Недела, 21 Октомври 2018    PDF Печати Е-пошта
Толку ли е сладок вкусот на парите?
altХристина Пејовска

„О тешкото! Зурли штом диво ќе писнат,
штом тапан ќе грмне со подземен екот -
во градиве зошто жал лута ме стиска,
во очиве зошто навирува река
и зошто ми иде да плачам ко дете,
да превијам раце, да прекријам лик -
та гризам јас усни, стегам срце клето,
да не пушти вик“

Тешко и болно е она што се случува во нашата земја.

Се повторува она кое со векови се случувало, она кое секогаш сакало да ја стави нашата историја и постоење под прашање.

Народе, зарем не сте Македонци? Зарем толку брзо го заборавивте вашиот идентитет, вашето име и гордост?

Толку ли е сладок вкусот на парите?

Мислите ли дека ќе можете да живеете со таа совест, со совеста дека сте забоделе нож врз целата човечка нација и историја?

Имате ли вие малце совест, малце вредност како луѓе?

Каде се човековите вредности, оние за кои се учи уште од дете?

На што ќе ги учите вашите наследници? На лаги ли? На предаство ли?

Жал ми е Македонијо што отсекогаш Твоите те предеваа и фрлаа црн пепел над тебе... жал ми е што твоите сакаат да го закопаат најдлабокото, твоето име и постоење... а пред се ми е жал што постојат такви кои не разбираат што значи целиов овој модерен геноцид... жал, гнев и сожалување чуствувам кон сите оние кои мислат дека промените навистина ќе променат нешто... ах, далеку сте, далеку сте од тоа што ви се ветува...

Вака не мораше, можеше и поинаку!!! Вака можеше секој ... Можевме гордо да чекориме и да бидеме за тоа што вие го викате европско, без да ни го земате она што ни значи... вие го одземате р‘бетот на оваа земја, каде мислите дека така ке одите?

Заборавете дека, повеќе Не ќе бидете она што бевме сите ние... заборавете на тоа дека ќе бидете повторно Македонци... Вие не убивте засекогаш за жал сите нас, нашите предци и поколенија... нека ви е на совест господа.

Господ нека ви суди...

 

На прво место

News image

ГОРАН АНГЕЛОВ СО ПОРАКА ДО ДРУГАРИТЕ: Браќа да се обединиме против трговците со човечки судбини

ГОРАН АНГЕЛОВ СО ПОРАКА ДО ДРУГАРИТЕ: Браќа да се обединиме против трговците со човечки судбин...

Историја

News image

Запознај ја татковината за да ја сакаш повеќе!

Запознај ја татковината за да ја сакаш повеќе!

Иселеници

News image

МИТРОПОЛИТОТ КИРИЛ – ПРВИОТ АРХИЕРЕЈ ВО МАКЕДОНСКОТО ИСЕЛЕНИШТВО (18)

ОСВЕТУВАЊЕ НА ЦРКВИТЕ „СВЕТИ НАУМ ОХРИДСКИ“ ВО ХАМИЛТОН ...

Култура и туризам

Фељтон

News image

ОД ПАНОНИЈА ДО ЕГЕЈ (1)

ДЕЛ ОД ИСТОРИЈАТА ЗА МАКЕДОНИЈА

Your are currently browsing this site with Internet Explorer 6 (IE6).

Your current web browser must be updated to version 7 of Internet Explorer (IE7) to take advantage of all of template's capabilities.

Why should I upgrade to Internet Explorer 7? Microsoft has redesigned Internet Explorer from the ground up, with better security, new capabilities, and a whole new interface. Many changes resulted from the feedback of millions of users who tested prerelease versions of the new browser. The most compelling reason to upgrade is the improved security. The Internet of today is not the Internet of five years ago. There are dangers that simply didn't exist back in 2001, when Internet Explorer 6 was released to the world. Internet Explorer 7 makes surfing the web fundamentally safer by offering greater protection against viruses, spyware, and other online risks.

Get free downloads for Internet Explorer 7, including recommended updates as they become available. To download Internet Explorer 7 in the language of your choice, please visit the Internet Explorer 7 worldwide page.