Среда, 21 Јуни 2017    PDF Печати Е-пошта
Заплашување на седмата сила

Во ова мое писмо се прашувам далиновата т.н. реформска влада ќе и биде дозволено слободно изразување во електронските и печатените медиуми на обичниот граѓанин од една и новинарите од друга страна.

Само ден по прогласувањето на новата влада импресиониран и пред се занесен дека не само во Прилеп него и пошироко никој ништо нема да му може ништо во буквална смисла на зборот нема да му фали ”влакно на главата”, поранешниот продавач и дегустатор на кафе под името “Верба“, поранешен пратеник кој сигурно мисли дека се уште има пратенички мандат, некогашниот лустратор и како голем стрзучен кадар некогашен вработен во Општина Кривогаштани кој благодарение на претходниот Градоначалник на оваа општииа кој потекнуваше од социјалдемократскиот кадар, а сега слободен граѓанин Благоја Гешоски се дрзна крајно кукавички со неговиот автомобил да ми го попречи патот и да ми нагласи“канонада од погрдни зборови“ упатени токму за мене.

Значи личности кои се закануваат преку социјалните мрежи најпрвин, на почитуваната колешка Ирена Радовановиќ преминаа на терен лично тет- а - тет да се пресметуваат со личности од новинарската фела.

Точно е и стојам зад тоа дека пуштив текст на електронскиот портал Македонска нација кој беше објавен од 24- до З0 -мај оваа година под наслов Хари кажи ја вистината и каде беше спомната дотичната личност и каде му беа наброени функциите кои ги обавувал во минатото. Не гледам ништо навредливо од моја страна кон лицето Б.Г.

Лицето Б.Г. и неговите фрустрации нека си ги чува и спроведува во домашна атмосфера, а ако истите ги спроведува на улица истиот ќе одговара пред лицето на правдата.

Ако суетната личност Б.Г.очекува некое раководно место во поддрачните одделенија во Прилеп не му доликува да прави нереди и следствено на тоа да го нарушува јавниот ред и мир.

Со цел да бидам заштитен инцидентот го пријавив во прилепската полиција, а со лицето Б.Г.ќе се видиме во Општинскиот суд во Прилеп.

rubinco
Дипл.ЕКК.Рубинчо В.Јованоски,новинар од Прилеп

 

На прво место

News image

Заев наместо да купи, моли за вакцини

Срамота е што несуден нобеловец и самопрогласен лидер на регионот како Заев да не може да обезбе...

Историја

News image

Словенското писмо го изучив од татко ми Димитрија Македонски, зашто сме Македонци (1846 година)

„Да се знае кога  селаните од моето родно с. Радибуш, Криворечка Паланка, ме главија за учител ...

Иселеници

News image

ДЕМОКРАТИЈА НА АМЕРИКАНСКИ НАЧИН

ДЕМОКРАТИЈА НА АМЕРИКАНСКИ НАЧИН

Култура и туризам

News image

Одење по невестата во Зубовце

Во неделата наутро, младиот девер, со зојачката карта и со тапаните оди да ги покани кумот и старосв...

Фељтон

News image

БАЛКАНОТ И МАКЕДОНИЈА (56)

ЗНАЧЕЊЕ НА ПОИМИТЕ „ХЕЛЕНИЗАМ“ И „МАКЕДОНИЗАМ“

Your are currently browsing this site with Internet Explorer 6 (IE6).

Your current web browser must be updated to version 7 of Internet Explorer (IE7) to take advantage of all of template's capabilities.

Why should I upgrade to Internet Explorer 7? Microsoft has redesigned Internet Explorer from the ground up, with better security, new capabilities, and a whole new interface. Many changes resulted from the feedback of millions of users who tested prerelease versions of the new browser. The most compelling reason to upgrade is the improved security. The Internet of today is not the Internet of five years ago. There are dangers that simply didn't exist back in 2001, when Internet Explorer 6 was released to the world. Internet Explorer 7 makes surfing the web fundamentally safer by offering greater protection against viruses, spyware, and other online risks.

Get free downloads for Internet Explorer 7, including recommended updates as they become available. To download Internet Explorer 7 in the language of your choice, please visit the Internet Explorer 7 worldwide page.