Четврток, 05 Јули 2018    PDF Печати Е-пошта
Да ми простите, ама тежок сме народ

brigi

НАЈПОСЛЕ ЕТИМОЛОГИЈАТА НА ИМЕТО МАКЕДОНИЈА
ЕТИМОЛОГИЈАТА НА МАКЕДОНСКОТО ИМЕ

Ова е секако за нас Македонците најинтересно. Читајте многу, многу трпеливо.
Македонија била територијата северно од Халиакмон, Лудиас и долниот тек на Вардар. Западната граница била кај Грамос во Пинд и Охридското Езеро. За ова има уште да се зборува). Таа се проширила значително во времето на Филип Втори. Тукидид вели дека Македонците биле освојувачи кои ги истиснале Траките и Пајонците). Во антиката Македонците главно се сметаат за не-Грци, спротивно на грчките желби и фалсификати.

Древна Македонија била поделена на Горна и Долна Македонија.

Едно од најстарите имиња за Македонија е Ематија (Иматија) (југо-западно) (Дотука преземено од Katičić Radoslav. 1976. Ancient Languages of the Balkans. Според мене, а контроверзно би било можеби, името Иматија доаѓа од и.е. *hem- ‘има’ значи ‘обилна, богата земја’. Ова го заклучувам врз основа на бругаскиот материјал.

Според сè што сум проучувал не е исклучено за Горна Македонија името да е Бригија.
Сега за Македонија.

По никаков редослед:

1. Грчката и омилена западњачка теорија е дека Македонија доаѓа од македнос што значи ‘висок’. Малку за смеење, наводно дека биле високи луѓе (?!). Има и варијанта Макетос, и Макутија која пак Грците ја изведуваат од грчки макрос ‘долг’ или латински macer ‘слаб’ (ова е веќе за смеење). Впрочем грчкото khthṓn ‘земја’ не може да лежи во македонската форма.

2. Некои дури сметаат дека името Македонија е неиндоевропско, остаток од најстарото население на Балканот (пред најмалку 5000 години). Еминентниот индоевропеист Robert Beekes ја застапува оваа теза. Дури и најконтроверзно, некои од балканизмите може доаѓаат од таму.

3. Една можност е од бригиската божица Гдан Ма ‘мајка земја’. Со метатеза *Ма-гдан.

4. Според некои мои многу резервирани и контроверзни разбирања, може да е и од индоевропскиот корен *maĝ- ‘притиска, збива’, значи ‘збиена’. Бругаскиот материјал го сугерира тоа. Има и една слаба варијанта дека Македонија е од збор што значи ‘средишен, централен’.

5. Според нашиот народ, по народна етимологија, Македонија доаѓа од мака создадена.
(Има и варијанта Mygdonia, која според бругаскиот материјал би значела 'моја земја'.)
Јас лично мислам дека е од бригиско потекло, дали како во бр. 3 или 4 или поинаку.
Како куриозитет, анегдотално во персиски и во урду има збор dunia ‘свет, земја’ кој со малку фантазија може да се сооднесе со Македонија!? Го имаме и ние, преку турскиот. Ама веројатно нема врска.

Македонија е славна земја, грандиозна тоа веќе го знаете, неповторлива, а во сојуз со Бригите е непобедлива, нескршлива, што би рекле пиреј...
А ние ја спасивме од заборав.

Е сега курсот заврши, останаа Грците за објаснување, не дека не можам, ама кога ќе си го обелат образот.
А неслогата била македонското и бригиско и пајонско проклетство и така е до ден денес. Да ми простите, ама тежок сме народ.

Илија Ќашуле

 

На прво место

News image

Алтернатива за Македонија

Совет за безбедност на ОН

Историја

News image

Едмонд Бушие де Бел напишал книга под наслов: „La Macedoine et Les Macedoniens", (Раriѕ 1922, 80, IV. 303)

Едмонд Бушие де Бел, роден на 23 август 1878 година во Везиње, Франција. Завршил класична гимназија ...

Иселеници

News image

Македонското друштво “Илинден”- Латцен-Хановер:бојкотирајтего престојниот референдум

Македонското друштво “Илинден”- Латцен-Хановер ги повику...

Култура и туризам

News image

Македонски литературен кружок во Софија

Македонскиот литературен кружок беше формиран во август 1936 година, при редакцијата на весникот „Ма...

Фељтон

News image

Александар Македонски (50)

И овој пат ќе нагласиме дека во изминатите, а и во наредните продолженија ќе се обид...

Your are currently browsing this site with Internet Explorer 6 (IE6).

Your current web browser must be updated to version 7 of Internet Explorer (IE7) to take advantage of all of template's capabilities.

Why should I upgrade to Internet Explorer 7? Microsoft has redesigned Internet Explorer from the ground up, with better security, new capabilities, and a whole new interface. Many changes resulted from the feedback of millions of users who tested prerelease versions of the new browser. The most compelling reason to upgrade is the improved security. The Internet of today is not the Internet of five years ago. There are dangers that simply didn't exist back in 2001, when Internet Explorer 6 was released to the world. Internet Explorer 7 makes surfing the web fundamentally safer by offering greater protection against viruses, spyware, and other online risks.

Get free downloads for Internet Explorer 7, including recommended updates as they become available. To download Internet Explorer 7 in the language of your choice, please visit the Internet Explorer 7 worldwide page.