Сабота, 18 Март 2017    PDF Печати Е-пошта
МАКЕДОНЦИТЕ ВО БЕРЛИН ЗА УНИТАРНА МАКЕДОНИЈА, СО ПОДДРШКА НА ДВИЖЕЊЕТО “ЗА ЗАЕДНИЧКА МАКЕДОНИЈА“

17361209 1386696331404902 751043514 nМАКЕДОНЦИТЕ ВО ГЕРМАНИЈА ЗА УНИТАРНА МАКЕДОНИЈА, СО ПОДДРШКА НА ДВИЖЕЊЕТО “ЗА ЗАЕДНИЧКА МАКЕДОНИЈА“

18 март 2017 година, Берлин, СР Германија

- Денес пред Бранденбуршката порта во центарот на Берлин, Македонците во Берлин и Сверна Германија организираа Семакедонски собир за унитарна Македонија и за поддршка на движењето “За заедничка Македонија“ во Републиката.

Неколку стотини Македонци изразија силна поддршка на унитарноста и државноста на Македонија.

Присутните ги поздрави претседателот на Светскиит Македонски Конгрес Тодор Петров.

Поетот Стојан Георгиев Тане ја рецитираше стихотворбата "Македонско сонце" од неговата стихозбирка "Шепотот на љубовта".

До протестот пристигна Манифестот за Македонија од основачите на ВМРО-ДПМНЕ. Манифестот што го прочита Стојко Давитковски.

Од Семакедонскиот протест беше упатена Декларација за унитарна Македонија. Декларацијата на македонски јазик ја прочита Јасмина Мицевска, а на германски јазик Тамара Фишер, кои беа водителка на протестот.

Собирот заврши со цитат на големиот поет Петре Андреевски: "Слободата е нашата прва икона и затоа не испуштајќи ја од своите раце и од својата љубов. Слободата се освојува секој ден. Само така ќе ја видиме Македонија обединета. Нашето знаме е сонцето, сонцето е најстариот оган на кој се грееме."

Да живее Македонија и Германија! Да живее Македонскиот и Гермснскиот народ!

Семакедонскиот протест продолжи со македонски народни песни!

Семакедонскиот собир ја осуди “Тиранската платформа“ за федерализација и двојазична Македонија!

Семакедонскиот собир даде целосна поддршка за одбрана на името на државата и идентитетот на нацијата!

Македонците во Германија ја отфрлаат “тиранската платформа“ за федерализација на Македонија и двојазичност на целата територија на Македонија и во нејзините меѓународни односи.

Македонците во Германија, како нераскинлив дел од Македонскиот народ, изразуваат загриженост за унитарноста и државноста на Македонија, за името на државата и идентитетот на нацијата!

Македонците во Германија отфрлаат федерализација и службеност на албанскиот јазик на целата територија на Македонија и во нејзините меѓународни односи!

Македонците во Германија сметаат дека само Македонскиот јазик и неговото кирилско писмо и натаму треба да остане еден и единствен службен јазик на целата територија на Република Македонија и во нејзините меѓународни односи!

Македонците во Германија го повикуваат демократскиот свет да ја поддржи унитарноста и државноста на Македонија, името на државата и идентитетот на нацијата!

Македонците во Германија сметаат дека Македонија е држава на Македонскиот народ како единствен носител на државноста, во која сите се еднакви пред Уставот и законите, независно од социјалниот статус, етничкото потекло, верското уверување и партиската припадност!

Македонците во Германика бараат крај на разговорите за разликата за името Македонија со Владата во Атина и безусловно продолжување на членството во Обединетите Нации и во сите меѓународни организации под државното име Македонија, со можност за употреба на уставната додавка “Република“ како јасна разлика од истоимената северна провинција во Грција и југо-западна провинција во Бугарија, без латинична транскрипција на Македонскиот јазик туку на англиски јазик “Republic of Macedonia“, со меѓународниот код МК односно МКД, и нотификација на Македонскиот народ и Македонскиот јазик, независно од историските хипотеки - окупацијата вр Македонија и геноцидот врз Македонскиот народ од Балканските војни 1912-1913 година кој се уште трае!

