Сабота, 11 Март 2017    PDF Печати Е-пошта
ПОДДРШКА НА ПРЕТСЕДАТЕЛОТ ИВАНОВ И ГРАЃАНСКАТА ИНИЦИЈАТИВА “ЗА ЗАЕДНИЧКА МАКЕДОНИЈА“

holandiaМАКЕДОНСКА ЗАЕДНИЦА ВО ХОЛАНДИЈА

ПОДДРШКА НА ПРЕТСЕДАТЕЛОТ ИВАНОВ И ГРАЃАНСКАТА ИНИЦИЈАТИВА “ЗА ЗАЕДНИЧКА МАКЕДОНИЈА“

7 март 2017 година, Хаг, Кралство Холандија

- Ние, Македонците од Кралството Холандија, обединети во Македонската заедница од Холандија (МЗХ), испраќаме безрезервна поддршка до претседателот Ѓорге Иванов за унитарност на државата Македонија и се придружуваме на граѓанската иницијатива “За заедничка Македонија“, која во моментот има масовна поддршка од мнозинството граѓани во татковината.

Унитарноста на Македонија е единствена гаранција за правата на сите малцинства кои живеат во Македонија и за употребата на малцинските јазици според сите меѓународни стандарди, уредени со Охридскиот рамковен договор од 13 август 2001 година, правејќи го притоа албанскиот јазик дури и непотребно привилегиран.

Македонците во Холандија со индигнација ја отфрлаат Тиранската (албанска) платформа која предизвика дополнителни тензии на политичката сцена во Македонија и ја повикуваат Европската унија и амбасадорите на земјите членки на Унијата да ја осудат оваа платформа како провокација и грубо мешање на Албанија во внатрешните работи на Македонија.

Очекуваме Европската Унија да постапи според пресудата на Меѓународниот суд на правдата од 5 декември 2011 година и да не врши континуирани притисоци врз Македонија за промена на уставното и историско име Македонија коешто самата си го избрала.

Сметаме дека Европската Унија и нејзините претставници во Македонија треба да побараат итно спроведување на попис во Македонија со цел да се утврди точниот број/процентот на граѓаните/малцинствата и да се добие појасна слика за правата и обврските на земјата спрема малцинствата: почитувањето на човековите права, инвестирање и интеграција во унитарната држава и помирување, како клуч за стабилност во регионот на југо-источна Европа.

Содржината на Тиранската платформа го поткопува унитарниот карактер на државата Македонија, има единствено неаргументирана провокативна цел и остава простор за анархија во меѓународните односи. Според дел од неа, тврдењата за геноцид врз Албанците на Балканот претставува бесмисленост што го турка регионот во дополнителни меѓуетнички тензии и конфликти.

Македонската заедница во Холандија ја повикува Македонската академија за наука и уметност (МАНУ) како и Синодот на Македонската православна црква-Охридска архиепископија (МПЦ-ОА) да се придружат и излезат во поддршка на иницијативата “За заедничка и унитарна Македонија“.

 

На прво место

News image

Народот очекува најголемиот буџет во историјата на македонија да се троши домаќински

Народот има мандатно писмо до крими тендерашката власт на Заев да ги решава проблемите кои сама ...

Историја

News image

Македонија, мојот копнеж – Манојил Мане Јаковлески (71)

Македонија, мојот копнеж – Манојил Мане Јаковлески (71)

Иселеници

News image

ФОРМИРАЊЕТО НА ЦРКВАТА „СВЕТИ КЛИМЕНТ ОХРИДСКИ“ ВО ТОРОНТО (2)

   По повод 30-годишниот јубилеј на првата маке...

Култура и туризам

News image

СВЕЧЕНО ПОКЛОНЕНИЕ ПРЕД ГРОБОТ НА СВЕТИ КИРИЛ ВО РИМ ВО 1978 ГОДИНА (22)

ДЕСЕТТО ПОКЛОНЕНИЕ ПРЕД ГРОБОТ НА СВЕТИ КИРИЛ ВО ВЕЧНИОТ РИМ

Фељтон

News image

БАЛКАНОТ И МАКЕДОНИЈА (38)

ТЕСАЛСКО-ПЕЛОПОНЕШКА МИТОЛОГИЈА ЗА ХЕРАКЛЕ (ХЕРАКЛЕВИТЕ ПАТУВАЊА ВО ХИПЕРБОРЕЈА И...

Your are currently browsing this site with Internet Explorer 6 (IE6).

Your current web browser must be updated to version 7 of Internet Explorer (IE7) to take advantage of all of template's capabilities.

Why should I upgrade to Internet Explorer 7? Microsoft has redesigned Internet Explorer from the ground up, with better security, new capabilities, and a whole new interface. Many changes resulted from the feedback of millions of users who tested prerelease versions of the new browser. The most compelling reason to upgrade is the improved security. The Internet of today is not the Internet of five years ago. There are dangers that simply didn't exist back in 2001, when Internet Explorer 6 was released to the world. Internet Explorer 7 makes surfing the web fundamentally safer by offering greater protection against viruses, spyware, and other online risks.

Get free downloads for Internet Explorer 7, including recommended updates as they become available. To download Internet Explorer 7 in the language of your choice, please visit the Internet Explorer 7 worldwide page.