ ДЕЛОТ ОД ЕВРОПСКИОТ ИЗВЕШТАЈ ЗА "БУГАРИ" ВО АЛБАНИЈА!

28 февруари 2017 година, Пустец, Мала Преспа, Албанија - Советот на општина Пустец во Албанија одржа седница на која единствена точка на дневен ред беше Прогрес-извештајот за интеграција на Албанија во Европската Унија усвоен од Европскиот Парламент.

Советот на општина Пустец едногласно донесе одлука за отфрлање и неприфаќање на делот од Прогрес-извештајот за интеграција на Албанија во Европската Унија, во којшто се спомнува и се бара признавање на "бугарско“ малцинство во Албанија и тоа во региони во коишто живеат само Македонци.

Меѓу другото, Советот на општината Пустец се повика и на резултатите од последниот попис на населението во Албанија во 2011 година, во којшто во општина Пустец се попишани окулу 3.500 резидентни жители како Македонци и ниту еден како "бугарин"!

 

На прво место

News image

Народот очекува најголемиот буџет во историјата на македонија да се троши домаќински

Народот има мандатно писмо до крими тендерашката власт на Заев да ги решава проблемите кои сама ...

Историја

News image

Македонија, мојот копнеж – Манојил Мане Јаковлески (71)

Македонија, мојот копнеж – Манојил Мане Јаковлески (71)

Иселеници

News image

ФОРМИРАЊЕТО НА ЦРКВАТА „СВЕТИ КЛИМЕНТ ОХРИДСКИ“ ВО ТОРОНТО (2)

   По повод 30-годишниот јубилеј на првата маке...

Култура и туризам

News image

СВЕЧЕНО ПОКЛОНЕНИЕ ПРЕД ГРОБОТ НА СВЕТИ КИРИЛ ВО РИМ ВО 1978 ГОДИНА (22)

ДЕСЕТТО ПОКЛОНЕНИЕ ПРЕД ГРОБОТ НА СВЕТИ КИРИЛ ВО ВЕЧНИОТ РИМ

Фељтон

News image

БАЛКАНОТ И МАКЕДОНИЈА (38)

ТЕСАЛСКО-ПЕЛОПОНЕШКА МИТОЛОГИЈА ЗА ХЕРАКЛЕ (ХЕРАКЛЕВИТЕ ПАТУВАЊА ВО ХИПЕРБОРЕЈА И...

Your are currently browsing this site with Internet Explorer 6 (IE6).

Your current web browser must be updated to version 7 of Internet Explorer (IE7) to take advantage of all of template's capabilities.

Why should I upgrade to Internet Explorer 7? Microsoft has redesigned Internet Explorer from the ground up, with better security, new capabilities, and a whole new interface. Many changes resulted from the feedback of millions of users who tested prerelease versions of the new browser. The most compelling reason to upgrade is the improved security. The Internet of today is not the Internet of five years ago. There are dangers that simply didn't exist back in 2001, when Internet Explorer 6 was released to the world. Internet Explorer 7 makes surfing the web fundamentally safer by offering greater protection against viruses, spyware, and other online risks.

Get free downloads for Internet Explorer 7, including recommended updates as they become available. To download Internet Explorer 7 in the language of your choice, please visit the Internet Explorer 7 worldwide page.