Вторник, 25 Септември 2018    PDF Печати Е-пошта
Еден ферман за Шенка Станојкова (Колозова)
Фотографија на Владимир Котевски.
Еден ферман за Шенка Станојкова (Колозова)
"Приказната за Змијата што си ги покажа нозете"

Разочарување, грозење, гадење и тага истовремено чувствував додека ја гледав "хероината" на Македонските нарoдни приказни кога зборуваше дека "можела да оди против секоја власт, но не и против својот народ". Против народот кој шо сака да си го остави името исто? Против истиот тој што не е Северномакедонски туку Македонски?

Шенка Станојкова (Колозова) е еден од луѓето што потсвесно влијаеле на моето *воспитание преку Македонските народни приказни. Отсекогаш кога ги гледав приказните со неа и Ѓорѓи Колозов, чувствував дека Ѓорѓи е човекот со душа (оној мекиот, лепчето) додека дотичнава прагматикот што сето тоа го материјализира. И си велев во ред, тоа е моја параноја а и да не е, барем остануваат приказните од народот.
Да, приказните кои таа ги глуми но никогаш не биле лично нејзини! Приказните што ги крадеше од народот и ги пресликуваше во играните ТВ приказни.

И да била За европска (СЕВЕРНА) Македонија не би ми било толку важно, колку што излезе да агитира, пропагира, за нешто што е негација на се она што го работела досега, а со ова, сега се дознава и кои и биле намерите од приказните... ПАРИ....

Шенка, жената што беше олицетворение на МАКЕДОНСКИТЕ народни приказни сега станува Северно Алчна Шенка и игра во платени политички спотови против својот народ
Жената што се размина со својот *народ

Душо, каде ќе ги носиш парите? В гроб?
Или се донираше сама?

Денес се раскина една љубов со еден лажен народен пратеник и еден цел македонски *народ
Шенка, зарем до толку?

Толку ли вреди човечкото достоинство? Толку евтино? Колку пари?

Со здравје да ги трошиш

37888930 525912894492931 1640498668928761856 nВладимир Котевски
 

На прво место

News image

Заев во паника нудел и амнестија и укинување на СЈО, Мицкоски ја одбил!

Според партиски информации од СДСМ и ВМРО - ДПМНЕ, Заев побара национална прошка, но и нудел преку...

Историја

News image

Циркуларно писмо на Министерството за народна просвета на Народна Република Бугарија за исправки во учебниците по истори

Ноември 1947 г. Изработката на новите учебниците по историја по 9.IX.1944 година беше извршена во п...

Иселеници

News image

Ѓорѓија Џорџ Атанасоски - најголемиот инвеститор од македонското иселеништво (14)

Иселувањето од прилепскиот крај на Ѓорѓија Џорџ Атанасоски...

Култура и туризам

News image

Македонски или Тројански даб симбол на вечноста

Македонскиот даб е ендемски вид со посебни карактеристики и преставува вистинско природно богатсво. ...

Фељтон

News image

Александар Македонски (53)

Во Суса тој ја изрази оваа идеја со непогрешлива јасност и на симболичен начин за це...

Your are currently browsing this site with Internet Explorer 6 (IE6).

Your current web browser must be updated to version 7 of Internet Explorer (IE7) to take advantage of all of template's capabilities.

Why should I upgrade to Internet Explorer 7? Microsoft has redesigned Internet Explorer from the ground up, with better security, new capabilities, and a whole new interface. Many changes resulted from the feedback of millions of users who tested prerelease versions of the new browser. The most compelling reason to upgrade is the improved security. The Internet of today is not the Internet of five years ago. There are dangers that simply didn't exist back in 2001, when Internet Explorer 6 was released to the world. Internet Explorer 7 makes surfing the web fundamentally safer by offering greater protection against viruses, spyware, and other online risks.

Get free downloads for Internet Explorer 7, including recommended updates as they become available. To download Internet Explorer 7 in the language of your choice, please visit the Internet Explorer 7 worldwide page.