Среда, 09 Мај 2018    PDF Печати Е-пошта
Иницијатива за подигнување споменик на загинатите од Диво Насеље
Советниците на ВМРО-ДПМНЕ од Куманово со иницијатива за подигнување споменик на загинатите од Диво Насеље

Советниците на ВМРО-ДПМНЕ од Куманово со иницијатива за подигнување споменик на загинатите од Диво Насеље

Ве молам првин за едно минутен молк во чест на 8 загинати бранители, припадници на специјалните единици на МВР, кои својот живот го изгубија во антитерористичка акција на 9 мај 2015 година, бранејќи го нашиот град и држава од терористичка групација, ова на денешната прес конференција го потенцираше Игор Божиновски од ВМРО-ДПМНЕ.

-Вечна им слава! Македонија никогаш нема да ги заборави своите херои! Жарко Кузмановски, Ненад Серафимовски, Сашо Самојловски, Бобан Ивановиќ, Горан Илијевски, Исмед Османи, Љубиша Аранѓеловиќ и Горан Стојменовиќ ќе останат засекогаш врежани во македонската колективна меморија, како луѓе кои несебично се ставија во одбрана на својата татковина и заштита на Уставниот поредок на Република Македонија. Голема е жртвата и на 37-те припадници на МВР кои беа ранети и десетиците кои учествуваа во акцијата. Сите ние сме вечни должници на нивната храброст и пожртвуваност за татковината, исткнува Божиновски.

alt

Тој додава дека додека тие ја бранеа државата, Зоран Заев и Оливер Спасовски им свртеа грб на државата и граѓаните. Еден ден по антитерористичката акција отидоа со смеење и се сликаа на местото каде своите животи ги положија 8-те припадници на МВР.

-Нивната жртва за татковината и храброста која ја демонстрираа заслужува најголема почест. Советничката група на ВМРО-ДПМНЕ во таа насока на наредната седница на Советот на Општина Куманово ќе предложи подигање на споменик во чест на 8-те бранители, кои не се штедеа за државата. Ги повикуваме советниците од СДСМ да излезат од партиската рамка и да го поддржат овој предлог за Република Македонија и нејзините храбри синови, вели Божиновски.

alt

Превземено од Курир

 

На прво место

News image

Четвртиот Илинден ќе биде денот кога Македонија ќе се повлече од т. н. преговори за името

ОМД: “Четвртиот Илинден” ќе биде денот кога Македонија ќе се повлече од т. н. преговори за името

Историја

News image

Македонската емиграција во Швајцарија со широка акција за самостојна Македонија

„Чест ми е да го известам Господинот Министер дека на 12 тек. месец во Женева било одржано едно собр...

Иселеници

News image

Илинденски поздрави од „Св. Ѓорѓи“ од Мелбурн, Викторија во 1983 година (35)

Од илинденските свечености и академијата на Македонската...

Култура и туризам

News image

Христијанството во Преспа

Македонскиот народ во неговата долговековна борба за своја сопствена држава, за национална и за култ...

Фељтон

News image

Александар Македонски (32)

Хиероглифските текстови сведочат дека Александар Македонски ги носел традиционално к...

Your are currently browsing this site with Internet Explorer 6 (IE6).

Your current web browser must be updated to version 7 of Internet Explorer (IE7) to take advantage of all of template's capabilities.

Why should I upgrade to Internet Explorer 7? Microsoft has redesigned Internet Explorer from the ground up, with better security, new capabilities, and a whole new interface. Many changes resulted from the feedback of millions of users who tested prerelease versions of the new browser. The most compelling reason to upgrade is the improved security. The Internet of today is not the Internet of five years ago. There are dangers that simply didn't exist back in 2001, when Internet Explorer 6 was released to the world. Internet Explorer 7 makes surfing the web fundamentally safer by offering greater protection against viruses, spyware, and other online risks.

Get free downloads for Internet Explorer 7, including recommended updates as they become available. To download Internet Explorer 7 in the language of your choice, please visit the Internet Explorer 7 worldwide page.