Среда, 04 Октомври 2017    PDF Печати Е-пошта
„ПИТБУЛОT“ ДАНИЕЛ СТЕФАНОВСКИ

МАКЕДОНЦИТЕ ВО СВЕТОТ

daniel1

- Даниел Стефановски има 22 години, висок е 185 сантиметри, тежок е 81 килограми, тој е Македонец, родителите му се по потекло од Куманово, а роден е во Швајцарија. Денес тој живее и работи во Цирих. Првите чекори во боречките спортови ги прави на своите 13 години.

Својата кариера ја започнува со мај-тај и кик-бокс. Даниел Стефановски е Европски шампион во дисциплината К-1 во категоријата до 80 килограми, а двапати по ред е шампион на Швајцарија во 2013 и 2016 година. Даниел Стефановски е швајцарски првак во категоријата до 75 килограми во 2013 година во тајландски бокс и европски првак од 2014 во верзијата ВПКЦ. Во 2016 година станува шампион на Швајцарија во К-1 во ВФЦ верзија, совладувајќи го Кеви Бузер на Агровина фајт челинџ во Арау. Досега одработил околу 42 борби, 37 победи и 4 порази.

daniel2

Неговите амбиции не застануваат на овие титули. Даниел Стефановски сака да биде најдобар во светот.

- Мојата мисла и понатаму е да продолжам со напорните тренинзи, еден ден да го исполнам сонот за којшто живее секој борец - да станам светски првак и да учествувам во најдобрите организации во светот, - категоричен е Даниел Стефановски.

daniel3

Даниел Стефановски настапува за “Фајтџим“ - клуб за ММА, борење, бразилско џиу-џицу и тајландски бокс.

 

На прво место

News image

Донесов одлука да не го потпишам указот за прогласување на Законот за употреба на јазиците

Обраќање на Претседателот на Република Македонија, д-р Ѓорге Иванов

Историја

News image

ПРОБЛЕМОТ НА ЈАЗИКОТ НА МАКЕДОНЦИТЕ ВО ТРУДОВИТЕ НА РАНАТА ГЕРМАНСКА МАКЕДОНИСТИКА

„Во македонската држава како службен јазик се заведуе народниот македонски јазик“ гласи едната речен...

Иселеници

News image

На незаборавните Нијагарски водопади (4)

Од Торонто се упативме за Хамилтон, градот што е сместен н...

Култура и туризам

News image

Мариово - „Мирна земја" (1)

Георги Траjчев Георгимаjков (Прилеп, 1869 – Софија, 1945) е просветител, фотограф и револуционер, де...

Фељтон

News image

Александар Македонски (15)

Иако Филип Втори Македонски остана навреден од атинската помош на Византиум, сепак и...

Your are currently browsing this site with Internet Explorer 6 (IE6).

Your current web browser must be updated to version 7 of Internet Explorer (IE7) to take advantage of all of template's capabilities.

Why should I upgrade to Internet Explorer 7? Microsoft has redesigned Internet Explorer from the ground up, with better security, new capabilities, and a whole new interface. Many changes resulted from the feedback of millions of users who tested prerelease versions of the new browser. The most compelling reason to upgrade is the improved security. The Internet of today is not the Internet of five years ago. There are dangers that simply didn't exist back in 2001, when Internet Explorer 6 was released to the world. Internet Explorer 7 makes surfing the web fundamentally safer by offering greater protection against viruses, spyware, and other online risks.

Get free downloads for Internet Explorer 7, including recommended updates as they become available. To download Internet Explorer 7 in the language of your choice, please visit the Internet Explorer 7 worldwide page.