Среда, 18 Јули 2018    PDF Печати Е-пошта
Ти мора да си многу глуп…
alt

Најчевска до Заев: Ти мора да си многу глуп…

Еден од најголемите критичари на поранешниот премиер Никола Груевски и истовремено подржувач на лидерот на СДСМ, Зоран Заев, професорката и активистка, Мирјана Најчевска се огласи по денешното изгласување на измените на Изборниот законик без учество на опозицијата. Таа на својот Фејсбук профил директно му порача на Заев што мисли за последниот потег на власта.

Со години тврдиш дека изборите се манипулирани, недемократски, нечесни, изиграни, …

Во изборната програма предвидуваш системски промени во изборниот законик и расчистување со секој оној кој придонел за изигрувањето и ограничувањето на правото на избор на граѓаните.

Доаѓаш на власт и си дремиш се додека странски амбасадор не ти објави јавно дека изборната комисија тие е корумпирана до срж.

Не ја разрешуваш изборната комисија туку ги молиш членовите за кои има индиции дека краделе и мамеле да си поднесат оставки (се разбира не ги санкционираш).
Во меѓувреме не преземаш ништо во врска со можните опструкции на симнатиот од власт но не и развластен режим на мафијата наречена ВМРО-ДПМНЕ и ДУИ.

Доаѓа време за многу чувствителен референдум во кој се бара висока демократска свест на граѓаните и визија за иднината.

Одеднаш ти текнува дека не може да го спроведеш референдумот затоа што немаш изборна комисија.

На недемократски начин го менуваш законот затоа што самиот си се спикал во ќорсокак и “немаш избор“.

Им велиш на граѓаните: овој недемократски акт е направен со цел остварување на демократијата.

Ма мора да си или многу глуп или …, не можам да си замислам ништо друго.

Mirjana Najchevska

Со години тврдиш дека изборите се манипулирани, недемократски, нечесни, изиграни, ...
Во изборната програма предвидуваш системски промени во изборниот законик и расчистување со секој оној кој придонел за изигрувањето и ограничувањето на правото на избор на граѓаните.
Доаѓаш на власт и си дремиш се додека странски амбасадор не ти објави јавно дека изборната комисија тие е корумпирана до срж.
Не ја разрешуваш изборната комисија туку ги молиш членовите за кои има индиции дека кр...

Види повеќе
 

На прво место

News image

ЗАСЛУГИ ЗА МАКЕДОНИЈА: Иванов ги одликуваште македонистите, Ошлис, Фридман и Крамер

ЗАСЛУГИ ЗА МАКЕДОНИЈА: Иванов ги одликуваште македонистите, Ошлис, Фридман и Крамер

Историја

News image

Полномоштво издадено на Димитар Наумов за да ја претставува ВМРО на Париската мировна коференција од 22 август 1919 г.

Полномоштво издадено на Димитар Наумов за да ја претставува ВМРО на Париската мировна коференција од...

Иселеници

News image

МИТРОПОЛИТОТ КИРИЛ – ПРВИОТ АРХИЕРЕЈ ВО МАКЕДОНСКОТО ИСЕЛЕНИШТВО (17)

  ВОСТОЛИЧУВАЊЕ НА МИТРОПОЛИТОТ Г. КИРИЛ НА АМЕРИКАН...

Култура и туризам

News image

ЕСМА РЕЏЕПОВА – ТЕОДОСИЕВСКА – КРАЛИЦАТА НА РОМСКАТА ПЕСНА (14)

КАРАКТЕРИСТИКИ НА ЖИВЕЕЊЕТО И ОБЛЕКУВАЊЕТО НА ЕСМА – II ДЕЛ

Фељтон

News image

Александар Македонски (75)

ИМЕТО И ДЕЛОТО НА АЛЕКСАНДАР III МАКЕДОНСКИ РАШИРЕНО ОД АНТИЧКА МАКЕДОНИЈА ДО ИНДИ...

Your are currently browsing this site with Internet Explorer 6 (IE6).

Your current web browser must be updated to version 7 of Internet Explorer (IE7) to take advantage of all of template's capabilities.

Why should I upgrade to Internet Explorer 7? Microsoft has redesigned Internet Explorer from the ground up, with better security, new capabilities, and a whole new interface. Many changes resulted from the feedback of millions of users who tested prerelease versions of the new browser. The most compelling reason to upgrade is the improved security. The Internet of today is not the Internet of five years ago. There are dangers that simply didn't exist back in 2001, when Internet Explorer 6 was released to the world. Internet Explorer 7 makes surfing the web fundamentally safer by offering greater protection against viruses, spyware, and other online risks.

Get free downloads for Internet Explorer 7, including recommended updates as they become available. To download Internet Explorer 7 in the language of your choice, please visit the Internet Explorer 7 worldwide page.