Понеделник, 11 Февруари 2019    PDF Печати Е-пошта
Пописни комбинаторики – ќе се бројат и иселените?

altПописни комбинаторики – ќе се бројат и иселените?

Државна статистика бара решение како со пописот следната година да биде пребројана и дијаспората. Иако пописот како операција има за цел да обезбеди податоци за граѓаните кои живеат во границите на една држава, првиот човек на статистика објаснува дека во 2020-та ќе се бројат и лицата кои се отсутни повеќе од една година – оправданоста за тоа била олеснување за попишувачките тимови да ги изостават тие домови.

Директорот на Заводот вели дека предвидени ќе бидат три опции само да се евидентира дијаспората, меѓу кои и онаа членови на семејството да можат да дадат информации за оние кои се отселиле од Македонија. Но се наметнува и прашањето, како ќе биде покажан било каков идентификациски документ за да потврди автентичноста.

Дијаспората беше проблем во речиси сите пописни циклуси, особено во 2011-та, кога попис воопшто и не се одржа по бројните турбуленции и политички влијанија врз пописната комисија која подоцна си поднесе и оставка. Инаку досега во ниту еден попис не се користеле вакви податоци, односно по тогашниот закон не било овозможено со пописот да бидат опфатени и лицата кои се отсутни повеќе од една година.

Статистика предвидела дека како идентификационен документ ќе се признае и здравствената книшка и било кој документ на кој го има матичниот број, што според познавачите се отвора нов простор за манипулација со податоците.

Освен попишување на иселените во игра е и опцијата воопшто да не се евидентира етничка и верска припадност. Првиот човек на ДЗС вели дека токму тоа го политизирало и проблематизирало процесот.

Во петте пописни циклуси во историјата на Македонија ниту еднаш не била исклучена етничката припадност.

Ивана Соколовиќ Најдова

https://alfa.mk/%

 

На прво место

News image

Замешаноста на Заев во случајот „Рекет“ е се поочигледен

Замешаноста на Заев во случајот „Рекет“ е се поочигледен.

Историја

News image

Кичево, 116 години од битката на „Ѓурѓејца“, 4-ти август 1903 година

Кичево, 116 години од битката на „Ѓурѓејца“, 4-ти август 1903 година

Иселеници

News image

Академикот Ферид Мурад – американски нобеловец (10)

„МАКЕДОНСКИ ИСЕЛЕНИЧКИ МЕРИДИЈАНИ“ – САД

Култура и туризам

News image

Триумфални порти (арки) во Битола

Триумфални порти (арки) во БитолТриумфални порти (арки) во Битола

Фељтон

News image

ОД ПАНОНИЈА ДО ЕГЕЈ (22)

ПЛЕМИЊАТА  ЈОНЦИ И МИНОИ ОД МАЛА АЗИЈА

Your are currently browsing this site with Internet Explorer 6 (IE6).

Your current web browser must be updated to version 7 of Internet Explorer (IE7) to take advantage of all of template's capabilities.

Why should I upgrade to Internet Explorer 7? Microsoft has redesigned Internet Explorer from the ground up, with better security, new capabilities, and a whole new interface. Many changes resulted from the feedback of millions of users who tested prerelease versions of the new browser. The most compelling reason to upgrade is the improved security. The Internet of today is not the Internet of five years ago. There are dangers that simply didn't exist back in 2001, when Internet Explorer 6 was released to the world. Internet Explorer 7 makes surfing the web fundamentally safer by offering greater protection against viruses, spyware, and other online risks.

Get free downloads for Internet Explorer 7, including recommended updates as they become available. To download Internet Explorer 7 in the language of your choice, please visit the Internet Explorer 7 worldwide page.