Недела, 12 Август 2018    PDF Печати Е-пошта
Македонска дијаспора: За името, јазикот, историјата, идентитетот не се преговора а најмалку уништува

dij

По повод изјавата на Министерот за дијаспора Адеми за гласање на претстојниот референдум, Координативното тело за протести на македонската дијаспора во Европа, го објавува следниов демант:

Македонската дијаспора во Европа, Канада, Австралија, Америка веќе повеќе од две години , активно ги следи сите активности и антимакедонски мерки на сегашнава нелегитимна, анти уставна и анти македонска Влада и својата огорченост и несогласување ја изрази преку низа протести ширум светот.

Чинот на министерот Адеми, да ги злоупотребува Македонците од дијаспората кои се наоѓат на годишен одмор и преку нив да врши агитација за нелегалниот референдум, претставува нискост и понижување којшто не оди во интерес на македонскиот национален интерес.

Гласот и ставот на Македонската дијаспора во Европа, е кристално јасен и дефиниран , потврден преку низата масовни протести ширум континентот.
За името, јазикот, историјата, идентитетот не се преговора а најмалку уништува.

Во нелегитимна, анти уставна и антимакедонска влада, избрана во ходник а не парламент кој доликува на европска правна држава, одговорот на дијаспората во Европа е , легитимно бојкотирање на нелегалниот и антиуставен референдум за промена на името.

# Бојкотирам референдум за вечна Македонија

Координативно тело на македонската дијаспора за протести во Европа,

Женева, 12 август, 2018 година

 

На прво место

News image

БРИТАНСКИ ИСТОРИЧАР: Тоа што им се прави на Македонците е чист расизам

БРИТАНСКИ ИСТОРИЧАР: Тоа што им се прави на Македонците е чист расизам

Историја

News image

Македонија–создавана низ вековите

Запознај ја татковината за да ја сакаш повеќе!

Иселеници

News image

ПРЛИЧЕВИ БЕСЕДИ ВО СИДНЕЈ

Македонското литературно друштво „Григор Прличев“ од Сид...

Култура и туризам

News image

ЕСМА РЕЏЕПОВА – ТЕОДОСИЕВСКА – КРАЛИЦАТА НА РОМСКАТА ПЕСНА (10)

ЕДЕН ДЕН СО КРАЛИЦА НА ПЕСНАТА ЕСМА РЕЏЕПОВА – ТЕОДОСИЕВСКА – I ДЕЛ

Фељтон

News image

Александар Македонски (71)

АЛЕКСАНДАР МАКЕДОНСКИ ГИ ПОТТИКНА НАУЧНИЦИТЕ ВО УНАПРЕДУВАЊЕТО И РАЗВОЈОТ НА РАЗЛИ...

Your are currently browsing this site with Internet Explorer 6 (IE6).

Your current web browser must be updated to version 7 of Internet Explorer (IE7) to take advantage of all of template's capabilities.

Why should I upgrade to Internet Explorer 7? Microsoft has redesigned Internet Explorer from the ground up, with better security, new capabilities, and a whole new interface. Many changes resulted from the feedback of millions of users who tested prerelease versions of the new browser. The most compelling reason to upgrade is the improved security. The Internet of today is not the Internet of five years ago. There are dangers that simply didn't exist back in 2001, when Internet Explorer 6 was released to the world. Internet Explorer 7 makes surfing the web fundamentally safer by offering greater protection against viruses, spyware, and other online risks.

Get free downloads for Internet Explorer 7, including recommended updates as they become available. To download Internet Explorer 7 in the language of your choice, please visit the Internet Explorer 7 worldwide page.