Среда, 26 Декември 2018    PDF Печати Е-пошта
Обединети за Македонија во Могила преминува во ВМРО-ДПМНЕ
Обединети за Македонија во Могила преминува во ВМРО-ДПМНЕ: Оваа Влада е погубна и мора што поскоро да си замине

Обединети за Македонија во Могила преминува во ВМРО-ДПМНЕ: Оваа Влада е погубна и мора што поскоро да си замине

Се оградувам од политиките на лидерот на партијата Обединети за Македонија и преминуваме во редовите на ВМРО-ДПМНЕ, истакна денес во Могила, Борче Бучински.

-Бошковски со неговите политики ја предадоа Македонија. Со години се боревме за зачувување на државата, патриотизмот го гледавме во него, денес сме сите изиграни. Членството во Могила за оваа партија престанува. Од денес Македонија има големи потреби да му се помогне на ВМРО-ДПМНЕ, да му се помогне на Христијан Мицкоски. Да ги следиме неговите политики за да си ја зачуваме државата. Од денес пристапуваме кон ВМРО-ДПМНЕ, рече тој.

Бучински во општина Могила е независен советник, а од денес ќе работи со ВМРО-ДПМНЕ.

-Оваа Влада е погубна за земјоделието во Македонија. Земјоделците не ги гледа како земјоделци туку ги третира како нешто друго. Имаме стотици примери и забелешки на оваа Влада. Што поскоро да си замине, порача тој.

По изјавата, ги искинаа и членските книшки на Обединети за Македонија.

alt

На средба со Бучински беше членот на ИК на ВМРО-ДПМНЕ, Орце Ѓорѓиевски, кој порача:

-Обединети за Македонија во нашите редови, ние испраќаме две силни пораки. Првата порака е дека од една страна и покрај притисоците, заканите и уцените со кои што се соочуваат граѓаните во Република Македонија сепак ние успеваме и се трудиме да бидеме оние кои што ќе бидат единствена алтернатива и вистински обединители на десницата во Република Македонија. Втората порака е дека заеднички како Македонци, обединети Македонци ќе успееме на крајот од денот заедно да се избориме против оваа ненародна и криминогена власт, која што гледаме дека ширум Република Македонија освен зло и црнила што донесе за нашиот народ, нема ниедно суштинско добро. Ние има е две години во кои што Зоран Заев и неговата Влада немаат предизвикано ниедна состојба со која што ќе го подобрат животот и условите на живот на нашите сограѓани. Напротив гледаме дека владее беда и мизерија во Република Македонија, да тргнеме од земјоделците како што е во овој регион овде, па до сите други гранки во општеството владее тотален хаос. Ние и понатаму како сериозна партија, како стожер на македонското општество нудиме подадена рака за сите оние кои што сакаат да се приклучат во борбата против оваа ненародна и криминогена власт, да пријдат, да пристапат во нашите редови и заеднички да се избориме против ова зло кое што е во моментов надвиснато над Република Македонија, истакна Ѓорѓиевски.

Превземено од КУРИР

 

На прво место

News image

Заев се наоѓа на врвот од октоподот

Заев се наоѓа на врвот од октоподот

Историја

News image

Кичево, 116 години од битката на „Ѓурѓејца“, 4-ти август 1903 година

Кичево, 116 години од битката на „Ѓурѓејца“, 4-ти август 1903 година

Иселеници

News image

Академикот Ферид Мурад – американски нобеловец (10)

„МАКЕДОНСКИ ИСЕЛЕНИЧКИ МЕРИДИЈАНИ“ – САД

Култура и туризам

News image

Триумфални порти (арки) во Битола

Триумфални порти (арки) во БитолТриумфални порти (арки) во Битола

Фељтон

News image

ОД ПАНОНИЈА ДО ЕГЕЈ (22)

ПЛЕМИЊАТА  ЈОНЦИ И МИНОИ ОД МАЛА АЗИЈА

Your are currently browsing this site with Internet Explorer 6 (IE6).

Your current web browser must be updated to version 7 of Internet Explorer (IE7) to take advantage of all of template's capabilities.

Why should I upgrade to Internet Explorer 7? Microsoft has redesigned Internet Explorer from the ground up, with better security, new capabilities, and a whole new interface. Many changes resulted from the feedback of millions of users who tested prerelease versions of the new browser. The most compelling reason to upgrade is the improved security. The Internet of today is not the Internet of five years ago. There are dangers that simply didn't exist back in 2001, when Internet Explorer 6 was released to the world. Internet Explorer 7 makes surfing the web fundamentally safer by offering greater protection against viruses, spyware, and other online risks.

Get free downloads for Internet Explorer 7, including recommended updates as they become available. To download Internet Explorer 7 in the language of your choice, please visit the Internet Explorer 7 worldwide page.