Понеделник, 05 Ноември 2018    PDF Печати Е-пошта
Преспанскиот договор е најлошиот договор кој што Македонија можеше да го добие
alt
Николоски:Преспанскиот договор е најлошиот договор кој што Македонија можеше да го добие

Политика на спин, што за жал ја користи СДСМ ја почувствував. На интервју кај ваш колега од друга телевизија ми беше поставено прашање на прашањето имаше три минутен одговор и после тоа оди секвенца од десет секунди на која што не се дава кое е прашањето, не се дава во кој контекст е дадена реченицата затоа што реченицата односно одговорот траеше три минути и се гледа ако го гледале гледачите видеото дека јас тука не ја почнувам реченицата ниту ја завршувам реченицата која што беше пресечена, појасни Потпретседателот на ВМРО-ДПМНЕ, Николоски на емисија „Само вистина“.

Николоски образложи дека неговиот одговор беше дека апсолутно подобар договор од Преспанскиот договор беше возможен затоа што Преспанскиот договор е најлошиот договор кој што Македонија можеше да го добие. Да не преговараше македонската страна само да им дадеа празен лист, хартија на Грците да си напишат што сакаат ќе имавме подобар договор, бидејќи незгодно ќе им беше на Грците да напишат волку работи колку што добија. Значи апсолутно го имаме најлошиот договор кој што можеше да се постигне за името. И е факт дека со една напорна работа со посветеност, со една чесна влада и со влада која што сака да го реши спорот но во исто време се спрема, има аргументи позади себе и меѓународни пријатели и нема нула експерти, а грчката влада има 60 експерти по меѓународно право, туку парира на 60 со 60 или можеби ангажира и 70 и 80. Во едни такви услови апсолутно може да се постигне подобар договор од овој договор.

Во однос на актуелната ситуација ние ќе направиме се да спречиме да овој договор да се реализира во Собранието. Со наши аргументи што ќе ги искажеме во Собранието ќе се премислат и пратениците од СДСМ и останатите пратеници кои што гласаа. Затоа што аргументите се целосно на нашава страна, посочи Николоски.

 

Историја

News image

Аристотел избркан од Атина зошто бил пријател на нивниот непријател Александар Македонски

Аристотел избркан од Атина зошто бил пријател на нивниот непријател Александар Македонски

Иселеници

News image

Анализа на ОМД: Од „Конечна Спогодба“ до „Failed State“ во 10 чекори

Десет причини зошто Република Македонија отстапува од си...

Култура и туризам

News image

ЕСМА РЕЏЕПОВА – ТЕОДОСИЕВСКА – КРАЛИЦАТА НА РОМСКАТА ПЕСНА (11)

ЕДЕН ДЕН СО КРАЛИЦА НА ПЕСНАТА  ЕСМА РЕЏЕПОВА – ТЕОДОСИЕВСКА - II ДЕЛ

Фељтон

News image

Александар Македонски (72)

МЕШАЊЕ НА РАЗЛИЧНИТЕ КУЛТУРИ, РЕЛИГИИ И НАЦИИ НА НАРОДИТЕ ОД ЗАПАД И ОД ИСТОК

Your are currently browsing this site with Internet Explorer 6 (IE6).

Your current web browser must be updated to version 7 of Internet Explorer (IE7) to take advantage of all of template's capabilities.

Why should I upgrade to Internet Explorer 7? Microsoft has redesigned Internet Explorer from the ground up, with better security, new capabilities, and a whole new interface. Many changes resulted from the feedback of millions of users who tested prerelease versions of the new browser. The most compelling reason to upgrade is the improved security. The Internet of today is not the Internet of five years ago. There are dangers that simply didn't exist back in 2001, when Internet Explorer 6 was released to the world. Internet Explorer 7 makes surfing the web fundamentally safer by offering greater protection against viruses, spyware, and other online risks.

Get free downloads for Internet Explorer 7, including recommended updates as they become available. To download Internet Explorer 7 in the language of your choice, please visit the Internet Explorer 7 worldwide page.