Македонците во Германија отфрлаат промена на името, знамето, грбот и химната! Македонците во Германија бараат попис на населението! Македонците во Германија отфрлаат владина коалиција којашто нема да ја почитува оваа Декларација!

Македонците во Германија повикуваат на семакедонско помирување и обединување, затоа што силата е во единството, за одбрана на името на државата и идентитетот на нацијата!

Македонците во Германија го поддржуваат движењето “За заедничка Македонија“ во татковината!

https://www.facebook.com/juli.lube1/videos/1640401369308066/?autoplay_reason=gatekeeper&video_container_type=4&video_creator_product_type=0&app_id=350685531728&live_video_guests=0

janko

17274393 1386694671405068 1946398015 n

17328252 1386696321404903 181827386 n

17351080 1386695458071656 1954469670 n

17351257 1386695198071682 1536670271 n

17351337 1386696728071529 1281692604 n

17360908 1386695838071618 1991137585 n

17361474 1386694681405067 1266098130 n

17391784 1386696241404911 1169015450 n

17351257 1386695198071682 1536670271 n

17351275 1386695671404968 496259519 n

17352576 1386694911405044 168238467 n

17360908 1386695838071618 1991137585 n

17361474 1386694681405067 1266098130 n

17391784 1386696241404911 1169015450 n

17391792 1386695101405025 851257724 n

17391970 1386695361404999 2021537462 n

17392105 1386694961405039 373106674 n

17392177 1386696428071559 1486258506 n

17392962 1386695508071651 1054016401 n

17393014 1386694831405052 636516576 n

17409469 1386694998071702 2045762901 n

17409480 1386695358071666 1761352847 n

17409535 1386695844738284 855397153 n

17409703 1386695698071632 662977007 n

17409840 1386695548071647 1868555426 n

17409896 1386695144738354 1750077115 n

17409925 1386694824738386 758983801 n

1 1

1 3

1 4

1 6

2 2

1 14

1 15

 

На прво место

News image

Зоран Заев присуствуваше на отворање на нова фабрика донесена од ВМРО –ДПМНЕ

Колку е иронично што Заев учествува на промоција на проект на ВМРО-ДПМНЕ, кој дури беше во о...

Историја

News image

Политичката огранизација на Македонската држава

Политичката огранизација на Македонската држава наликувала на пирамида со три нивоа: на врвот биле в...

Иселеници

News image

СВЕТЛЕ (СТИВ) СТАМЕВСКИ – МАКЕДОНСКИ БИЗНИСМЕН ВО САД (17)

ВОЈНАТА ВО 2001 ГОДИНА – ЦРНА ДАМКА ВО ИСТОРИЈАТА Во 20...

Култура и туризам

Фељтон

News image

ДЕЛ ОД ПИШУВАЊЕТО НА ЕУГЕН БОРЗА, ВОДЕЧКИ АМЕРИКАНСКИ ЕКСПЕРТ ЗА ИСТОРИЈАТА НА АНТИЧКА МАКЕДОНИЈА (9)

  “Историјата многу често се нарекува запис на победниците“. Поточна дефинициј...

Your are currently browsing this site with Internet Explorer 6 (IE6).

Your current web browser must be updated to version 7 of Internet Explorer (IE7) to take advantage of all of template's capabilities.

Why should I upgrade to Internet Explorer 7? Microsoft has redesigned Internet Explorer from the ground up, with better security, new capabilities, and a whole new interface. Many changes resulted from the feedback of millions of users who tested prerelease versions of the new browser. The most compelling reason to upgrade is the improved security. The Internet of today is not the Internet of five years ago. There are dangers that simply didn't exist back in 2001, when Internet Explorer 6 was released to the world. Internet Explorer 7 makes surfing the web fundamentally safer by offering greater protection against viruses, spyware, and other online risks.

Get free downloads for Internet Explorer 7, including recommended updates as they become available. To download Internet Explorer 7 in the language of your choice, please visit the Internet Explorer 7 worldwide page.