Четврток, 30 Август 2018    PDF Печати Е-пошта
Господине Жбогар, како Словенец засрамете се
alt

„Господине Жбогар, како Словенец засрамете се, јазикот на Блаже Конески е македонскиот јазик“

„Г-дине Жбогаааар.... 'јазикот на Конески' има име и е македонски. Како Словенец засрамете се. Ако мислите со вакви финти да се провлекувате до референдумот, а во негова корист – грешите. Ги стимулирате неговите опоненти". Ова е реакцијата на фејсбук на професорот Никола Поповски и поранешен пратеник и министер на СДСМ на денешното излагање на евроамбасадорот.

Самуел Жбогар, евроамбасадорот во Македонија денеска го најави почетокот на кампањата за серијата дијалози со граѓаните „Замисли иднина заедно!“, што во наредните неколку седмици ќе се спроведува во повеќе градови во земјава. Во таа прилика тој изјави: „Нашата цел е да слушаме и да ги разбереме вашите грижи во врска со процесот на ЕУ. Сакаме да ги споделиме придобивките од тоа да се биде земја-членка, да се биде еднаков дел на поширокото семејство, а со тоа јазикот на Блаже Коневски, Матеја Матевски и Лидија Димковска, да стане официјален јазик на Европската Унија преведен како никогаш порано. Да бидеме сведоци на посилен интерес на вашата култура, јазик и идентитет, што ќе резултира со зајакната самодоверба како нација“, рече Жбогар.

На оваа негова изјава на фејсбук реагираше и Елка Јачева-Улчар, професорката од Институтот за македонски јазик „Крсте Петков Мисирков“. Таа на словенечки јазик напиша: „Почитуван господине Жбогар, јазикот на Конески, Матевски и на Димковска е наш јазик, јазикот на сите Македонци, а тој јазик има свое име. Тој јазик се вика МАКЕДОНСКИ ЈАЗИК“.

На социјалните мрежи се јави и македонскиот конзул во Перт, Австралија Зоран Ќосески:

Господине амбасадоре Жбогар, би те замолил да имаш барем малку култура и почит и да кажеш како се вика тој јазик на Конески и Матевски. Нели тој јазик е признат во ОН и беше еден од службените јазици на поранешната заедничка држава. Срамота е и понижувачки да истапуваш со изјави од типот сакам да кажам не знам да речам“.

https://www.mkd.mk/makedonija/politika/gospodine-zhbogar-kako-slovenec-zasramete-se-jazikot-na-blazhe-koneski-e

 

На прво место

News image

Народот очекува најголемиот буџет во историјата на македонија да се троши домаќински

Народот има мандатно писмо до крими тендерашката власт на Заев да ги решава проблемите кои сама ...

Историја

News image

Македонија, мојот копнеж – Манојил Мане Јаковлески (71)

Македонија, мојот копнеж – Манојил Мане Јаковлески (71)

Иселеници

News image

ФОРМИРАЊЕТО НА ЦРКВАТА „СВЕТИ КЛИМЕНТ ОХРИДСКИ“ ВО ТОРОНТО (2)

   По повод 30-годишниот јубилеј на првата маке...

Култура и туризам

News image

СВЕЧЕНО ПОКЛОНЕНИЕ ПРЕД ГРОБОТ НА СВЕТИ КИРИЛ ВО РИМ ВО 1978 ГОДИНА (22)

ДЕСЕТТО ПОКЛОНЕНИЕ ПРЕД ГРОБОТ НА СВЕТИ КИРИЛ ВО ВЕЧНИОТ РИМ

Фељтон

News image

БАЛКАНОТ И МАКЕДОНИЈА (38)

ТЕСАЛСКО-ПЕЛОПОНЕШКА МИТОЛОГИЈА ЗА ХЕРАКЛЕ (ХЕРАКЛЕВИТЕ ПАТУВАЊА ВО ХИПЕРБОРЕЈА И...

Your are currently browsing this site with Internet Explorer 6 (IE6).

Your current web browser must be updated to version 7 of Internet Explorer (IE7) to take advantage of all of template's capabilities.

Why should I upgrade to Internet Explorer 7? Microsoft has redesigned Internet Explorer from the ground up, with better security, new capabilities, and a whole new interface. Many changes resulted from the feedback of millions of users who tested prerelease versions of the new browser. The most compelling reason to upgrade is the improved security. The Internet of today is not the Internet of five years ago. There are dangers that simply didn't exist back in 2001, when Internet Explorer 6 was released to the world. Internet Explorer 7 makes surfing the web fundamentally safer by offering greater protection against viruses, spyware, and other online risks.

Get free downloads for Internet Explorer 7, including recommended updates as they become available. To download Internet Explorer 7 in the language of your choice, please visit the Internet Explorer 7 worldwide page.