Вторник, 13 Февруари 2018    PDF Печати Е-пошта
СЕМАКЕДОНСКИ ПРОТЕСТ ПРЕД МАКЕДОНСКАТА АМБАСАДА ВО КАНБЕРА!

kamberaСЕМАКЕДОНСКИ ПРОТЕСТ ПРЕД МАКЕДОНСКАТА АМБАСАДА ВО КАНБЕРА!

МАКЕДОНСКА ЗАЕДНИЦА ВО АВСТРАЛИЈА

13 февруари 2018 година, Канбера, Австралија

- На 18 февруари 2018 година (недела) во 12.00 часот, Македонската заедница во Австралија организира мирен протест пред Амбасадата на Република Македонија во Канбера, за одрбана на името на државата и идентитетот на нацијата.

Македонците во Австралија бараат: (1) безусловен крај на разговорите за името Македонија со Владата во Атина и продолжување на членството во Обединетите Нации и во сите меѓународни организации под државното име Македонија; (2) повлекување на Законот за употреба на јазиците; (3) повлекување на Договорот Заев-Борисов; и (4) итно ослободување на притворените и осудените за настаните во Собранието на Република Македонија од 27 април 2017 година и на Едмонд Темелко.

Барањата ќе бидат доставени до Претседателот, Собранието и Владата на Република Македонија, како и до странските амбасади во Македонија.

Македонците во Австралија отфрлаат референдум, ратификација на меѓународен договор и промена на Уставот со цел промена на името на државата и идентитетот на нацијата!

За учесниците на протестот има организиран автобуски превоз од Сиднеј, Волонгонг и Њукасл. Дополнителни информации можат да се добијат во македонските организации или испратете порака на страната на настанот #WeAreMacedonian.

Амбасадата на Република Македонија се наоѓа во Канбера, на 25 улица Кобабада, О'Мали ACT 2606.

---------------------------------------------------------------------------------------------------------------

On Sunday, 18 February 2018 at 12:00pm, Macedonians from around Australia will meet at the gates of the Embassy of the Republic of Macedonia in Canberra, in defence of our fundamental human rights to self-determination and to protect our Macedonian name, identity, language, history and culture.

Buses are being organized from Sydney, Wollongong and Newcastle. Please contact your respective organizations for further information or send a message to the #WeAreMacedonian event page.

Address: Embassy of the Republic of Macedonia, Canberra, 25 Cobbadah Street, O'Malley ACT 2606.

For our Victoria Macedonians please message us for more information on how you can get involved as well.

 

На прво место

News image

Ванковска: Доколку седите дома и бојкотирате, Стево ќе го забетонира новиот инженеринг

Ванковска: Доколку седите дома и бојкотирате, Стево ќе го забетонира новиот инженеринг

Историја

News image

Полномоштво издадено на Димитар Наумов за да ја претставува ВМРО на Париската мировна коференција од 22 август 1919 г.

Полномоштво издадено на Димитар Наумов за да ја претставува ВМРО на Париската мировна коференција од...

Иселеници

News image

МИТРОПОЛИТОТ КИРИЛ – ПРВИОТ АРХИЕРЕЈ ВО МАКЕДОНСКОТО ИСЕЛЕНИШТВО (17)

  ВОСТОЛИЧУВАЊЕ НА МИТРОПОЛИТОТ Г. КИРИЛ НА АМЕРИКАН...

Култура и туризам

News image

ЕСМА РЕЏЕПОВА – ТЕОДОСИЕВСКА – КРАЛИЦАТА НА РОМСКАТА ПЕСНА (14)

КАРАКТЕРИСТИКИ НА ЖИВЕЕЊЕТО И ОБЛЕКУВАЊЕТО НА ЕСМА – II ДЕЛ

Фељтон

News image

Александар Македонски (75)

ИМЕТО И ДЕЛОТО НА АЛЕКСАНДАР III МАКЕДОНСКИ РАШИРЕНО ОД АНТИЧКА МАКЕДОНИЈА ДО ИНДИ...

Your are currently browsing this site with Internet Explorer 6 (IE6).

Your current web browser must be updated to version 7 of Internet Explorer (IE7) to take advantage of all of template's capabilities.

Why should I upgrade to Internet Explorer 7? Microsoft has redesigned Internet Explorer from the ground up, with better security, new capabilities, and a whole new interface. Many changes resulted from the feedback of millions of users who tested prerelease versions of the new browser. The most compelling reason to upgrade is the improved security. The Internet of today is not the Internet of five years ago. There are dangers that simply didn't exist back in 2001, when Internet Explorer 6 was released to the world. Internet Explorer 7 makes surfing the web fundamentally safer by offering greater protection against viruses, spyware, and other online risks.

Get free downloads for Internet Explorer 7, including recommended updates as they become available. To download Internet Explorer 7 in the language of your choice, please visit the Internet Explorer 7 worldwide page.