Четврток, 17 Јануари 2019    PDF Печати Е-пошта
Заев е човекот кој пред да дојде на власт ветуваше дека нема да спроведе двојазичност
alt

Зоран Заев е човекот кој пред да дојде на власт ветуваше дека нема да спроведе двојазичност. Како пример наведуваше градови како Струмица, Радовиш, Кавадарци, каде нема граѓани кои зборуваат албански, за сега откако стана премиер да спроведе целосна двојазичност.

Погледнете го ова видео од Заев, пред изборите и видете што зборуваше додека се бореше за гласови.

Откако седна на премиерската фотеља Зоран Заев спроведе се што велеше дека нема. Уште една потврда за тоа вчера дојде од владата чиј портпарол соопшти дека албанци мора да бидат вработени во сите институции вклучувајќи и општини како Радовиш, каде нема граѓани кои го зборуваат овој јазик.

Зоран Заев нема повеќе легитимитет за ништо. Зоран Заев мора да си замине, а затоа потребни се предвремени парламентарни избори.

Поминаа 6 дена откако ВМРО-ДПМНЕ повика за итно распуштање на собранието и организирање на предвремени парламентарни избори заедно со претседателските во април, а власта бега и се крие зад празни флоскули.

Зоран Заев е уплашен од гласот на граѓаните кои му кажаа НЕ на раферендумот на 30 ти септември. Заев знае дека ја има загубено поддршката кај граѓаните и затоа сака по секоја цена да остане уште две години на власт, како тој и луѓето блиски до него да го празнат буџетот преку договори во четири очи и милионски наместени тендери.

Господине Заев покажете барем малку храброст и распишете предвремени парламентарни избори. Доколку собранието се распушти на 21 јануари има доволно време до крајот на април да се испочитуваат сите услови согласно пржинскиот модел и да се спроведат фер избори.

Граѓаните на избори не ви дадоа легитимитет ниту за промена на името, ниту за двојазичноста, ниту за какви било промени во уставот. Заев не се плашете, покажете храброст и излезете на избори.

Зоран Заев и СДСМ мора да си заминат. Македонија мора да престане да губи. Бараме итно и неодложно распишување на предвремени парламентарни избори, кои се единствено решение за излез од црнилата во кои не втурна власта.

 

На прво место

News image

Замешаноста на Заев во случајот „Рекет“ е се поочигледен

Замешаноста на Заев во случајот „Рекет“ е се поочигледен.

Историја

News image

Кичево, 116 години од битката на „Ѓурѓејца“, 4-ти август 1903 година

Кичево, 116 години од битката на „Ѓурѓејца“, 4-ти август 1903 година

Иселеници

News image

Академикот Ферид Мурад – американски нобеловец (10)

„МАКЕДОНСКИ ИСЕЛЕНИЧКИ МЕРИДИЈАНИ“ – САД

Култура и туризам

News image

Триумфални порти (арки) во Битола

Триумфални порти (арки) во БитолТриумфални порти (арки) во Битола

Фељтон

News image

ОД ПАНОНИЈА ДО ЕГЕЈ (22)

ПЛЕМИЊАТА  ЈОНЦИ И МИНОИ ОД МАЛА АЗИЈА

Your are currently browsing this site with Internet Explorer 6 (IE6).

Your current web browser must be updated to version 7 of Internet Explorer (IE7) to take advantage of all of template's capabilities.

Why should I upgrade to Internet Explorer 7? Microsoft has redesigned Internet Explorer from the ground up, with better security, new capabilities, and a whole new interface. Many changes resulted from the feedback of millions of users who tested prerelease versions of the new browser. The most compelling reason to upgrade is the improved security. The Internet of today is not the Internet of five years ago. There are dangers that simply didn't exist back in 2001, when Internet Explorer 6 was released to the world. Internet Explorer 7 makes surfing the web fundamentally safer by offering greater protection against viruses, spyware, and other online risks.

Get free downloads for Internet Explorer 7, including recommended updates as they become available. To download Internet Explorer 7 in the language of your choice, please visit the Internet Explorer 7 worldwide page.