Среда, 04 Октомври 2017    PDF Печати Е-пошта
ВО АЛБАНИЈА ЕДИНСТВЕНО ЖИВЕАТ МАКЕДОНЦИ!

22237454 1635631423178057 742872633 nВАСИЛ СТЕРЈОВСКИ: “ВО АЛБАНИЈА ЕДИНСТВЕНО ЖИВЕАТ МАКЕДОНЦИ!“

МАКЕДОНСКА ЗАЕДНИЦА ВО АЛБАНИЈА

4 октомври 2017 година, Тирана, Албанија

- Во Парламентот на Албанија во тек е јавна расправа по предлог-Законот за националните малцинства. На комисијата за правни прашања, јавна администрација и човекови права учествуваше министерот за надворешни работи Дитмир Бушати и претставници на националните малцинства во Албанија: Македонците, Грците, Ромите, Власите, Еѓиптјаните, Србите, Црногорците и Бошњаците.

Иако на комисијата присуствуваше и претставник на здружението за бугарско-албанско пријателство, против барањето во Бугарија да се признае и “бугарско малцинство“ беа и министерот за надворешни работи Дитмир Бушати и претставниците на Македонската заедница во Албанија.

- Во Албанија не постои бугарско малцинство! Тоа е деформација на историјата и на вистината. Во Преспа, Гора, Голо Брдо каде се претендира дека наводно има бугарско малцинство, живее единствено македонско малцинство! Ова барање на Бугарија е во рамките на нејзниот проект за “Голема Бугарија“. Доколку се признае бугарско малцинство, тоа ќе биде геноцид врз Македониците, - изјави Васил Стерјовски, генерален секретар на единствената македонска политичка партија во Албанија - Македонска алијанса за европска интеграција.

За министерот Дитмир Бушати ова прашање за Албанија е завршено. Да се надеваме дека и пратениците во Парламентот на Албанија ќе го усвојат Законот за националните малцинства без “бугарско малцинство“ кое во Албанија не постои!

 

На прво место

News image

Донесов одлука да не го потпишам указот за прогласување на Законот за употреба на јазиците

Обраќање на Претседателот на Република Македонија, д-р Ѓорге Иванов

Историја

News image

ПРОБЛЕМОТ НА ЈАЗИКОТ НА МАКЕДОНЦИТЕ ВО ТРУДОВИТЕ НА РАНАТА ГЕРМАНСКА МАКЕДОНИСТИКА

„Во македонската држава како службен јазик се заведуе народниот македонски јазик“ гласи едната речен...

Иселеници

News image

На незаборавните Нијагарски водопади (4)

Од Торонто се упативме за Хамилтон, градот што е сместен н...

Култура и туризам

News image

Мариово - „Мирна земја" (1)

Георги Траjчев Георгимаjков (Прилеп, 1869 – Софија, 1945) е просветител, фотограф и револуционер, де...

Фељтон

News image

Александар Македонски (15)

Иако Филип Втори Македонски остана навреден од атинската помош на Византиум, сепак и...

Your are currently browsing this site with Internet Explorer 6 (IE6).

Your current web browser must be updated to version 7 of Internet Explorer (IE7) to take advantage of all of template's capabilities.

Why should I upgrade to Internet Explorer 7? Microsoft has redesigned Internet Explorer from the ground up, with better security, new capabilities, and a whole new interface. Many changes resulted from the feedback of millions of users who tested prerelease versions of the new browser. The most compelling reason to upgrade is the improved security. The Internet of today is not the Internet of five years ago. There are dangers that simply didn't exist back in 2001, when Internet Explorer 6 was released to the world. Internet Explorer 7 makes surfing the web fundamentally safer by offering greater protection against viruses, spyware, and other online risks.

Get free downloads for Internet Explorer 7, including recommended updates as they become available. To download Internet Explorer 7 in the language of your choice, please visit the Internet Explorer 7 worldwide page.