Недела, 30 Декември 2018    PDF Печати Е-пошта
ТУРСКО ГРЧКИОТ СУДИР БИ МОЖЕЛ ДА СПРЕЧИ ПРОМЕНА НА МАКЕДОНСКОТО ИМЕ И ИДЕНТИТЕТ

altТУРСКО ГРЧКИОТ СУДИР БИ МОЖЕЛ ДА СПРЕЧИ ПРОМЕНА НА МАКЕДОНСКОТО ИМЕ И ИДЕНТИТЕТ

Потпретседателот на партијата Независни Грци (АНЕЛ), Панајотис Сгуридис, вчера поднел оставка по „контроверзното“ интервју во кое изјавил дека „ратификацијата на договорот од страна на грчкиот парламент би можела да биде одложена поради потенцијалниот судрир со соседна Турција“’, пишуваат грчки медиуми.

Лидерот на партијата и министер за одбрана, Панос Каменос, ги опишал коментарите на неговиот сопартиец Сгуридис како „фантастични теории“, инсистирајќи на тоа дека Грција е најсигурната земја во регионот, која ги почитува меѓународните закони и правилата за добрососедски односи.

Каменос , не ја прифатил оставката на Сгуридис која била испратена преку СМС..

Опозицискта Неа демократија ја осуди изјавата на Сгуридис, а министерот за надворешни во сенка, Јоргос Кумуцакос, рече дека е „незамисливо“ да се поврзува судбината на договорот за името со потенцијален судир со Турција.

Каменос, лидер на „Независни Грци“, помал коалиционен партнер во владата на СИРИЗА, постојано изјавува дека ќе се повлече од владата кога Договорот од Преспа ќе стигне за ратификација во грчкиот парламент.

Превземено од МК ВЕСТИ

 

На прво место

News image

Џејсон Мико: „Мир и помирување” нема да се случи поради Преспанскиот договор..!

Џејсон Мико: „Мир и помирување” нема да се случи поради Преспанскиот договор..!

Историја

News image

Аристотел избркан од Атина зошто бил пријател на нивниот непријател Александар Македонски

Аристотел избркан од Атина зошто бил пријател на нивниот непријател Александар Македонски

Иселеници

News image

Анализа на ОМД: Од „Конечна Спогодба“ до „Failed State“ во 10 чекори

Десет причини зошто Република Македонија отстапува од си...

Култура и туризам

News image

ЕСМА РЕЏЕПОВА – ТЕОДОСИЕВСКА – КРАЛИЦАТА НА РОМСКАТА ПЕСНА (11)

ЕДЕН ДЕН СО КРАЛИЦА НА ПЕСНАТА  ЕСМА РЕЏЕПОВА – ТЕОДОСИЕВСКА - II ДЕЛ

Фељтон

News image

Александар Македонски (72)

МЕШАЊЕ НА РАЗЛИЧНИТЕ КУЛТУРИ, РЕЛИГИИ И НАЦИИ НА НАРОДИТЕ ОД ЗАПАД И ОД ИСТОК

Your are currently browsing this site with Internet Explorer 6 (IE6).

Your current web browser must be updated to version 7 of Internet Explorer (IE7) to take advantage of all of template's capabilities.

Why should I upgrade to Internet Explorer 7? Microsoft has redesigned Internet Explorer from the ground up, with better security, new capabilities, and a whole new interface. Many changes resulted from the feedback of millions of users who tested prerelease versions of the new browser. The most compelling reason to upgrade is the improved security. The Internet of today is not the Internet of five years ago. There are dangers that simply didn't exist back in 2001, when Internet Explorer 6 was released to the world. Internet Explorer 7 makes surfing the web fundamentally safer by offering greater protection against viruses, spyware, and other online risks.

Get free downloads for Internet Explorer 7, including recommended updates as they become available. To download Internet Explorer 7 in the language of your choice, please visit the Internet Explorer 7 worldwide page.