Четврток, 30 Август 2018    PDF Печати Е-пошта
МПЦ му порача на Заев да не се менува уставното име, јазикот, идентитетот и унитарниот карактер
alt

МПЦ му порача на Заев да не се менува уставното име, јазикот, идентитетот и унитарниот карактер на државата

Со одлука на Светиот Архиерејски Синод на МПЦ од 2017 година објавена во службениот весник на нашата православна црква е донесена одлука со која МПЦ застанува во одбрана на името на државатаа, нејзиниот идентитет, јазик и унитарноста на Република Македонија

Синодот на Македонската православна црква (МПЦ) контра Заев и неговата антидржавна политика за промена на името на Република Македонија, застанува во одбрана на името на државата. Синодот апелира до државните институции да го зачуваат Уставот на Република Македонија, уставното име, идентитетот, јазикот и унитарниот карактер на државата.

Имено, со одлука на Светиот Архиерејски Синод на МПЦ од 2017 година објавена во службениот весник на нашата православна црква е донесена одлука со која МПЦ застанува во одбрана на името на државатаа, нејзиниот идентитет, јазик и унитарноста на Република Македонија.

alt

Од МПЦ нотираат дека ги реафирмираат досегашните непроменливи ставови, а кој се однесуваата на непроменливост на уставното име на Република Македонија, уставната позиција на македонскиот јазик, унитарниот карактер на Република Македонија, како и да не се отстапува од македонскиот национален идентитет.

Ваквиот став на МПЦ е во целосна кохезија со македонските национални интереси и спротивно на политиката на владата на Република Македонија, која го турка капитулантскиот договор за промена на името на Република Македонија.

https://republika.mk/954494

 

На прво место

News image

Народот очекува најголемиот буџет во историјата на македонија да се троши домаќински

Народот има мандатно писмо до крими тендерашката власт на Заев да ги решава проблемите кои сама ...

Историја

News image

Македонија, мојот копнеж – Манојил Мане Јаковлески (71)

Македонија, мојот копнеж – Манојил Мане Јаковлески (71)

Иселеници

News image

ФОРМИРАЊЕТО НА ЦРКВАТА „СВЕТИ КЛИМЕНТ ОХРИДСКИ“ ВО ТОРОНТО (2)

   По повод 30-годишниот јубилеј на првата маке...

Култура и туризам

News image

СВЕЧЕНО ПОКЛОНЕНИЕ ПРЕД ГРОБОТ НА СВЕТИ КИРИЛ ВО РИМ ВО 1978 ГОДИНА (22)

ДЕСЕТТО ПОКЛОНЕНИЕ ПРЕД ГРОБОТ НА СВЕТИ КИРИЛ ВО ВЕЧНИОТ РИМ

Фељтон

News image

БАЛКАНОТ И МАКЕДОНИЈА (38)

ТЕСАЛСКО-ПЕЛОПОНЕШКА МИТОЛОГИЈА ЗА ХЕРАКЛЕ (ХЕРАКЛЕВИТЕ ПАТУВАЊА ВО ХИПЕРБОРЕЈА И...

Your are currently browsing this site with Internet Explorer 6 (IE6).

Your current web browser must be updated to version 7 of Internet Explorer (IE7) to take advantage of all of template's capabilities.

Why should I upgrade to Internet Explorer 7? Microsoft has redesigned Internet Explorer from the ground up, with better security, new capabilities, and a whole new interface. Many changes resulted from the feedback of millions of users who tested prerelease versions of the new browser. The most compelling reason to upgrade is the improved security. The Internet of today is not the Internet of five years ago. There are dangers that simply didn't exist back in 2001, when Internet Explorer 6 was released to the world. Internet Explorer 7 makes surfing the web fundamentally safer by offering greater protection against viruses, spyware, and other online risks.

Get free downloads for Internet Explorer 7, including recommended updates as they become available. To download Internet Explorer 7 in the language of your choice, please visit the Internet Explorer 7 worldwide page.