Среда, 19 Декември 2018    PDF Печати Е-пошта
Еден ден ќе мора да ја платите цената за се`
alt
Мицевски со порака до СДСМ: Власта не е вечна, еден ден ќе мора да ја платите цената за се` што ветивте, а не исполнивте

Економскиот раст за 2018 година го утнавте три пати, иако на секоја проекција ви укажувавме тоа што сите го гледаа. Нереално се преценивте. Од неработа раст на економијата нема и тоа треба да го запаметите, а особено министрите на кои им виси позицијата од најавената реконструкција која ја очекуваме веќе подолг период. Капиталните расходи за 2018 година се приказна за себе и изнесуваат 30 проценти за 10 месеци согласно првично планираниот буџет. Значи за 10 месеци успеавте да потрошете само 120 милиони евра од предвидените 400 милиони евра, изјави пратеникот и координатор на пратеничката група на ВМРО-ДПМНЕ Никола Мицевски од денешната собраниска говорница.

Според него наместо сега да се разговара за пуштање во употреба на автопати ширум низ Македонија, владата на СДСМ уште го нема пуштено во употреба автопатот Штип- Миладиновци.

-Бруто инвестициите и градежништвото од кога сте дојдени е во слободен пад, вели Мицевски.

Тој додаде дека зголемувањето на даноците не е за да се земe од богатите, за да им се даде на сиромашните како што велат од владата на СДСМ, туку напротив целта е за да се осиромашат земјоделците и оние граѓани кои издаваат недвижнини, кои играат игри на среќа, граѓаните кои што работат на договор на дело.

-Удирате по џебовите на граѓаните и ги осиромашувате. Со буџетот сте предвиделе зголемување на платата на административците за 5 проценти ама ако добиеме датум за преговори за членство во Европската Унија и целата таа администрација треба да зависи од неспособноста на Димитров кој што сите ги нарече искомплексирани, истакна Мицевски.

На крај Мицевски им порача на СДСМ дека власта не е вечна и дека еден ден мора да ја платат цената на се` што ветуваат сега.

Тој нагласи дека граѓаните очекувале живот од СДСМ како што им ветувале, но сега после скоро две години им донеле само црнила и темнина.

 

На прво место

News image

ПОВТОРЕН ПОВИК ДО ЈАВНОТО ОБВИНИТЕЛСТВО на РМ

  ПОВТОРЕН ПОВИК ДО ЈАВНОТО ОБВИНИТЕЛСТВО на РМ  

Историја

News image

Македонија, мојот копнеж – Маноил Мане Јаковлевски (1)

Македонија, мојот копнеж – Маноил Мане Јаковлевски (1)

Иселеници

News image

Македонија е македонска – здравиот разум го налага тоа

Македонија е македонска – здравиот разум го налага тоа

Култура и туризам

News image

ЕСМА РЕЏЕПОВА – ТЕОДОСИЕВСКА – КРАЛИЦАТА НА РОМСКАТА ПЕСНА (19)

ЕСМИНИ ТУРНЕИ НА МУЗИЧКИТЕ СЦЕНИ ШИРУМ СВЕТОТ

Фељтон

News image

ОД ПАНОНИЈА ДО ЕГЕЈ (5)

АРХЕОЛОШКИОТ ЛОКАЛИТЕТ „ЦЕРЈЕ“ КАЈ СЕЛОТО ГОВРЛЕВО, СКОПСКО И ЛОКАЛИТЕТОТ „КОКИНО“...

Your are currently browsing this site with Internet Explorer 6 (IE6).

Your current web browser must be updated to version 7 of Internet Explorer (IE7) to take advantage of all of template's capabilities.

Why should I upgrade to Internet Explorer 7? Microsoft has redesigned Internet Explorer from the ground up, with better security, new capabilities, and a whole new interface. Many changes resulted from the feedback of millions of users who tested prerelease versions of the new browser. The most compelling reason to upgrade is the improved security. The Internet of today is not the Internet of five years ago. There are dangers that simply didn't exist back in 2001, when Internet Explorer 6 was released to the world. Internet Explorer 7 makes surfing the web fundamentally safer by offering greater protection against viruses, spyware, and other online risks.

Get free downloads for Internet Explorer 7, including recommended updates as they become available. To download Internet Explorer 7 in the language of your choice, please visit the Internet Explorer 7 worldwide page.