Среда, 18 Октомври 2017    PDF Печати Е-пошта
Премиерна изведба на најновото драмско дело на Стефо Нанцу

to-be-honest
ДА БИДАМ ИСКРЕН – TO BE HONEST

Минатиот четврток во просториите на Центарот за уметност во Бенкстеон, предградие на Сиднеј, се одржа премиерната изведба на драмата „Да бидам искрен“ (To Be Honest) од драмскиот писател и режисер Стефо Нанцу.

Драмата доживеа четири изведби и картите беа предвреме распродадени поради големиот интерес на ова најново драмско дело на Стефо. „Да бидам искрен“ драмскиот писател Стефо го работеше врз основа на вистински наративи на  девет млади лица кои ги отворија своите срца и души и ги споделија своите животни приказни.

Преку приказните се увидоа траумите со кои се соочиле младите како резултат на неправилно функционирање на нивните семејства поради разновидните социјални, лични и душевни пореметувања, поради траумите од војните и доселување во новата средина, употребата на алкохолот и дроги и впуштање во криминални активности за да се опстои или подобри животот во новата средина. За децата израснати во вакви средини и семејства често се вели дека тие уште од самиот почеток на животот „немаа шанса“ - didn’t had a chance. Тоа и авторот го експонира и иследува, го прикажа животот на децата поминат воглавно на улица, без дом и топол оброк, без доволна едукација и советување без доволна топлина од родителите, некои дури и „продавани и препродавани“ од еден родител кон друг од еден роднина кон друг и тој синџир на неизвесност да се пренесе врз децата во различни форми и навики до впуштање во проституција, дрога и алкохол, впуштање во светот на криминални активности, во светот на самоуништување.

Авторот преку тие наративи ги следи децата низ периодот на пубертетот и подоцнешните години, со еден професионален актерски тим составен од дваесет млади артисти, ни ја престави сликата на социјалното и психичкото растројство присутно во сите тие девет животни приказни. Но секако се прикажа и надежот за иднината и јачината на опстојување што овие млади ја поседуваат.

Инаку ова е шеста продукција на Стефо работена преку овој Центар за уметност во Бенстеон со кој повеќе години соработува, а исто во соработка на локалните добротворни организации за млади во ова предградие. Авторот повторно им приближа на гледачите социјални теми што се актуелни во просторот каде живееме каде се судруваат повеќе култури и генерации во таканареченото „котле“ на социјални превривања.

Душан Ристевски

 

На прво место

News image

ВМРО-ДПМНЕ: на СДСМ потребни им се само 61 пратеник да си ги одмериме силите

Oвој референдум не е за ЕУ и НАТО, туку за договорот, а власта бега од неговата суштина и манипули...

Историја

News image

Едмонд Бушие де Бел напишал книга под наслов: „La Macedoine et Les Macedoniens", (Раriѕ 1922, 80, IV. 303)

Едмонд Бушие де Бел, роден на 23 август 1878 година во Везиње, Франција. Завршил класична гимназија ...

Иселеници

News image

Македонското друштво “Илинден”- Латцен-Хановер:бојкотирајтего престојниот референдум

Македонското друштво “Илинден”- Латцен-Хановер ги повику...

Култура и туризам

News image

Манастирот „Св. Мала Богородица“ во Сливница – Преспа (10)

Варијанти со ракописни текстови за „Житието на Богородица“се срекаваат, меѓу другите, кај рускиот ав...

Фељтон

News image

Александар Македонски (50)

И овој пат ќе нагласиме дека во изминатите, а и во наредните продолженија ќе се обид...

Your are currently browsing this site with Internet Explorer 6 (IE6).

Your current web browser must be updated to version 7 of Internet Explorer (IE7) to take advantage of all of template's capabilities.

Why should I upgrade to Internet Explorer 7? Microsoft has redesigned Internet Explorer from the ground up, with better security, new capabilities, and a whole new interface. Many changes resulted from the feedback of millions of users who tested prerelease versions of the new browser. The most compelling reason to upgrade is the improved security. The Internet of today is not the Internet of five years ago. There are dangers that simply didn't exist back in 2001, when Internet Explorer 6 was released to the world. Internet Explorer 7 makes surfing the web fundamentally safer by offering greater protection against viruses, spyware, and other online risks.

Get free downloads for Internet Explorer 7, including recommended updates as they become available. To download Internet Explorer 7 in the language of your choice, please visit the Internet Explorer 7 worldwide page.