Петок, 20 Октомври 2017    PDF Печати Е-пошта
МЕМОРАНДУМ ЗА СОРАБОТКА МЕЃУ СВЕТСКИОТ МАКЕДОНСКИ КОНГРЕС И МПЗ “АНДОН ЛАЗОВ ЈАНЕВ ЌОСЕТО“
Фотографија на Todor Petrov.

СВЕТСКИ МАКЕДОНСКИ КОНГРЕС

МЕМОРАНДУМ ЗА СОРАБОТКА МЕЃУ СВЕТСКИОТ МАКЕДОНСКИ КОНГРЕС И МПЗ “АНДОН ЛАЗОВ ЈАНЕВ ЌОСЕТО“

19 октомври 2017 година, Велес, Македонија - Светскиот Македонски Конгрес и Македонското патриотско здружение “Андон Лазов Јанев Ќосето“, денес во Велес склучија Меморандум за соработка, координација и меѓусебна размена на искуства и информации.

Основни цели и задачи на договорните страни се: Духовно, културно и економско обединување на Македонците од сите делови на Македонија во целиот свет; Заштита и афирмација на македонскиот етнички, јазичен, културен, верски, историски и државен идентитет, континуитет, наследство и простор; Заштита и афирмација на човековите и граѓанските права и слободи; Развој на демократијата; и Афирмација на целите и задачите на Обединетите Нации.

Светскиот Македонски Конгрес и Македонското патриотско здружение “Андон Лазов Јанев Ќосето“ во меѓусебната соработка ќе се придржуваат на следните принципи на работа: Се почитува автономијата и самостојноста на договорните страни; Договорните страни се рамноправни и еднакви во остварувањето на правата, независно од бројот на членството и статусот; Договорните страни имаат толкави обврски колку што самостојно и доброволно ќе прифатат од заеднички договореното; Договорните страни имаат пред се’ морална одговорност за обврските што доброволно ги прифатиле од заеднички договореното; и Секоја договорна страна не одговара за постапките и дејствувањето на другата договорна страна во реализацијата на своите цели и задачи и во реализацијата на заеднички договорените цели и задачи.

Претседател на Светскиот Македонски Конгрес Тодор Петров, на претседателот на Македонското патриотско здружение “Андон Лазов Јанев Ќосето“ од Велес Горан Ангелов му ја предаде Одлуката за полноправно членство на Македонското патриотско здружение “Андон Лазов Јанев Ќосето“ од Велес во Светскиот Македонски Конгрес, донесена на Дваесет и седмото Генерално Собрание на Светскиот Македонски Конгрес одржано на 5 август 2017 година, во Музејот на македонската револуционерна борба во Скопје.

Фотографија на Todor Petrov.
 
Фотографија на Todor Petrov.
 

На прво место

News image

ВМРО-ДПМНЕ: на СДСМ потребни им се само 61 пратеник да си ги одмериме силите

Oвој референдум не е за ЕУ и НАТО, туку за договорот, а власта бега од неговата суштина и манипули...

Историја

News image

Едмонд Бушие де Бел напишал книга под наслов: „La Macedoine et Les Macedoniens", (Раriѕ 1922, 80, IV. 303)

Едмонд Бушие де Бел, роден на 23 август 1878 година во Везиње, Франција. Завршил класична гимназија ...

Иселеници

News image

Македонското друштво “Илинден”- Латцен-Хановер:бојкотирајтего престојниот референдум

Македонското друштво “Илинден”- Латцен-Хановер ги повику...

Култура и туризам

News image

Манастирот „Св. Мала Богородица“ во Сливница – Преспа (10)

Варијанти со ракописни текстови за „Житието на Богородица“се срекаваат, меѓу другите, кај рускиот ав...

Фељтон

News image

Александар Македонски (50)

И овој пат ќе нагласиме дека во изминатите, а и во наредните продолженија ќе се обид...

Your are currently browsing this site with Internet Explorer 6 (IE6).

Your current web browser must be updated to version 7 of Internet Explorer (IE7) to take advantage of all of template's capabilities.

Why should I upgrade to Internet Explorer 7? Microsoft has redesigned Internet Explorer from the ground up, with better security, new capabilities, and a whole new interface. Many changes resulted from the feedback of millions of users who tested prerelease versions of the new browser. The most compelling reason to upgrade is the improved security. The Internet of today is not the Internet of five years ago. There are dangers that simply didn't exist back in 2001, when Internet Explorer 6 was released to the world. Internet Explorer 7 makes surfing the web fundamentally safer by offering greater protection against viruses, spyware, and other online risks.

Get free downloads for Internet Explorer 7, including recommended updates as they become available. To download Internet Explorer 7 in the language of your choice, please visit the Internet Explorer 7 worldwide page.