Среда, 15 Март 2017    PDF Печати Е-пошта
Федерализација на Македонија

Ванхауте ги откри вистинските намери на Заев: Федерализација на Македонија

Поранешниот белгискиот посредник на Меѓународната заедница за Пржинскиот договор, Питер Ванхауте ја откри вистинската намера на лидерот на СДСМ, Зоран Заев, односно федерализација на Македонија.

vanhaute

Ванхауте е познат по своите антимакедонски и политички пораки на Твитер во кои ја фаворизираше СДСМ. Освен тоа, тој во време на преговорите изјави дека Македонија не требала да копира Закони од европските земји, со што упати порака дека Македонија не е достојна за да користи искуства од европските земји.

Ванхауте за порталот „Medium.com“ напиша дека федерализацијата во деведесеттите била ефикасна алатка за решавање на конфликти, како и дека за Македонија таа би била позитивна работа и оти би создала стабилност.

vanhautee

-Од деведесеттите години, можеме да видиме дека доста често, федерализмот се користи како ефективна алатка за решавање на конфликти. Голема предност е дека заедниците можат да добијат еднакви права и еднаков однос кон централното ниво на владеење. Ова создава стабилност која е многу потребна во земја како Македонија, пишува Ванхауте.

Според него, Тиранската платформа има за цел да донесе добри и ефикасни решенија, додавајќи дека нашиот систем е близу целосен колапс.

-Ајде да бидеме сериозни: Што ќе биде најголемата опасност за земја како Македонија? Дали се вистинските барања на албанската заедница, кои за добро и ефикасно решение се можни и покрај тоа што ќе биде потребно да се постават правилни дебати во Собранието – или тоа е авторитарниот стил на некои од лидерите, каде што формирање на влада поддржана од мнозинството од членовите на парламентот е блокирана, каде што не може да се организира локални избори, систем кој е близу целосен колапс?, се вели во текстот на Ванхауте.

Посочува дека Македонија нема да исчезне дека доколку го признае албанскиот јазик за втор службен јазик во Уставот.

-Да заклучиме: без оглед на предлогот од страна на некои од политичките лидери и партии во Македонија, земјата нема да се распадне со прифаќањето на фактот дека “сите граѓани се еднакви.” Земјата нема да исчезне преку препознавање на втор јазик. Напротив, признавајќи дека ќе се живее на крстопатот на различни култури се смета за предност; вашата економија, образовниот систем, научни истражувања и културата можат да имаат корист од него. Различноста е алатка за зајакнување на вашата земја, алатка која очајно ви треба за да изградите подобра иднина, пишува Ванхауте.

Изјавата на Ванхауте доаѓа во време кога се повеќе домашни и странски политичари упатуваат антимакедонски пораки во кои велат дека Македонците не постоеле пред стотина години, дека Македонија не постои, туку тоа е Албанска покраина, дека Егејците не треба да се борат за правата на Македонците во Македонија, туку тоа да го прават во Грција. Сето ова е уште еден доказ дека Ванхауте ги знае, а сега и ги откри плановите на Заев, кога тој би дошол на власт.

Ова не е прв пат Ванхауте да ги фаворизира ставовите на СДСМ. Тој за време на преговорите во Пржино, исплука и по сите препораки на Европската комисија и по сите напори за хармонизација на македонското со европското законодавство. Белгиецот побара Македонија да не ги следи насоките на ЕУ и да не ги копира европските закони. На партиите кои преговараа им го предложи буквално истиот Закон за медиуми, кој претходно беше предложен од СДСМ, а другите партии го одбија. Освен тоа, тој изјави и дека Македонија не е достојна за да користи Закон кој се користи во други европски држави, но претходно изјави и дека „Македонците не се Европејци“.

За потсетување, за време на преговорите Ванхауте викал и се заканувал кон жени, при што извикал „Престанете да се*рете“. Но за тоа да биде уште потрагично, членовите на СДСМ кои во тоа време преговараа премолчеле на таа скандалозна изјава на белгискиот олеснувач.

Превземено од Курир

 

На прво место

News image

Виктор Грозданов: Царот е гол!

Фудбалската репрезентација на Северна Кореја успеа да се пласира на светското првенс...

Историја

News image

Словенското писмо го изучив од татко ми Димитрија Македонски, зашто сме Македонци (1846 година)

„Да се знае кога  селаните од моето родно с. Радибуш, Криворечка Паланка, ме главија за учител ...

Иселеници

News image

ДЕМОКРАТИЈА НА АМЕРИКАНСКИ НАЧИН

ДЕМОКРАТИЈА НА АМЕРИКАНСКИ НАЧИН

Култура и туризам

News image

Одење по невестата во Зубовце

Во неделата наутро, младиот девер, со зојачката карта и со тапаните оди да ги покани кумот и старосв...

Фељтон

News image

БАЛКАНОТ И МАКЕДОНИЈА (56)

ЗНАЧЕЊЕ НА ПОИМИТЕ „ХЕЛЕНИЗАМ“ И „МАКЕДОНИЗАМ“

Your are currently browsing this site with Internet Explorer 6 (IE6).

Your current web browser must be updated to version 7 of Internet Explorer (IE7) to take advantage of all of template's capabilities.

Why should I upgrade to Internet Explorer 7? Microsoft has redesigned Internet Explorer from the ground up, with better security, new capabilities, and a whole new interface. Many changes resulted from the feedback of millions of users who tested prerelease versions of the new browser. The most compelling reason to upgrade is the improved security. The Internet of today is not the Internet of five years ago. There are dangers that simply didn't exist back in 2001, when Internet Explorer 6 was released to the world. Internet Explorer 7 makes surfing the web fundamentally safer by offering greater protection against viruses, spyware, and other online risks.

Get free downloads for Internet Explorer 7, including recommended updates as they become available. To download Internet Explorer 7 in the language of your choice, please visit the Internet Explorer 7 worldwide page.