Среда, 10 Октомври 2018    PDF Печати Е-пошта
Aко Договорот пропадне, Грција ќе мора да прифати двојно име

alt

Грчки професор по историја на Универзитетот во Атина, Антонис Лиакос и негови колеги јавно прокламираат дека ако не поминат уставните промени ќе се примени двојната формула

Aко Договорот пропадне, Грција ќе мора да прифати двојно име

И академската јавност во Грција се вразуми, сакаат како и Ципрас, Македонија сама да си го смене името и Уставот но се свесни дека ако тоа не успее ќе мора да прифатат двојно име.

Резултатите од референдумот во Република Македонија имаат две толкувања. Првото е “Да” тој е успешен, и ќе биде успешен дури и ако се соберат неговите “Не” гласови, со што ќе се обезбеди референдум на гласачите и валидност.

Тука сепак треба да се препознае интелигентниот аргумент на опозицијата за да се соберат “не” со воздржаност т.е. бојкот што го прави референдумо пропаднат.

Второто толкување е дека само еден од тројца Македонци е заинтересиран да го менува името на земјата. И тоа факт.

Типично, владата може да продолжи ако ги најде потребните пратенички гласови за уставни измени но ако се погледне рационално сосема е јасно дека моќта на ВМРО – ДПМНЕ како политичка идеологија е преголема со што факт е дека изборот би бил купен а не плод на народната волја.

Преспанскиот договор беше неверојатна победа за грчката страна.

Се доби се што се сакаше. Правото на користење на името Македонија само за грчка употреба. Македонија изгуби право да се нарекува така. Но тоа право го изгубија и нејзините жители и македонскиот јазик, што ќе се регулира со предложените уставни измени.

И ништо од ова немаше да се случи ако Грција немаше специфична тежина на Балканот да го наметне овој проблем како едногласна причина за донесување на позитивни одлуки за прием на малата држава во ЕУ и НАТО.

Но и со успешен Договор и уставни измени Грција може секогаш да стави вето. И нема потреба да го образложи зошто.

Што е иднината на политичката сцена? Што ќе се случи ако Македонија го отфрли Договорот од Преспа? Повеќе од изведно е дека Грција ќе биде приморана да го прифати двојното име, формула по која само за Грција и уште 10 држави кои ја признале Македонија како ФИРОМ ќе има ново име, а во институциите на ЕУ и НАТО земјата ќе партиципира под Уставното име, Република Македонија.

Ова е само еден од ставовите на академската јавност во Грција, поточно став на грчки професор по историја на Универзитетот во Атина, Антонис Лиакос кој навива за успешни уставни промени ни е реален дека доколку не успеат, Грција ќе мора да се задоволи само со двојна формула за името.

Фото/Текст извор: ©online/магазин.мк

 

На прво место

News image

10 години на електронското списание „Македонска нација“

10 години на електронското списание „Македонска нација“

Историја

News image

Македонија, мојот копнеж – Манојил Мане Јаковлевски (8)

Македонија, мојот копнеж – Манојил Мане Јаковлевски (8)

Иселеници

News image

СЕЌАВАЊА

Навираат, но не носат светлина во денот Тие овенуваат, ис...

Култура и туризам

News image

ЕСМА РЕЏЕПОВА – ТЕОДОСИЕВСКА – КРАЛИЦАТА НА РОМСКАТА ПЕСНА (27)

НОМИНАЦИЈА ЗА НОБЕЛОВА НАГРАДА ЗА МИР НА ЕСМА РЕЏЕПОВА – ТЕОДОСИЕВСКА

Фељтон

News image

ОД ПАНОНИЈА ДО ЕГЕЈ (13)

ПРАИСТОТИСКИОТ РАЗВОЈ НА ДРЕВНИТЕ МАКЕДОНЦИ И ЕОЛЦИ – ДЕЛ II

Your are currently browsing this site with Internet Explorer 6 (IE6).

Your current web browser must be updated to version 7 of Internet Explorer (IE7) to take advantage of all of template's capabilities.

Why should I upgrade to Internet Explorer 7? Microsoft has redesigned Internet Explorer from the ground up, with better security, new capabilities, and a whole new interface. Many changes resulted from the feedback of millions of users who tested prerelease versions of the new browser. The most compelling reason to upgrade is the improved security. The Internet of today is not the Internet of five years ago. There are dangers that simply didn't exist back in 2001, when Internet Explorer 6 was released to the world. Internet Explorer 7 makes surfing the web fundamentally safer by offering greater protection against viruses, spyware, and other online risks.

Get free downloads for Internet Explorer 7, including recommended updates as they become available. To download Internet Explorer 7 in the language of your choice, please visit the Internet Explorer 7 worldwide page.