Четврток, 17 Јануари 2019    PDF Печати Е-пошта
Објавено писмото на Димитров со кое Македонија се откажува од македонска националност

Dimitrov-pismo-696x371

ФОТО: Објавено писмото на Димитров со кое Македонија се откажува од македонска националност


ИЗРОДОТ И ПОСЕРКО ДИМИТРОВ ВО ПИСМОТО ДО ГРЧКАТА ВЛАДА ГИ УВЕРУВА И МОЛИ ГРЦИТЕ ДЕКА "МАКЕДОНСКО" ВО ПАСОШИТЕ СЕ ОДНЕСУВА НА ДРЖАВЈАНСТВО САМО, А НЕ ЗА ЕТНИЧКА ПРИПАДНОСТ, ГИ УВЕРУВА ДЕКА НИЕ НЕ СМЕ МАКЕДОНЦИ ТУКУ САМО ГРАЃАНИ.И МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК Е ЈУЖНО СЛОВЕНСКИ ЈАЗИК. ОВА ЛИ Е "БЕТОНИРАНИОТ" ИДЕНТИТЕТ ЗА КОЈ ЗАЕВ И ДИМИТРОВ ГИ ЛАЖЕА МАКЕДОНЦИТЕ СЕКОЈ ДЕН? ВИСТИНАТА НА КРАЈ ИЗЛЕЗЕ А ТОА Е НЕМА МАКЕДОНЦИ,И МАКЕДОНСКИ ЈАЗИК.НЕ СМЕЕМЕ ДА И ДОЗВОЛИМЕ НА ХУНТАТА НА ЗАЕВ ДИМИТРОВ И 80 ПРАТЕНИЦИ ДА НЕ БРИШАТ КАКО МАКЕДОНЦИ И НАШИОТ МАКЕДОНСКИ ЈАЗИК?#БЕСИЛКА#ПРОТЕСТИ#МАКЕДОНЦИ,МАКЕДОНИЈА Е НА НАС МАКЕДОНЦИТЕ И МОРА ДА СЕ БОРИМЕ ЗА НЕА.

alt
Пимото потпишано од министерот Никола Димитров што вчера беше испратено за да се информира грчката страна дека во Република Македонија се исполнети внатрешно правните услови за влегување во сила на Конечната спогодба потврдува дека ознаките Македонско, македонски, „macedonian“ не се за етничка или национална припадност туку само за државјанство.
Македонија со писмото до грчката страна се согласила означувањето за „nationality“ во кое ќе стои „macedonian/citizen of North Macedonia“ согласно Преспанскиот договор да се однесува исклучиво на државјанство, а не на националност или етничка припадност.

Во документот кој го објави порталот expres.mk македонскиот министер за надворешни работи Никола Димитров на своите партнери во Атина им пишува дека и формално прифаќа дека „македонско“ или „macedonian“ нема да означува националност, туку државјанство.

alt

Во документот кој го лиферуваат грчките извори јасно се гледа дека македонската влада се откажува од „македонски“ како припадност на нација.

Во документот се зборува и за македонскиот јазик, кој според владата во Скопје е од групата јужнословенски јазици.

Македонската влада тврди дека со договорот се бетонира македонскиот национален идентитет.

alt

https://mkreporter.com/

 

На прво место

News image

Мицкоски: Заев се фалеше дека ќе не прегази

Мицкоски: Заев се фалеше дека ќе не прегази, сега видовме кој е прегазениот на овие избори

Историја

News image

Македонија, мојот копнеж – Маноил Мане Јаковлевски (1)

Македонија, мојот копнеж – Маноил Мане Јаковлевски (1)

Иселеници

News image

СТИВ ПЉАКАС И НЕГОВАТА ПОСВЕТЕНОСТ НА МАКЕДОНИЈА (27)

ДЕЛ ОД ЖИВОТНАТА ПРИКАЗНА НА СТИВ ПЉАКАС ВО КАНАДА ...

Култура и туризам

News image

ВО ГОРНА ПРЕСПА КАКО ДОМА (5)

СЕЛАТА ЕЗЕРЕНИ И ПЕРОВО – ЦЕНТРИ НА ПТИЦИТЕ ВО ПРЕСПА

Фељтон

News image

ОД ПАНОНИЈА ДО ЕГЕЈ (6)

ИСТОРИСКА РЕКОНСТРУКЦИЈА НА ПАЛЕОБАЛКАНСКИТЕ (СТАРОБАЛКАНСКИТЕ) И ЕГЕЈСКИТЕ ПОПУЛА...

Your are currently browsing this site with Internet Explorer 6 (IE6).

Your current web browser must be updated to version 7 of Internet Explorer (IE7) to take advantage of all of template's capabilities.

Why should I upgrade to Internet Explorer 7? Microsoft has redesigned Internet Explorer from the ground up, with better security, new capabilities, and a whole new interface. Many changes resulted from the feedback of millions of users who tested prerelease versions of the new browser. The most compelling reason to upgrade is the improved security. The Internet of today is not the Internet of five years ago. There are dangers that simply didn't exist back in 2001, when Internet Explorer 6 was released to the world. Internet Explorer 7 makes surfing the web fundamentally safer by offering greater protection against viruses, spyware, and other online risks.

Get free downloads for Internet Explorer 7, including recommended updates as they become available. To download Internet Explorer 7 in the language of your choice, please visit the Internet Explorer 7 worldwide page.