Понеделник, 16 Април 2018    PDF Печати Е-пошта
Панихида за сите загинати и починати кои се бореле за Македонија од Гостивар и гостиварско

a 22

Панихида за сите загинати и починати кои се бореле за Македонија од Гостивар и гостиварско

Во гостиварскиот храм „Успение на пресвета Богородица“, денеска во присуство на голем број граѓани беше одржана Панихида за сите знајни и незнајни борци,патриоти од Гостивар, кои животите ги дадоа за слободна, независна и суверена Република Македонија.

Гостиварчани се помолија за душите на загинатите и починатите македонски патриоти. Со панихидата чиноначалствуваше прота -ставрофор Боге Богоески, надлежен архиереј на гостиварското архиерејско намесништво на Тетовско-гостиварската епархија.

Панихидава ја посветуваме во чест на сите знајни и незнајни борци и херои од Илинденското востание, на комитите и војводите, на партизаните и борците учесници во НОБ, на борците од воениот конфликт од 2001 и 2015 година, ветераните и за сите кои се бореле со оружје и со перо за самостојна Македонија, истакна Виде Димитриески, од Иницијативниот одбор за организирање на Панихидата и додаде:

Се потсетуваме на сите великани и ветуваме дека нивниот аманет, заклетва и борба е и наш аманет, наша борба и обврска дека ќе продолжиме да ја чуваме, да се бориме и да ја одбраниме Република Македонија, им ветуваме дека ќе ја градиме и развиваме и воедно оставаме аманет на идните генерации да го продолжат вашиот и нашиот пат.

Димитриески во името на присутните на загинатите и починатите македонски патриоти им вети дека никогаш нема да ги заборават; Вие сте во нашите мисли и животи, ќе ве запишеме во историјата на нашиот град и на Република Македонија.

Вечна Ви слава илинденци, партизани, херои, патриоти, бранители , ветерани, велкикани наши.

АМИН!

1

4

a 1

a 3

a 4

a 5

a 6

a 8

a 9

a 17

a 20

Македонска нација

 

На прво место

News image

ЕУ интеграција единствено под услов на уставно име и национален идентитет

ОМД: ЕУ интеграција единствено под услов на уставно име и национален идентитет

Историја

News image

Што преставуваше Бугарија за Македонија

На почетокот на август 2017 година Македонија и Бугарија потпишаа Договор за пријателство, добрососе...

Иселеници

News image

ВИСТИНАТА ЗА СОЗДАВАЊЕТО НА ГРЧКАТА ДРЖАВА

Неодамна на интернетската мрежа изненадно се појави видео ...

Култура и туризам

News image

Манастир „Свети Архангел Михаил“ во село Теово, Велешко

На 35 километри југозападно од Велес недалеку од селото Богомила распослано пред клисурата на реката...

Фељтон

News image

Александар Македонски (28)

Кога Александар се укотви, го испрати Парменион со мал дел од војската да го најави ...

Your are currently browsing this site with Internet Explorer 6 (IE6).

Your current web browser must be updated to version 7 of Internet Explorer (IE7) to take advantage of all of template's capabilities.

Why should I upgrade to Internet Explorer 7? Microsoft has redesigned Internet Explorer from the ground up, with better security, new capabilities, and a whole new interface. Many changes resulted from the feedback of millions of users who tested prerelease versions of the new browser. The most compelling reason to upgrade is the improved security. The Internet of today is not the Internet of five years ago. There are dangers that simply didn't exist back in 2001, when Internet Explorer 6 was released to the world. Internet Explorer 7 makes surfing the web fundamentally safer by offering greater protection against viruses, spyware, and other online risks.

Get free downloads for Internet Explorer 7, including recommended updates as they become available. To download Internet Explorer 7 in the language of your choice, please visit the Internet Explorer 7 worldwide page.