Вторник, 16 Јануари 2018    PDF Печати Е-пошта
ПРОТЕСТ ПРЕД МАКЕДОНСКАТА АМБАСАДА ВО ВИЕНА

2МАКЕДОНСКА ЗАЕДНИЦА ВО АВСТРИЈА

ПРОТЕСТ ЗА УНИТАРНА МАКЕДОНИЈА ПРЕД МАКЕДОНСКАТА АМБАСАДА ВО ВИЕНА НА 20 ЈАНУАРИ ВО 5 ДО 12 ЧАСОТ!

16 јануари 2018 година, Виена, Австрија

- Македонската заедница во Австрија на 20 јануари (сабота) во 5 минути до 12 часот организира мирен протест “ЗА УНИТАРНА МАКЕДОНИЈА“ пред Македонската амбасада во Виена.

- И покрај сите разлики меѓу нас Македонците, и во татковината и во светот, Македонија е нашиот единствен заеднички именител, Македонија е нашиот единствен заеднички содржател!

Повикуваме на семакедонско помирување и обединување за одбрана на името на државата Македонија и идентитетот на Македонската нација, затоа што силата е во единството!

Ве повикуваме на одбрана на унитарноста и државноста на Македонија! Ве повикуваме во одбрана на македонскиот јазичен простор во државата Македонија, - се вели во прогласот на Македонската заедница во Австрија.

 

На прво место

News image

ДЕМОНСТРАЦИИ ЗА МАКЕДОНИЈА ВО ЕВРОПА (3)

Се договоривме на 13 јуни во кафеаната на Никола Талески-Коле, од битолското село Новаци, да формира...

Историја

News image

Грчката вооружена пропаганда во Македонија – „Ние не разбравме дали јазикот е македонски или грчки“

"Сите заедно го посетивме училиштето. Учител зборува многу лошо грчки. Тој побара од децата тие да п...

Иселеници

News image

Голем протест на МАКЕДОНЦИТЕ во Канбера, Австралија

На протестот присуствува околу 5000 преставници на македон...

Култура и туризам

News image

Кузман Капидан барал неограничени права и му ги дале

Кузман Капидан бил родом од Дебрца. (Во Охрид повеќето веруваат дека Кузман бил родом од Старово или...

Фељтон

News image

Александар Македонски (20)

Откако Александар Македонски беше признат за хегемон на Лигата додека е жив, се сост...

Your are currently browsing this site with Internet Explorer 6 (IE6).

Your current web browser must be updated to version 7 of Internet Explorer (IE7) to take advantage of all of template's capabilities.

Why should I upgrade to Internet Explorer 7? Microsoft has redesigned Internet Explorer from the ground up, with better security, new capabilities, and a whole new interface. Many changes resulted from the feedback of millions of users who tested prerelease versions of the new browser. The most compelling reason to upgrade is the improved security. The Internet of today is not the Internet of five years ago. There are dangers that simply didn't exist back in 2001, when Internet Explorer 6 was released to the world. Internet Explorer 7 makes surfing the web fundamentally safer by offering greater protection against viruses, spyware, and other online risks.

Get free downloads for Internet Explorer 7, including recommended updates as they become available. To download Internet Explorer 7 in the language of your choice, please visit the Internet Explorer 7 worldwide page.