Среда, 14 Февруари 2018    PDF Печати Е-пошта
Писмо до претседателот Иванов од АМТС

amts

Г-н Ѓорге Иванов Претседател на Република Македонија

Почитувани претседател Иванов

Нашиот театар во 2015 година го наградивте со посебна Повелба за нашите активности во промовирање на македонската култура во Австралија. Оваа година навршуваме 11 години од постоењето и зад себе имаме 15 театарски продукции, создавани и изведувани во Австралија и Македонија. Нашите продукции се наградувани и од австралиските институции кои ја ценат нашата работа на културно поле посебно за она што го работиме за македонската и мултикултурната заедница.

Ние макотрпно работиме за зачувување на македонскиот јазик и култура иако живееме во Австралија но владата на Република Македонија, за жал, уништува се што е македонско: јазикот, црквата, идентитетот, државноста. Владата на чело со премиерот Заев секојдневно тргува со соседите, под покровителство на Европската заедница и ОН, со се она што не поврзува како нација. Многу е јасно дека Заев и нелегитимната влада имаат единствена цел да не уништи како Македонци следејќи ја албанската платформа и платформите на Бугарија и Грција. Неговите истапи немаат граници, тој е крајно нестабилен, игоцентричен со психопатични тенденции.

Господине Иванов, националните интереси на Македонија треба да бидат надвор од доменот на политичките партии. Ние веруваме во Вас и како наш претседател мислиме дека крајно беше времето да превземете нешто. Поголемиот број на Македонците живеат надвор од границите на Република Македонија и сите ние бараме од нашата матична држава да бидеме заштитени како народ и бараме да се прекинат сите разговори со соседите каде се тргува со нашиот јазик, име и идентитет. Ние се надеваме на Вас и целосно Ве подржуваме во одлуките за да им се даде крај на понижувањата.

Од членовите на Австралиско-македонскиот театар од Сиднеј,

Душан Ристевски

Претседател

------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Театарот е добитник на:

* Повелба на Република Македонија од претседателот на Македонија

* Национална австралиска награда за уметност и култура

 

На прво место

News image

Четвртиот Илинден ќе биде денот кога Македонија ќе се повлече од т. н. преговори за името

ОМД: “Четвртиот Илинден” ќе биде денот кога Македонија ќе се повлече од т. н. преговори за името

Историја

News image

Македонската емиграција во Швајцарија со широка акција за самостојна Македонија

„Чест ми е да го известам Господинот Министер дека на 12 тек. месец во Женева било одржано едно собр...

Иселеници

News image

Илинденски поздрави од „Св. Ѓорѓи“ од Мелбурн, Викторија во 1983 година (35)

Од илинденските свечености и академијата на Македонската...

Култура и туризам

News image

Христијанството во Преспа

Македонскиот народ во неговата долговековна борба за своја сопствена држава, за национална и за култ...

Фељтон

News image

Александар Македонски (32)

Хиероглифските текстови сведочат дека Александар Македонски ги носел традиционално к...

Your are currently browsing this site with Internet Explorer 6 (IE6).

Your current web browser must be updated to version 7 of Internet Explorer (IE7) to take advantage of all of template's capabilities.

Why should I upgrade to Internet Explorer 7? Microsoft has redesigned Internet Explorer from the ground up, with better security, new capabilities, and a whole new interface. Many changes resulted from the feedback of millions of users who tested prerelease versions of the new browser. The most compelling reason to upgrade is the improved security. The Internet of today is not the Internet of five years ago. There are dangers that simply didn't exist back in 2001, when Internet Explorer 6 was released to the world. Internet Explorer 7 makes surfing the web fundamentally safer by offering greater protection against viruses, spyware, and other online risks.

Get free downloads for Internet Explorer 7, including recommended updates as they become available. To download Internet Explorer 7 in the language of your choice, please visit the Internet Explorer 7 worldwide page.