Среда, 26 Април 2017    PDF Печати Е-пошта
СОБИР ЗА ЗАЕДНИЧКА МАКЕДОНИЈА во Сиднеј-Австралија

sidnej 1Минатат недела во Сиднеј, на 23 април, успешно се одржа мировниот протест за заедничка и унитарна Македонија по иницијатива на Светскиот македонски конгрес од Австралија,а во организација на повеќе македонски организации но главниот носител беше КУД Илинден.

Убаво беше да се видат повеќе од пет илјади Македонци сплотени под убавината на македонските знамиња и звукот на македонските песни како и пораките кои остро ја осудија таканаречената „Тиранска платформа“ и политичарите што ја уништуваат македонската држава и нација, а со тоа подржувајќи го претседателот на Македонија Ѓорге Иванов.

Покрај организаторите, Џим Стефановски како претседател на Светскиот конгрес од Австралија, поздравни говори изнесоа и претставници од двете македонски епархии од Австралија, Литературното друштво „Григор Прличев“, фолклорните друштва, спортските друштва, пензионерските асоцијации како и австралиските политичари Креиг Кели и Дејвид Кларк кои ја подржаа иницијативата и начелата на протестот и остро ги осудија оние што посегаат по македонската нација и држава, а со тоа поттикнаа и признавање на Македонија под уставното име во Австралија.

На протестот се промовира и македонската култура, она што Македонците најповеќе ги сплотува: музиката, песната, орото, поезијата, театарот... јазикот Македонски. Покрај КУД „Илинден„ кои настапија со сплет од сите делови на Македонија, настапија поети од Литературното друштво „Григор Прличев“ како и артисти од Македонскиот театар од Сиднеј. Артистката Валентина Апостоловска, во улогата на Неда, како и Никола Апостоловски го изведоа драмскиот приказ „Неда“ со што не потсетија на злосторствата на Шиптарите во Македонија.

На крајот на собирот на амбасадорот на македонија во Австралија, Веле Трпевски, официјално му се предаде декларацијата од собирот потпишана од сите македонски организации во Нов Јужен Велс, со цел истата да му се предаде на претседателот на Македонија Ѓорге Иванов.

Душан Ристевски

sidnej 2

sidnej 3

 

На прво место

News image

Зоран Заев присуствуваше на отворање на нова фабрика донесена од ВМРО –ДПМНЕ

Колку е иронично што Заев учествува на промоција на проект на ВМРО-ДПМНЕ, кој дури беше во о...

Историја

News image

Политичката огранизација на Македонската држава

Политичката огранизација на Македонската држава наликувала на пирамида со три нивоа: на врвот биле в...

Иселеници

News image

СВЕТЛЕ (СТИВ) СТАМЕВСКИ – МАКЕДОНСКИ БИЗНИСМЕН ВО САД (17)

ВОЈНАТА ВО 2001 ГОДИНА – ЦРНА ДАМКА ВО ИСТОРИЈАТА Во 20...

Култура и туризам

Фељтон

News image

ДЕЛ ОД ПИШУВАЊЕТО НА ЕУГЕН БОРЗА, ВОДЕЧКИ АМЕРИКАНСКИ ЕКСПЕРТ ЗА ИСТОРИЈАТА НА АНТИЧКА МАКЕДОНИЈА (9)

  “Историјата многу често се нарекува запис на победниците“. Поточна дефинициј...

Your are currently browsing this site with Internet Explorer 6 (IE6).

Your current web browser must be updated to version 7 of Internet Explorer (IE7) to take advantage of all of template's capabilities.

Why should I upgrade to Internet Explorer 7? Microsoft has redesigned Internet Explorer from the ground up, with better security, new capabilities, and a whole new interface. Many changes resulted from the feedback of millions of users who tested prerelease versions of the new browser. The most compelling reason to upgrade is the improved security. The Internet of today is not the Internet of five years ago. There are dangers that simply didn't exist back in 2001, when Internet Explorer 6 was released to the world. Internet Explorer 7 makes surfing the web fundamentally safer by offering greater protection against viruses, spyware, and other online risks.

Get free downloads for Internet Explorer 7, including recommended updates as they become available. To download Internet Explorer 7 in the language of your choice, please visit the Internet Explorer 7 worldwide page.