Сабота, 15 Септември 2018    PDF Печати Е-пошта
Централен Бојкотирам собир „Бојкотирам Северна, Секогаш Македонија!" -Скопје 27ми септември во 19:00

Централен Бојкотирам собир „Бојкотирам Северна, Секогаш Македонија!" -

Скопје 27ми септември во 19:00 ч пред Собранието

СТОП! Доста не присилувате да си го смениме името. Ние сме Македонци, а Македонија е името на нашата татковина!

Ние студентите нема да ви дозволиме да ни го смените нашето име, идентитет и јазик. Државата останува на младите и токму затоа младите се тие кои треба да одлучат за иднината на Македонија. Затоа токму ние студентите ќе ја поведиме битката за одбара на нашите човекови права, за нашето достоинство и нашата чест.

Во име на нашите основни човекови права и достоинство, ние студентите ве повикуваме сите вас да се придружите на огромен сенароден собир за бојкот на референдумот за наше преименување во Северна.

Огромениот сенароден и непартиски протест кој ќе се оддржи на 27ми септември во 19:00 ч во Скопје пред Собранието.

Бојкотот треба и мора да победи! Бојкотот ќе победи затоа што промена на името за македонскиот народ претставува културен холокауст!

Бојкотот мора да победи бидејќи тоа што за Евреите беше холокаустот, тоа за Македонците е промената на името.

Бојкотот по секоја цена мора да победи бидејќи промената на нашето име е наше уништување

За нас Македонците ова е битка како битката на последниот Мохиканец - ова е битка за опстанокот!

Или ќе опстанеме како народ, или ние Македонците ќе изумреме и ќе исчезнеме.

Токму затоа по секоја цена мора да го одбраниме нашето име!

Ние знаеме кои сме, ние сме биле, сме и ќе останеме Македонци и никој тоа нема на овој свет да го смени! Затоа, придружете ни се!

Ние нагласуваме дека настанот е исклучиво непартиски и позади него не стои ниту една политичка партија.

Ние сме студенти од сите политички спектруми обединети за одбрана на името Македонија.

Бојкотот ќе победи!
Бојкотирам Северна, Секогаш Македонија!

 

На прво место

News image

Пандов до Катица Јанева: Да си спремиш за утре торбичка со пижамки, папучки, четкичка за заби…

Пандов до Катица Јанева: Да си спремиш за утре торбичка со пижамки, папучки, четкичка за заби…

Историја

News image

Кичево, 116 години од битката на „Ѓурѓејца“, 4-ти август 1903 година

Кичево, 116 години од битката на „Ѓурѓејца“, 4-ти август 1903 година

Иселеници

News image

Академикот Ферид Мурад – американски нобеловец (10)

„МАКЕДОНСКИ ИСЕЛЕНИЧКИ МЕРИДИЈАНИ“ – САД

Култура и туризам

News image

Триумфални порти (арки) во Битола

Триумфални порти (арки) во БитолТриумфални порти (арки) во Битола

Фељтон

News image

ОД ПАНОНИЈА ДО ЕГЕЈ (22)

ПЛЕМИЊАТА  ЈОНЦИ И МИНОИ ОД МАЛА АЗИЈА

Your are currently browsing this site with Internet Explorer 6 (IE6).

Your current web browser must be updated to version 7 of Internet Explorer (IE7) to take advantage of all of template's capabilities.

Why should I upgrade to Internet Explorer 7? Microsoft has redesigned Internet Explorer from the ground up, with better security, new capabilities, and a whole new interface. Many changes resulted from the feedback of millions of users who tested prerelease versions of the new browser. The most compelling reason to upgrade is the improved security. The Internet of today is not the Internet of five years ago. There are dangers that simply didn't exist back in 2001, when Internet Explorer 6 was released to the world. Internet Explorer 7 makes surfing the web fundamentally safer by offering greater protection against viruses, spyware, and other online risks.

Get free downloads for Internet Explorer 7, including recommended updates as they become available. To download Internet Explorer 7 in the language of your choice, please visit the Internet Explorer 7 worldwide page.