Недела, 10 Февруари 2019    PDF Печати Е-пошта
Груевски-Нормално е некој да замине за да не биде лиkвидиpaн

alt

МОЕТО ДЕЛУВАЊЕ Е ВО СКЛАД СО ИСТОРИСКОТО ВМРО: Кој ќе рече поинаку не прочитал ништо од историја!

Екс премиерот Никола Груевски во ексклузивното интервју за Инфомакс ги коментираше обвинувањата дека неговото бегство не е во склад со идеалите на историското ВМРО. Тој истакна дека кој вели така не прочитал ништо од историја, бидејќи историските дејци на ВМРО секој пат кога нивниот живот бил загрозен ја напуштале државата, да го консолидираат силите за да потоа се вратат и ја продолжат борбата за Македонија.

Тоа може да го каже само некој што не прочитал ништо од историја. Обратно е секогаш кога животите им биле во опасност, привремено се повлекувале на некое место. Ќе одморат ќе се подготват, пак ќе се вратат да ја продолжат борбата. Најчесто место каде што тогаш се повлекувале било ви Пиринска Македонија, односно во денешна Бугарија, Таму било најблиското засолниште. Многу дејци на ВМРО во кризни ситуации, во тешки ситуации го правеле тоа. Тргнувајќи од Тодор Александров кој што практично голем дел од времето го минува таму откако ќе излезе од леганиот живот. Прави упади во Вардарска Македонија, повремено и пак се враќа. Тој постојано прави упади, тој е теренец.  Не е човек кој само седи и дава команди. Заедно со неговите комити, влегува во акции итн. , но засолнет е најчесто во Пиринска Македонија или некогаш и во Софија каде што му било и семејството. Некогаш и низ други места во Европа одел или да речеме Петар Чаулев кој што е во Милано одреден период. Или да речеме Чакаларов кој што е еден период, година, година и половина не знам точно колку беше престојува во Бугарија ќе се одмори, ќе се засолни, ќе се заштити, па пак ќе се врати на бojното поле. Тодор Паница заминува во Виена, Борис Сарафов е постојано во различни градови што заради работа, што заради засолнување. Работа во смисла на неговата револуционерна дејност.

Нормално е некој да замине за да не биде лиkвидиpaн, вели тој, за потоа да се врати и да ја продолжи борбата!

Infomax. mk

 

На прво место

News image

Замешаноста на Заев во случајот „Рекет“ е се поочигледен

Замешаноста на Заев во случајот „Рекет“ е се поочигледен.

Историја

News image

Кичево, 116 години од битката на „Ѓурѓејца“, 4-ти август 1903 година

Кичево, 116 години од битката на „Ѓурѓејца“, 4-ти август 1903 година

Иселеници

News image

Академикот Ферид Мурад – американски нобеловец (10)

„МАКЕДОНСКИ ИСЕЛЕНИЧКИ МЕРИДИЈАНИ“ – САД

Култура и туризам

News image

Триумфални порти (арки) во Битола

Триумфални порти (арки) во БитолТриумфални порти (арки) во Битола

Фељтон

News image

ОД ПАНОНИЈА ДО ЕГЕЈ (22)

ПЛЕМИЊАТА  ЈОНЦИ И МИНОИ ОД МАЛА АЗИЈА

Your are currently browsing this site with Internet Explorer 6 (IE6).

Your current web browser must be updated to version 7 of Internet Explorer (IE7) to take advantage of all of template's capabilities.

Why should I upgrade to Internet Explorer 7? Microsoft has redesigned Internet Explorer from the ground up, with better security, new capabilities, and a whole new interface. Many changes resulted from the feedback of millions of users who tested prerelease versions of the new browser. The most compelling reason to upgrade is the improved security. The Internet of today is not the Internet of five years ago. There are dangers that simply didn't exist back in 2001, when Internet Explorer 6 was released to the world. Internet Explorer 7 makes surfing the web fundamentally safer by offering greater protection against viruses, spyware, and other online risks.

Get free downloads for Internet Explorer 7, including recommended updates as they become available. To download Internet Explorer 7 in the language of your choice, please visit the Internet Explorer 7 worldwide page.