Понеделник, 20 Март 2017    PDF Печати Е-пошта
МАКЕДОНЦИТЕ ВО ГЕРМАНИЈА ЗА УНИТАРНА И ЗАЕДНИЧКА МАКЕДОНИЈА!

2 6МАКЕДОНЦИТЕ ВО ГЕРМАНИЈА ЗА УНИТАРНА И ЗАЕДНИЧКА МАКЕДОНИЈА!

МАКЕДОНСКА ЗАЕДНИЦА ВО ЈУЖНА ГЕРМАНИЈА

20 март 2017 година, Штутгарт, СР Германија

- Македонците во Јужна Германија вчера во Штутгарт одржаа Семакедонски собир за унитарна и заедничка Македонија. Органзиатори беа организацијата “Македонска дијаспора“ од Штутгарт, Фудбалскиот клуб “Македонија“ од Штутгарт и Македонската православна црковна општина “Светите Кирил и Методиј“ од Штутгарт.

Семакедонскиот собир ја осуди “Тиранската платформа“ за бинационална и двојазична Македонија и побара македонскиот јазик да биде еден и единствен службен јазик на целата територија на Македонија и во нејзините меѓународни односи!

Семакедонскиот собир даде целосна поддршка за одбрана на името на државата и идентитетот на нацијата!

Обраќање до Европската Унија и до Сојузна Република Германија пред Семакедонскиот собир упати Ацо Крстески.

- Ние, Македонците во Европа, се приклучуваме на движењето “За заедничка Македонија“ и ја поддржуваме унитарноста на Македонија и непроменливоста на Уставот. Неприфатлива е т.н. “тиранска платформа“ да стане услов за формирање на Влада во Македонија. Ние Македонците од Европа во Германија, ја отфрламе во целост и се спротивставуваме на  редефинирање, кантонизација, федерализација, промена на име, знаме и химна на Македонија, - рече Ацо Крстески.

Пред Семакедонскиот собир обраќање имаше и Тодор Петров, претседател на Светскиот Македонски Конгрес, кој повика на семакедонско помирување и обединување за одбрана на унитарноста и државноста, името на државата и идентитетот на нацијата.

На Семакедонскиот собир беше прочитана Декларација за унитарна Македонија којашто е упатена до Организацијата на Обединетите Нации, Европската Унија, Соединетите Американски Држави, Руската Федерација, Народна Република Кина, Република Франција и Обединетото Кралство Велика Британија и Северна Ирска, како и до властите во Сојузна Република Германија и Македонија.

(1) Македонците во Германија, како нераскинлив дел од Македонскиот народ, изразуваат загриженост за унитарноста и државноста на Македонија, за името на државата и идентитетот на нацијата!

(2) Македонците во Германија отфрлаат федерализација и службеност на албанскиот јазик на целата територија на Македонија и во нејзините меѓународни односи!

(3) Македонците во Германија сметаат дека само Македонскиот јазик и неговото кирилско писмо е еден и единствен службен јазик на целата територија на Република Македонија и во нејзините меѓународни односи!

(4) Македонците во Германија го повикуваат демократскиот свет да ја поддржи унитарноста и државноста на Македонија, името на државата и идентитетот на нацијата!

(5) Македонците во Германија сметаат дека Македонија е држава на Македонскиот народ како единствен носител на државноста, во која сите се еднакви пред Уставот и законите, независно од социјалниот статус, етничкото потекло, верското уверување и партиската припадност!

(6) Македонците во Германија бараат крај на разговорите за разликата за името Македонија со Владата во Атина и безусловно продолжување на членството во Обединетите Нации и во сите меѓународни организации под државното име Македонија, со можност за употреба на уставната додавка “Република“ како јасна разлика од истоимената северна провинција во Грција и југо-западна провинција во Бугарија, без латинична транскрипција на Македонскиот јазик туку на англиски јазик “Republic of Macedonia“, со меѓународниот код МК односно МКД, и нотификација на Македонскиот народ и Македонскиот јазик, независно од историските хипотеки - окупацијата вр Македонија и геноцидот врз Македонскиот народ од Балканските војни 1912-1913 година кој се уште трае!

(7) Македонците во Германија отфрлаат промена на името, знамето, грбот и химната!

(8) Македонците во Германија бараат попис на населението!

(9) Македонците во Германија отфрлаат владина коалиција којашто нема да ја почитува оваа Декларација!

(10) Македонците во Германија повикуваат на семакедонско помирување и обединување, затоа што силата е во единството, за одбрана на името на државата и идентитетот на нацијата!

(11) Македонците во Германија го поддржуваат движењето “За заедничка Македонија“ во татковината!

Семакедонскиот собир во Штутгарт заврши со македонски народни песни и ора.

2 1

2 2

2 3

2 4

2 5

17362788 1388028744604994 2646650844248332939 n

17362407 1388028027938399 3588741463946797798 n

 

На прво место

Историја

News image

Македонија, мојот копнеж – Манојил Мане Јаковлески (65)

На 17 јуни 2018 година е потпишан од шефовите на дипломатии на Грција, Никос Коцијас и Македонија,...

Иселеници

Култура и туризам

News image

ПРВИОТ БИБЛИСКИ РЕЧНИК НА МАКЕДОНСКИ ЈАЗИК (9)

Во ова продолжение за читателите на порталот „Македонска нација“ ќе претставиме дел од „Библискиот...

Фељтон

News image

БАЛКАНОТ И МАКЕДОНИЈА (32)

ПЕЛАШКО-ЕОЛСКА АТИНА – ДЕЛ II

Your are currently browsing this site with Internet Explorer 6 (IE6).

Your current web browser must be updated to version 7 of Internet Explorer (IE7) to take advantage of all of template's capabilities.

Why should I upgrade to Internet Explorer 7? Microsoft has redesigned Internet Explorer from the ground up, with better security, new capabilities, and a whole new interface. Many changes resulted from the feedback of millions of users who tested prerelease versions of the new browser. The most compelling reason to upgrade is the improved security. The Internet of today is not the Internet of five years ago. There are dangers that simply didn't exist back in 2001, when Internet Explorer 6 was released to the world. Internet Explorer 7 makes surfing the web fundamentally safer by offering greater protection against viruses, spyware, and other online risks.

Get free downloads for Internet Explorer 7, including recommended updates as they become available. To download Internet Explorer 7 in the language of your choice, please visit the Internet Explorer 7 worldwide page.