Среда, 14 Март 2018    PDF Печати Е-пошта
Повикуваме на семакедонско обединување за одбрана на името на државата и идентитетот на нацијата!

povik-za-protest-toronto

Македонија е под опсервација на специјална војна со цел промена на името на државата и идентитетот на нацијата!

Се врши ревизија на јазикот, културата и историјата на Македонскиот народ, доведена е во прашање автокефалноста на Македонската Православна Црква, се воведува двојазичност на целата територија на Македонија и во меѓународните односи, во Македонската држава се врши денационализација и асимилација врз Македонците!

Името на државата и идентитетот на нацијата ни’ припаѓаат нам Македонците во светот и нам Македонците во татковината, затоа што сите заедно сме неотуѓив и нераскинлив дел од Македонскиот народ! Со сите разлики меѓу нас Македонците, по род и државјанство, во татковината и во светот, само Македонија е нашиот единствен заеднички именител, само Македонија е нашиот единствен заеднички содржател. Повикуваме на семакедонско обединување за одбрана на името на државата и идентитетот на нацијата! Со Македонија не’ има во целиот свет, без Македонија ќе исчезнеме сите заедно!

НАШИОТ ИМЕ Е МАКЕДОНИЈА Семакедонски протест ќе се одржи во недела, 18 март, 2018 година, од 1 pm - 4 pm, во Queen’s Park во Торонто. Целата македонско-канадска заедница се здружи за поддршка на Македонија и бара да се стави крај на антимакедонските преговори за името. Да се собереме сите Македонци во Канада, да ги поканиме нашите роднини, пријатели, Македонци и Канаѓани, за да му кажеме на светот - НАШЕТО ИМЕ е МАКЕДОНИЈА. Бараме безусловен крај на разговорите со Владата во Атина за промена на името на државата и идентитетот на нацијата! Македонија вечна! #НашетоИмеЕМакедонија.

Бранете го и барајте да се почитува.

Bobby Bone' Temelkov

Vice-President, World Macedonian Congress

President, Canadian Macedonian Congress 

Dear Macedonian brothers and sisters,

Macedonia is being subjected to a unique hybrid war whose goal is to change the name of the state and identity of its people! The authenticity and legitimacy of the Macedonian identity, language, culture and history is being challenged. The autocephaly of the Macedonian Orthodox Church is being questioned. A law on bilingualism could impose the Albanian language across all of Macedonia at the expense of its Macedonian origin and Macedonia's territorial integrity. Denationalization and assimilation of Macedonians is being pursued at the international level and within Macedonia.

The name of our state and the identity of our nation belongs to all Macedonians, including those in the diaspora. We are all a combined inseparable part of the Macedonian nation! Any differences between us are insignificant, whether by gender or citizenship, whether we live in the homeland or the diaspora because Macedonia is the core common denominator that connects us all.

We call for an all-Macedonian unification to defend the name of our country and the identity of our people! There is no other Macedonia in the world. Without Macedonia we will all disappear together.

The OUR NAME IS MACEDONIA rally will be held on Sunday, March 18th, 2018 from 1:00 pm - 4:00 pm, at Queen's Park in Toronto. The entire Macedonian-Canadian community has come together in support of Macedonia and to demand an end to the anti-Macedonian name negotiations. Let's all gather and invite our relatives, friends, Macedonians and Canadians to tell the world - OUR NAME IS MACEDONIA. Demand an unconditional end to the talks with the government in Athens to change the name of Macedonia and the identity of all Macedonians! #OurNameIsMacedonia. Defend and demand respect for it.

Bobby Bone' Temelkov

Vice-President, World Macedonian Congress

President, Canadian Macedonian Congress 

 

На прво место

News image

Димков : Во Службениот весник стои дека референдумот е неуспешен

Димков:Цврсто стоиме на ставот- нема промена на Уставот со цел промена на уставното име

Историја

News image

Циркуларно писмо на Министерството за народна просвета на Народна Република Бугарија за исправки во учебниците по истори

Ноември 1947 г. Изработката на новите учебниците по историја по 9.IX.1944 година беше извршена во п...

Иселеници

News image

Ѓорѓија Џорџ Атанасоски - најголемиот инвеститор од македонското иселеништво (14)

Иселувањето од прилепскиот крај на Ѓорѓија Џорџ Атанасоски...

Култура и туризам

News image

Македонски или Тројански даб симбол на вечноста

Македонскиот даб е ендемски вид со посебни карактеристики и преставува вистинско природно богатсво. ...

Фељтон

News image

Александар Македонски (53)

Во Суса тој ја изрази оваа идеја со непогрешлива јасност и на симболичен начин за це...

Your are currently browsing this site with Internet Explorer 6 (IE6).

Your current web browser must be updated to version 7 of Internet Explorer (IE7) to take advantage of all of template's capabilities.

Why should I upgrade to Internet Explorer 7? Microsoft has redesigned Internet Explorer from the ground up, with better security, new capabilities, and a whole new interface. Many changes resulted from the feedback of millions of users who tested prerelease versions of the new browser. The most compelling reason to upgrade is the improved security. The Internet of today is not the Internet of five years ago. There are dangers that simply didn't exist back in 2001, when Internet Explorer 6 was released to the world. Internet Explorer 7 makes surfing the web fundamentally safer by offering greater protection against viruses, spyware, and other online risks.

Get free downloads for Internet Explorer 7, including recommended updates as they become available. To download Internet Explorer 7 in the language of your choice, please visit the Internet Explorer 7 worldwide page.