Понеделник, 12 Февруари 2018    PDF Печати Е-пошта
Владиците од МПЦ го креваат гласот за заштита на уставното име
vladiciПовардарскиот митрополит Агатангел смета дека Македонската православна црква, исто како и Грчката треба активно да се вклучи во протестите во одбрана на уставното име на Македонија.
Во, прилично острата изјава, тој ги оценува како штетни политиките на власта во преговорите со Грција, сметајќи дека крајното решение на спорот ќе значи обезличување на државата и идентитетот на македонскиот народ.
Владиката на МПЦ вели дека решението го Грција негативно ќе се одрзи и врз Македонската православна црква.
Владиката Агатангел и Владиката Петар беа двајцата владици на МПЦ кои јавно не се согласуваа ниту со одлуката на Синодот да побара признавање на авткефалноста на МПЦ од Бугарската Црква. Минатата недела Владиката Наум најави дека МПЦ побарала од Патријархот Нефит и заедничко сослужување.
Денеска пак, Митрополитит Петар реагира на изјавата на Владиката Наум.
Владиката Наум во изјава за бугарската агенција БГНЕС, изјави дека МПЦ очекува следен чекор од Бугарската црква да биде одлука за заедничко сослужување на бугарските и македонските архиереи.
altМарјан Николовски. Сител ТВ
 

На прво место

News image

Ванковска: Доколку седите дома и бојкотирате, Стево ќе го забетонира новиот инженеринг

Ванковска: Доколку седите дома и бојкотирате, Стево ќе го забетонира новиот инженеринг

Историја

News image

Полномоштво издадено на Димитар Наумов за да ја претставува ВМРО на Париската мировна коференција од 22 август 1919 г.

Полномоштво издадено на Димитар Наумов за да ја претставува ВМРО на Париската мировна коференција од...

Иселеници

News image

МИТРОПОЛИТОТ КИРИЛ – ПРВИОТ АРХИЕРЕЈ ВО МАКЕДОНСКОТО ИСЕЛЕНИШТВО (17)

  ВОСТОЛИЧУВАЊЕ НА МИТРОПОЛИТОТ Г. КИРИЛ НА АМЕРИКАН...

Култура и туризам

News image

ЕСМА РЕЏЕПОВА – ТЕОДОСИЕВСКА – КРАЛИЦАТА НА РОМСКАТА ПЕСНА (14)

КАРАКТЕРИСТИКИ НА ЖИВЕЕЊЕТО И ОБЛЕКУВАЊЕТО НА ЕСМА – II ДЕЛ

Фељтон

News image

Александар Македонски (75)

ИМЕТО И ДЕЛОТО НА АЛЕКСАНДАР III МАКЕДОНСКИ РАШИРЕНО ОД АНТИЧКА МАКЕДОНИЈА ДО ИНДИ...

Your are currently browsing this site with Internet Explorer 6 (IE6).

Your current web browser must be updated to version 7 of Internet Explorer (IE7) to take advantage of all of template's capabilities.

Why should I upgrade to Internet Explorer 7? Microsoft has redesigned Internet Explorer from the ground up, with better security, new capabilities, and a whole new interface. Many changes resulted from the feedback of millions of users who tested prerelease versions of the new browser. The most compelling reason to upgrade is the improved security. The Internet of today is not the Internet of five years ago. There are dangers that simply didn't exist back in 2001, when Internet Explorer 6 was released to the world. Internet Explorer 7 makes surfing the web fundamentally safer by offering greater protection against viruses, spyware, and other online risks.

Get free downloads for Internet Explorer 7, including recommended updates as they become available. To download Internet Explorer 7 in the language of your choice, please visit the Internet Explorer 7 worldwide page.