Сабота, 04 Ноември 2017    PDF Печати Е-пошта
АЛЕКСАНДАР МАКЕДОНСКИ Е МАКЕДОНЕЦ

23316110 1674457149295484 614530829 nАЛЕКСАНДАР МАКЕДОНСКИ Е МАКЕДОНЕЦ И НИКОЈ НЕМА ПРАВО ЗАРАДИ ПОЛИТИЧКИ КОНЦЕСИИ КОН ДРУГИ И ТУЃИ ДА СЕ ОТКАЖУВА ОД ТОЈ ДЕЛ НА ИСТОРИЈАТА НА МАКЕДОНИЈА!

Светскиот Македонски Конгрес (СМК) најостро го осудува вандализмот врз споменикот на Александар Трети Македонски на плоштадот “Александрија“ во центарот на Прилеп, којшто претставува донација од македонскиот сенатор Ѓорѓија Џорџ Атанасоски од 2006 година.

СМК бара брза интервенција на надлежните органи и санкционирање на сторителот на овој вандализам.

СМК укажува дека културата и историјата на Македонија се неотуѓив и нераскинлив дел од културно-историскиот идентитет на Македонците во континуитет од пред нашата ера до денес и никој нема право да се откажува од делови од таа култура и историја поради гео-политички интереси на други и туѓи кои окупирале или имале јурисдикција врз дел од територијата на Македонија и извршиле геноцид врз Македонците!

Александар Трети Македонски е Македонец и претставува дел од културно-историското наследство на Македонската цивилизација!

СМК смета дека секое сквернавење на спомениците од периодот на историјата пред нашата ера, претходно со обвинувања за антиквизација и десловенизација на Македонија, претставува денационализација врз Македонскиот народ со единствена цел промена на името на државата и идентитетот на нацијата!

Не дошле Словените од зад Карпатите со трски во уста преку Дунав, та се населиле во Македонија поради што се нарекле Македонци, туку Македонците отсекогаш биле во Македонија, заради своето име земјата каде што живееле ја нарекле Македонија! Тоа што низ вековите други и туѓи ја окупирале и пљачкосувале Македонската земја, никому не дава за право деноминација на името на државата и идентитетот на нацијата денес, ниту сегментација на културата и историјата на Македонија и Македонците во време и простор, како историско оправдание за окупацијата врз Македонија и геноцидот врз Македонскиот народ!

СМК ја предупредува Владата дека сатанизацијата на делови од културата и историјата на Македонија и на Македонскиот народ го продлабочува расколот и неединството меѓу Македонците, и го поткопува семакедонското помирување и обединување, а во интерес на врховизмот и колаборационизмот.

Вербализмот “го поразивме национализмот“, во свет во којшто не постојат анационални држави, е демонтажа на државноста и Владата мора да биде свесна за последиците кои таквите конструкции ги мултиплицираат! Сегментарното отсуството на Македонците од културата и историјата на Македонија во време и простор, секогаш друг го компензира, само тогаш други велат дека културата и историјата на Македонија се наши, а не на Македонците, ваши! Впрочем, чија е територијата негова е историјата, го потврдуваат правилото - при дефанзива и по линија на помал отпор, секогаш домаќинот станува роб на окупторот, бидејќи историјата ја пишува победникот!

 

На прво место

News image

Заев во паника нудел и амнестија и укинување на СЈО, Мицкоски ја одбил!

Според партиски информации од СДСМ и ВМРО - ДПМНЕ, Заев побара национална прошка, но и нудел преку...

Историја

News image

Циркуларно писмо на Министерството за народна просвета на Народна Република Бугарија за исправки во учебниците по истори

Ноември 1947 г. Изработката на новите учебниците по историја по 9.IX.1944 година беше извршена во п...

Иселеници

News image

Ѓорѓија Џорџ Атанасоски - најголемиот инвеститор од македонското иселеништво (14)

Иселувањето од прилепскиот крај на Ѓорѓија Џорџ Атанасоски...

Култура и туризам

News image

Македонски или Тројански даб симбол на вечноста

Македонскиот даб е ендемски вид со посебни карактеристики и преставува вистинско природно богатсво. ...

Фељтон

News image

Александар Македонски (53)

Во Суса тој ја изрази оваа идеја со непогрешлива јасност и на симболичен начин за це...

Your are currently browsing this site with Internet Explorer 6 (IE6).

Your current web browser must be updated to version 7 of Internet Explorer (IE7) to take advantage of all of template's capabilities.

Why should I upgrade to Internet Explorer 7? Microsoft has redesigned Internet Explorer from the ground up, with better security, new capabilities, and a whole new interface. Many changes resulted from the feedback of millions of users who tested prerelease versions of the new browser. The most compelling reason to upgrade is the improved security. The Internet of today is not the Internet of five years ago. There are dangers that simply didn't exist back in 2001, when Internet Explorer 6 was released to the world. Internet Explorer 7 makes surfing the web fundamentally safer by offering greater protection against viruses, spyware, and other online risks.

Get free downloads for Internet Explorer 7, including recommended updates as they become available. To download Internet Explorer 7 in the language of your choice, please visit the Internet Explorer 7 worldwide page.