Недела, 08 Октомври 2017    PDF Печати Е-пошта
13 КОНЦЕРТ “ПЕСНИ И ОРА ОД ЕГЕЈОТ“

22359134 1641027849305081 1018351740 n

СОЈУЗ НА МАКЕДОНЦИТЕ ОД ЕГЕЈОТ МАКЕДОН

13 КОНЦЕРТ “ПЕСНИ И ОРА ОД ЕГЕЈОТ“

8 октомври 2017 година, Скопје, Македонија

- Вчера во Домот на АРМ се одржа 13 традиционален концерт “Песни и ора од Егејот“ во организација на Сојузот на Македонците од Егејот МАКЕДОН и Здружението за духовно обединување на Сетинци, Попадинци и Крушоради од Лерин во Македонија.

На концертот водител на програмата беше Сашо Голов, песни и ора изведоа членовите на Културно-уметничкото друштво “Никола Јонков Вапцаров“ од Скопје, со македонски народни песни пред публиката се претставија Ирена Спасовска и Ани Малинкова, а рецитираше Перо Цаца.

Присутните ги поздрави претседателот на Сојузот на Македонците од Егејот МАКЕДОН Ташко Јованов, кој во името на организаторите на Концертот подели признанија и плакети на поединци и организации што го помогнаа одржувањето на Концертот.

Присутните бурно го поздравија присуството на делегација на Македонците од Куфалово и Солун и делегација на кабинетот на Претседателот на Република Македонија проф.д-р Ѓорге Иванов.

На Концертот присуствуваа и беа поздравени претседателот на Светскиот Македонски Конгрес Тодор Петров, Македонскиот сенатор од Стокхолм, Шведска Наќе Туфекчиев, претседателот на здружението на Македонците “Пелагонија“ од Панчево, Србија Душан Јаневски, претседателот на Здружението “Ѕвезда“ од Велес Бошко Божинов, потпретседателот на Здружението “Свети Герман“ од Скопје Ирена Борисовска и претседателот на Здружението “Сонцето од Кутлеш“ Јован Костадинов.

За жал, годинава за првпат во последните 12 години фолклорна група од Егејскиот дел на Македонија не допатува на Концертот, поради притисок од грчките власти и страв од репресија, по најавите од Владата во Атина и Владата на Заев за забрана и санкции за истакнување на шеснаесет-зрачното златно-жолто сонце на црвена основа, којшто претставува симбол на Сојузот на Македонците од Егејот МАКЕДОН и Здружението за духовно обединување на Сетинци, Попадинци и Крушоради од Лерин во Македонија.

Организаторите се надеваат дека на 14 традиционален концерт “Песни и ора од Егејот“ повторно ќе присуствува фолклорна група од Егејскиот дел на Македонија.

Концертот ги исполни срцата на присутните со прекрасните македонски ора и песни!

Tasko 2

Tasko 1

Tasko 3

 

На прво место

News image

Ти мора да си многу глуп…

Најчевска до Заев: Ти мора да си многу глуп…

Историја

News image

Маkедонiя и младотурkи - Aлеkсандръ Амфитеатровъ (1912)

              Рускиот патеписец Aлександар Амфитеатров во 1912 г., говорејќи за битк...

Иселеници

News image

Д-р Игор Јанев – бранител на името на Македонија

Меѓу големиот број Македонци со различно образование, зани...

Култура и туризам

News image

Дела на Славе Катин посветени на црковното и духовно-националното живеење

Славе Катин припаќа на Преспа, на Македонците во дијаспората, на етничка Македонија и на Македонскат...

Фељтон

News image

Александар Македонски (41)

Во текот на битките во Источен Иран, картата покажа дека погрешно беа претставени не...

Your are currently browsing this site with Internet Explorer 6 (IE6).

Your current web browser must be updated to version 7 of Internet Explorer (IE7) to take advantage of all of template's capabilities.

Why should I upgrade to Internet Explorer 7? Microsoft has redesigned Internet Explorer from the ground up, with better security, new capabilities, and a whole new interface. Many changes resulted from the feedback of millions of users who tested prerelease versions of the new browser. The most compelling reason to upgrade is the improved security. The Internet of today is not the Internet of five years ago. There are dangers that simply didn't exist back in 2001, when Internet Explorer 6 was released to the world. Internet Explorer 7 makes surfing the web fundamentally safer by offering greater protection against viruses, spyware, and other online risks.

Get free downloads for Internet Explorer 7, including recommended updates as they become available. To download Internet Explorer 7 in the language of your choice, please visit the Internet Explorer 7 worldwide page.