Среда, 07 Март 2018    PDF Печати Е-пошта
Мојата учителка по македонски јазик и култура , ме учеше дека мојата МАКЕДОНИЈА е како јаболкото на Адам и Ева

igor-markovski
Од Протестот во Сиднеј: Говор на Игор Марковски

Почитувани мои Македонци,

Денеска кога пред мене гледам море од македонските бои црвена и жолта, јас како 14-годишно дете се прашувам: Зошто некој сака да ми го смени името , да ме обезличи, да ме помножи со нула? Зарем постојат татковци  и мајки во Македонската влада и парламент , кои сакаат нивните деца да бидат живи духови, жив пепел, прашина која треба лесно да ја избришат? Зарем постојат некои други татковци и мајки, кои што кројат политика во Европа и во Европската Унија, во НАТО, во соседните држави, кои со своите постапки покажуваат дека е доблесно да се краде? Да, токму така, сите оние кои разговараат, преговараат и се токмат да ѝ го сменат името на мојата родна Македонија, за мене се крадци! Како утре ќе живеат нивните деца, кога е видливо, дури и за едно дете како мене, дека сите сакаат, бесправно и бесрамно, да се „накитат со македонски пердуви“?

Мојата учителка по македонски јазик и култура , ме учеше дека мојата МАКЕДОНИЈА е како јаболкото на Адам и Ева, јаболко од кое сите сакаат да загризаат парче! Во минатото им успевало на моќните тоа да го направат! Ама денеска, во 21-от век, Обединетите Нации и светот треба да застанат на страната на правдата! Јас чесно живеам и учам, чесно дишам воздух , како и сите на планетата Земја! Зошто јас не можам да зборувам на мојот мајчин, македонски јазик? На македонски зборувале и во Македонија живееле и татко ми и дедо ми и неговиот дедо и уште кој знае колку мои пра, пра дедовци!

Јас се викам Игор Марковски! Роден сум во Македонија! Корените ми се македонски! Зборувам на македонски јазик! Ја сакам македонската песна и оро, мојата култура и идентитет. Тоа ми е наследство од предците и никој друг несовесен татко или мајка не смее и не може да ми го земе!

I am Igor Markovski. I am born in Macedonia! My roots are Macedonian! I speak Macedonian language! I am proud of my Macedonian cultural identity! I only ask for basic human rights , which are essential for every human on this planet! I want to be what I am! I am proud Macedonian!

Да живее Македонија!

 

Иселеници

News image

Забранетиот филм РУГАЊЕ СО ХРИСТОС се прикажува во Австралија

  Во Австралија пристигна режисерот и сценарист Јани...

Култура и туризам

Фељтон

News image

Александар Македонски (67)

ТРГОВСКИТЕ ПАТИШТА ЗА ВРЕМЕ НА АЛЕКСАНДАР МАКЕДОНСКИ И РИМСКАТА ИМПРИЈА

Your are currently browsing this site with Internet Explorer 6 (IE6).

Your current web browser must be updated to version 7 of Internet Explorer (IE7) to take advantage of all of template's capabilities.

Why should I upgrade to Internet Explorer 7? Microsoft has redesigned Internet Explorer from the ground up, with better security, new capabilities, and a whole new interface. Many changes resulted from the feedback of millions of users who tested prerelease versions of the new browser. The most compelling reason to upgrade is the improved security. The Internet of today is not the Internet of five years ago. There are dangers that simply didn't exist back in 2001, when Internet Explorer 6 was released to the world. Internet Explorer 7 makes surfing the web fundamentally safer by offering greater protection against viruses, spyware, and other online risks.

Get free downloads for Internet Explorer 7, including recommended updates as they become available. To download Internet Explorer 7 in the language of your choice, please visit the Internet Explorer 7 worldwide page.