Сабота, 11 Ноември 2017    PDF Печати Е-пошта
МАКЕДОНЦИТЕ ОТФРЛААТ БРИСЕЛСКА МЕДИЈАЦИЈА ЗА ПРОМЕНА НА ИМЕТО НА ДРЖАВАТА И ИДЕНТИТЕТОТ

14СВЕТСКИ МАКЕДОНСКИ КОНГРЕС

МАКЕДОНЦИТЕ ОТФРЛААТ БРИСЕЛСКА МЕДИЈАЦИЈА ЗА ПРОМЕНА НА ИМЕТО НА ДРЖАВАТА И ИДЕНТИТЕТОТ НА НАЦИЈАТА!

10 ноември 2017 година, Скопје, Македонија

- Светскиот Македонски Конгрес (СМК) отфрла одржување на нова лидерска средба на парламентарните политички партии по таканаречениот “дијалог Жан Моне“ во Париз со бриселско посредништво, со цел договор за промена на името на државата и идентитетот на нацијата заради евро-атлантските интеграции на Македонија.

СМК ја отфрла мисијата на европратеникот и известувач за Македонија во Европскиот парламент, Иво Вајгл, во посета на земјава, кој ја анимира можноста за отпочнување на дијалог меѓу различните пратенички групи во Собранието, под покривителство во Европскиот парламент.

23547223 1682082031866329 2134598826 o

СМК го поздравува секој дијалогот меѓу лидерите на парламентарните политички партии на Македонија за решение по сите отворени прашања во општеството и државата, но за неприфатлива ја смета меѓународната арбитража како супститут на институциите на системот!

СМК сите досегашни меѓународни арбитражи, од Македонско-грчката времена согласност од 1995 година, Охридскиот рамковен договор во 2001 година, до Пржинскиот договор 1 и 2 во 2015 година, ги оценува за штетни бидејќи ги суспендираа уставно-правниот поредок и правата и слободите утврдени во Уставот!

СМК потсетува дека Македонија е суверена држава, Македонците се суверена нација, Македонија е одржлива демократија, Македонците се посветена нација и единствено институциите на системот го имаат мандатот од народот да решаваат за неговата судбина и иднина!

 

На прво место

News image

Заев во паника нудел и амнестија и укинување на СЈО, Мицкоски ја одбил!

Според партиски информации од СДСМ и ВМРО - ДПМНЕ, Заев побара национална прошка, но и нудел преку...

Историја

News image

Циркуларно писмо на Министерството за народна просвета на Народна Република Бугарија за исправки во учебниците по истори

Ноември 1947 г. Изработката на новите учебниците по историја по 9.IX.1944 година беше извршена во п...

Иселеници

News image

Ѓорѓија Џорџ Атанасоски - најголемиот инвеститор од македонското иселеништво (14)

Иселувањето од прилепскиот крај на Ѓорѓија Џорџ Атанасоски...

Култура и туризам

News image

Македонски или Тројански даб симбол на вечноста

Македонскиот даб е ендемски вид со посебни карактеристики и преставува вистинско природно богатсво. ...

Фељтон

News image

Александар Македонски (53)

Во Суса тој ја изрази оваа идеја со непогрешлива јасност и на симболичен начин за це...

Your are currently browsing this site with Internet Explorer 6 (IE6).

Your current web browser must be updated to version 7 of Internet Explorer (IE7) to take advantage of all of template's capabilities.

Why should I upgrade to Internet Explorer 7? Microsoft has redesigned Internet Explorer from the ground up, with better security, new capabilities, and a whole new interface. Many changes resulted from the feedback of millions of users who tested prerelease versions of the new browser. The most compelling reason to upgrade is the improved security. The Internet of today is not the Internet of five years ago. There are dangers that simply didn't exist back in 2001, when Internet Explorer 6 was released to the world. Internet Explorer 7 makes surfing the web fundamentally safer by offering greater protection against viruses, spyware, and other online risks.

Get free downloads for Internet Explorer 7, including recommended updates as they become available. To download Internet Explorer 7 in the language of your choice, please visit the Internet Explorer 7 worldwide page.