Недела, 10 Февруари 2019    PDF Печати Е-пошта
АНТИЌ: Ја урнаа државата, не оградата!
alt

АНТИЌ: Ја урнаа државата, не оградата!

Ете го дочекавме денот кога Македонија односно Северна стана членка на НАТО и кога Владата театрално го отпочна тргањето на железната ограда, сакајќи, претпоставувам, симболично да покаже дека веќе не сме изолирана земја.

Не смееме да го занемариме фактот дека заедно со бројчаникот на Порта Македонија и укинувањето на радиодифузната такса, тргањето на оградата е можеби еден од најважните проекти на оваа Влада реализиран во нејзиниот две и пол годишен мандат, а најавуван во првата недела од формирањето на Владата. Фала му на Господ, успешно реализираа едно ветување дадено кон нивните шарени револуционери, за да не бидат сосем разочарани од начинот на кој си играат држава владините функционери. Можеби никој нема да си лежи, ама па оградата ја тргнаа, малку ли е?!

Е сега, сосема дискутабилно е што со тргнатата ограда?! Односно за што ќе се искористи железото, дали ќе се стопи па ќе се исковаат по чифт железни опинци за министрите и премиерот да може да тргнат по инвестиции кои ќе ни ја зајакнат економијата или пак ќе се продаде за старо железо колку да се слее некој денар назад во буџетот откако веќе ја  плативме 700.000 евра. Или пак можеби на секој граѓанин ќе дадат по делче од оградата како симболична компензација за потрошените пари и реализација на проектот „ги враќаме парите на граѓаните“, а и како сувенир од едно време кога оградата била поставена во Република Македонија, а тргната во Република Северна Македонија (да не заборавиме дека сè изградено во бившата држава сега има историска вредност).

Веројатно ова последното би било најсоодветно. Без оглед на тоа колку Владата се труди да ја претстави како победничка симболика, тргнатата ограда не може да биде ништо друго освен симбол за обезличување. Обезличување по секој основ, обезличување на Македонија каква што сме ја наследиле. Има ли поголем доказ за тоа што изгубивме од тоа што Протоколот за НАТО го потпишавме како безимена земја претставена со знаменце?! Во тоа што во честитката од нашиот премиер не се спомнува Република Македонија, туку само граѓаните на една земја која е поедноставно да ја објасниш со знаменце отколку да ѝ го кажеш или напишеш името?!

Е, токму таа пирова победа извојувана вчера, за која, сите сме свесни, денеска се покрива со рушењето на оградата. Така, сега повеќе да се занимаваме со прашањето дали требаше или не требаше да се руши, отколку да празнуваме историски чин кој бил наша стратешка определба уште од нашето осамостојување.

Да резимирам, ја срушија државата, а не оградата.

https://media24.mk/2019/02/09/

 

На прво место

News image

Замешаноста на Заев во случајот „Рекет“ е се поочигледен

Замешаноста на Заев во случајот „Рекет“ е се поочигледен.

Историја

News image

Кичево, 116 години од битката на „Ѓурѓејца“, 4-ти август 1903 година

Кичево, 116 години од битката на „Ѓурѓејца“, 4-ти август 1903 година

Иселеници

News image

Академикот Ферид Мурад – американски нобеловец (10)

„МАКЕДОНСКИ ИСЕЛЕНИЧКИ МЕРИДИЈАНИ“ – САД

Култура и туризам

News image

Триумфални порти (арки) во Битола

Триумфални порти (арки) во БитолТриумфални порти (арки) во Битола

Фељтон

News image

ОД ПАНОНИЈА ДО ЕГЕЈ (22)

ПЛЕМИЊАТА  ЈОНЦИ И МИНОИ ОД МАЛА АЗИЈА

Your are currently browsing this site with Internet Explorer 6 (IE6).

Your current web browser must be updated to version 7 of Internet Explorer (IE7) to take advantage of all of template's capabilities.

Why should I upgrade to Internet Explorer 7? Microsoft has redesigned Internet Explorer from the ground up, with better security, new capabilities, and a whole new interface. Many changes resulted from the feedback of millions of users who tested prerelease versions of the new browser. The most compelling reason to upgrade is the improved security. The Internet of today is not the Internet of five years ago. There are dangers that simply didn't exist back in 2001, when Internet Explorer 6 was released to the world. Internet Explorer 7 makes surfing the web fundamentally safer by offering greater protection against viruses, spyware, and other online risks.

Get free downloads for Internet Explorer 7, including recommended updates as they become available. To download Internet Explorer 7 in the language of your choice, please visit the Internet Explorer 7 worldwide page.