Понеделник, 17 Април 2017    PDF Печати Е-пошта
ФАШИСТОТ КАРЛ БИЛТ СО ПРОВОКАЦИЈА ЗА ВЕЛИГДЕН ВО МАКЕДОНИЈА

Grb 3ФАШИСТОТ КАРЛ БИЛТ СО ПРОВОКАЦИЈА ЗА ВЕЛИГДЕН ВО МАКЕДОНИЈА

Пишува Тодор ПЕТРОВ

Фашистот Карл Билт, поранешен премиер и министер за надворешни работи на Шведска, денес, со провокација во очи на најголемиот христијански празник Христовото Воскресение - Велигден, треба да е во Македонија, на средби со лидерите на партиите. Се претпоставува за целта на неговата посета на Македонија.

Добро е што претседателот на Републиката не го прима. Карл Билт не е достоен за таква привилегија.

На својот твитер Карл Билт напишал “На турнеја за кризата во Скопје утре. И потоа во Белград. Секогаш Балканот.“ Па, додал, “Не и’ се гледа крајот на кризата во Скопје, се чини дека разликите во ставовите се се’ подлабоки а ситуацијата е тешка.“

Шведскиот политичар неколкупати порано изразуваше поддршка на СДСМ. Дали неговата посета на Македонија ќе донесе нова дестабилизција, останува да видиме. Во секој случај, не е добредојден, ниту достоен за посета на Македонија!

Случувањата во Украина го натераа Карл Билт, уште во 2015 година да каже дека православието е главна закана на Западот, бидејќи околу него се собира Русија.

- Во денешна Русија ситуацијата е многу лоша. Путин демонстрира приврзаност не на вредностите, туку на православието. Неговата поддршка за Асад во Сирија може да се објасни со тоа што Асад ги штитеше православните во Сирија. Покрај тоа, православието е поопасно од исламскиот фундаментализам и поради тоа претставува најголема опасност за западната цивилизација, - рече Билт.

И додека Шведска се дави со исламизација, терор и насилства од доселениците, наместо да си ги решава домашните проблеми, Карл Билт со тешки хонорари, шета, за да отвори нови фронтови на Балканот, што никогаш порано не ги ни решил, туку продлабочувал...

 

На прво место

News image

СОБИР ЗА ЗАЕДНИЧКА МАКЕДОНИЈА во Сиднеј-Австралија

Минатат недела во Сиднеј, на 23 април, успешно се одржа мировниот протест за заедничка и унитарна Ма...

Историја

News image

Допуштам да сме предадени, но верувам и дека е тоа случајно

Допуштам да сме предадени, но верувам и дека е тоа случајно. Ванчо излезе и беше убиен уште во 10 и ...

Иселеници

News image

ММДЧП се сретна со Департментот за дипломатски односи на Канада

ММДЧП се сретна со Департментот за дипломатски односи на К...

Култура и туризам

News image

ФИЛМОТ И ТЕАТАРОТ СЕ ДЕЛ ОД МОЈОТ ЖИВОТ

Зорaн Гулабоски е роден во Волонгонг (Нов Јужен Велс) и ја започна својата глумачка кариера во родни...

Фељтон

News image

Христијанството кај Македонците во светот во делото „Македонски иселенички меридијани“ (1)

По повеќегодишна макотрпна работа излезе од печат обемното дело „Македонски иселенич...

Your are currently browsing this site with Internet Explorer 6 (IE6).

Your current web browser must be updated to version 7 of Internet Explorer (IE7) to take advantage of all of template's capabilities.

Why should I upgrade to Internet Explorer 7? Microsoft has redesigned Internet Explorer from the ground up, with better security, new capabilities, and a whole new interface. Many changes resulted from the feedback of millions of users who tested prerelease versions of the new browser. The most compelling reason to upgrade is the improved security. The Internet of today is not the Internet of five years ago. There are dangers that simply didn't exist back in 2001, when Internet Explorer 6 was released to the world. Internet Explorer 7 makes surfing the web fundamentally safer by offering greater protection against viruses, spyware, and other online risks.

Get free downloads for Internet Explorer 7, including recommended updates as they become available. To download Internet Explorer 7 in the language of your choice, please visit the Internet Explorer 7 worldwide page.