Сабота, 04 Март 2017    PDF Печати Е-пошта
КОЈ ПОСАКУВА УКРАИНСКО СЦЕНАРИО ВО МАКЕДОНИЈА?

todorПишува Тодор ПЕТРОВ

Лидерот на СДСМ Зоран Заев на 13 април минатата 2016 година, гостувајќи во емисијата Топ Тема на ТВ ТЕЛМА, после одлуката на претседателот Ѓорге Иванов за аболиција, најави украинско сценарио во Македонија, https://www.youtube.com/watch?v=7ozc8AvRVTU

На прашање на водителот дали одлуката на претседателот постави темели за украинско сценарио, Зоран Заев одговори:

- Па, може така да се каже, постави сериозни темели и за украинско сценарио во Македонија.

На едно вакво крваво сценарио повика и неговиот соработник Зоран Верушевски, осомничен во случајот ПУЧ, во којшто за тешко дело се третираше и Зоран Заев.

- Ќе биде најверојатно граѓанска војна, - рече Зоран Верушевски.

И Али Ахмети во неговото годишно обраќање уште на 25 декември 2014 година спомна дека на Македонија може да и’ се случи украинско сценарио, ако не се деблокира евро-интеграцискиот процес. Ахмети притоа рече дека Украина и не е толку далеку, а тамошните етнички и идеолошки несогласувања тој ги спореди со околностите во Македонија, како што јави телевизијата Алсат-М.

Лидерот на ДУИ Али Ахмети на 2 март 2017 година, гостувајќи во емисија на НОВА ТВ, повторно го спомна украинското сценарио:

“Кога јас велев дека Македонија не е далеку од Украина, некои дури и се пошегуваа со тоа, но ова е регион во кој пред 20 години имаше крвави војни... Ние живееме во регион во кој сѐ уште има неисушена крв врз земјата. Живееме во регион којшто се’ уште има исчезнати лица. Живееме во регион во којшто се’ уште се слуша плачот на мајките, и не треба да се потцени ниту една ситуација. Токму ова ме наведе да кажам дека треба да внимаваме сите, и сите внимателно да се замислиме. Украина не е далеку. Република Македонија е на крстопат, каде што многу лесно може да дојде до тензии и јас не сакам ниту една политичка партија да даде придонес за да се запали оваа држава“, - рече Ахмети.

Најверојатно некому одговара украинското сценарио во Македонија, пред се’, на тие кои во очај се далеку од демократијата, кога ја губат довербата... колаборационисти и неоврховсти... Впрочем, најгласни се давеници, да можат цел свет со себе би го повлекле во длабочините, кога ќе го изгубат тлото под нозе, кога им се ближи крајот... Тогаш нема рационалност во однесувањето, секое лудило во нивните очи е нормално.

Македонија и Македонците и покрај се’ и после се’ ќе покажат сила да одолеат на сите предизвици и искушенија.

Во секој случај, Скопје не е Киев, Македонија не е Украина. Во Македонија не изгрева арапската пролет, затоа што ова е света земја на Господ! И затоа, нека силите на Сатаната не го прозиваат Армакедон, македонскиот дух е посилен од сите зла во светот! Во Македонија доброто ќе го победи злото за да го спаси човекот и светот!

Македонија од исконот до бескрајот! Македонија вечна! Амин!

 

На прво место

News image

Виктор Грозданов: Царот е гол!

Фудбалската репрезентација на Северна Кореја успеа да се пласира на светското првенс...

Историја

News image

Словенското писмо го изучив од татко ми Димитрија Македонски, зашто сме Македонци (1846 година)

„Да се знае кога  селаните од моето родно с. Радибуш, Криворечка Паланка, ме главија за учител ...

Иселеници

News image

ДЕМОКРАТИЈА НА АМЕРИКАНСКИ НАЧИН

ДЕМОКРАТИЈА НА АМЕРИКАНСКИ НАЧИН

Култура и туризам

News image

Одење по невестата во Зубовце

Во неделата наутро, младиот девер, со зојачката карта и со тапаните оди да ги покани кумот и старосв...

Фељтон

News image

БАЛКАНОТ И МАКЕДОНИЈА (56)

ЗНАЧЕЊЕ НА ПОИМИТЕ „ХЕЛЕНИЗАМ“ И „МАКЕДОНИЗАМ“

Your are currently browsing this site with Internet Explorer 6 (IE6).

Your current web browser must be updated to version 7 of Internet Explorer (IE7) to take advantage of all of template's capabilities.

Why should I upgrade to Internet Explorer 7? Microsoft has redesigned Internet Explorer from the ground up, with better security, new capabilities, and a whole new interface. Many changes resulted from the feedback of millions of users who tested prerelease versions of the new browser. The most compelling reason to upgrade is the improved security. The Internet of today is not the Internet of five years ago. There are dangers that simply didn't exist back in 2001, when Internet Explorer 6 was released to the world. Internet Explorer 7 makes surfing the web fundamentally safer by offering greater protection against viruses, spyware, and other online risks.

Get free downloads for Internet Explorer 7, including recommended updates as they become available. To download Internet Explorer 7 in the language of your choice, please visit the Internet Explorer 7 worldwide page.