Среда, 10 Октомври 2018    PDF Печати Е-пошта
Договорот не поминува во Скопје, имам нов план!
Каменос: Договорот не поминува во Скопје, имам нов план!

Каменос: Договорот не поминува во Скопје, имам нов план!

Грција покажа „добра волја“ со Преспанскиот договор, истакнал Панос Каменос, грчкиот министер за одбрана на средбата со Вес Мичел, помошник државен секретар за евроазиски прашања во американскиот Стејт департмент.

Грчкиот министер истакнал дека референдумот во соседната земја покажал оти мнозинството од граѓаните не го поддржуваат договорот, нешто, што според него, „покажува дека земјата продолжува да го следи феноменот на неодговорност“.

Во тој контекст, како што пренесува „Ефимерида“, Каменос изразил уверување дека договорот нема да биде ратификуван во Македонија, а исто така поднел алтернативен план, кој, како што објаснил, ги содржи истите геополитички цели како и Преспанскиот договор, но без да се зафаќа прашањето за номенклатурата (името на земјата).

Според весникот, Каменос предложил потпишување одбранбен договор меѓу Грција, Македонија, Албанија и Бугарија, а во подоцнежна фаза кон тој блок би се приклучила и Србија. Главна цел е да се формира безбедносен појас на северните граници на земјата.

Според мислењето на Каменос, тоа е и еден од начините да се спречи руска пенетрација на Балканот, а ќе се зајакне стабилноста и на Македонија, а во иднина ќе се решава за името на земјата.

Извор: ПресингТВ

 

На прво место

News image

10 години на електронското списание „Македонска нација“

10 години на електронското списание „Македонска нација“

Историја

News image

Македонија, мојот копнеж – Манојил Мане Јаковлевски (8)

Македонија, мојот копнеж – Манојил Мане Јаковлевски (8)

Иселеници

News image

СЕЌАВАЊА

Навираат, но не носат светлина во денот Тие овенуваат, ис...

Култура и туризам

News image

ЕСМА РЕЏЕПОВА – ТЕОДОСИЕВСКА – КРАЛИЦАТА НА РОМСКАТА ПЕСНА (27)

НОМИНАЦИЈА ЗА НОБЕЛОВА НАГРАДА ЗА МИР НА ЕСМА РЕЏЕПОВА – ТЕОДОСИЕВСКА

Фељтон

News image

ОД ПАНОНИЈА ДО ЕГЕЈ (13)

ПРАИСТОТИСКИОТ РАЗВОЈ НА ДРЕВНИТЕ МАКЕДОНЦИ И ЕОЛЦИ – ДЕЛ II

Your are currently browsing this site with Internet Explorer 6 (IE6).

Your current web browser must be updated to version 7 of Internet Explorer (IE7) to take advantage of all of template's capabilities.

Why should I upgrade to Internet Explorer 7? Microsoft has redesigned Internet Explorer from the ground up, with better security, new capabilities, and a whole new interface. Many changes resulted from the feedback of millions of users who tested prerelease versions of the new browser. The most compelling reason to upgrade is the improved security. The Internet of today is not the Internet of five years ago. There are dangers that simply didn't exist back in 2001, when Internet Explorer 6 was released to the world. Internet Explorer 7 makes surfing the web fundamentally safer by offering greater protection against viruses, spyware, and other online risks.

Get free downloads for Internet Explorer 7, including recommended updates as they become available. To download Internet Explorer 7 in the language of your choice, please visit the Internet Explorer 7 worldwide page.